Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bývalá lékařka trpící Alzheimerem zachránila lidský život

Bývalá lékařka trpící Alzheimerem zachránila lidský život
Bývalá lékařka trpící Alzheimerem zachránila lidský život
Zdroj: archiv

V uplynulých dnech se v Alzheimercentru v Průhonicích přihodila neobvyklá událost, na kterou nikdo z přítomných hned tak nezapomene.

Klientce, která trpí vážnou Alzheimerovou chorobou, se podařilo bez sebemenšího zaváhání zachránit život další pacientce, která se při rutinním obědě začala dusit. „Byli jsme všichni naprosto ohromeni, s jakou profesionalitou poskytla naše pacientka první pomoc,“ říká Jaroslava Jůzová, ředitelka Alzheimercentra.

Ačkoli se na první pohled může zdát, že se jedná o běžnou každodenní činnost, není tomu tak. Krmení pacienta trpícího Alzheimerem přináší mnohá úskalí, a proto by jej měl provádět pouze odborník s odpovídajícím zdravotnickým vzděláním. U krmení totiž hrozí velké nebezpečí, že pacient jídlo nešťastnou náhodou vdechne. Právě tuto nepříjemnou zkušenost zažil také Petr K. (38), který v Alzheimercentru v Průhonicích krmil svou matku. Ta bohužel vdechla podávané sousto a začala se okamžitě dusit. „Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat, byl jsem v naprostém šoku. Naštěstí byla blízko další pacientka, která mi s maminkou okamžitě pomohla,“ říká Petr K.

Pacientka, která stála opodál, ihned přiskočila a provedla odbornou první pomoc v rámci urgentní medicíny a zajistila postiženou až do doby, než přiběhl zdravotnický personál Alzheimercentra. Klientka, ale především paní doktorka, povoláním anestezioložka, jejíž mysl bez zaváhání začala fungovat stejně jako v době před onemocněním, s bezchybným použitím všech znalostí medicíny si s nepředvídanou situací poradila bez sebemenšího zaváhání. „Ačkoli sama trpí Alzheimerovou chorobou v posledním stadiu, a tudíž si sama vůbec neuvědomuje, že je odbornou lékařkou, její instinkty v tuto chvíli zafungovaly naprosto správně,“ vysvětluje Jaroslava Jůzová, ředitelka Alzheimercentra.

Zdroj: archiv

Šťastný konec nešťastné situace a odborná pomoc paní lékařky vehnala všem přítomným slzy do očí a byla pro ně silným emocionálním zážitkem. Tato příhoda znovu poukázala na to, že lidský mozek je orgánem, který má netušené možnosti, a také znovu potvrdila, že péče o nemocného s Alzheimerovou chorobou není pro laika snadnou záležitostí a je lepší ji svěřit do rukou odborného personálu.

Skupina Alzheimercentrum provozuje celkem 9 zařízení, specializujících se na komplexní nadstandardní péči o seniory a dlouhodobě nemocné. Díky dlouholetým zkušenostem patří ke špičce především v oboru péče o pacienty s různými formami demence se zvláštním důrazem na Alzheimerovu chorobu. Cílem skupiny Alzheimercentrum je poskytovat dlouhodobě nemocným seniorům kvalitní péči v závislosti na jejich potřebách v průběhu celého dne, která přispěje k prodloužení jejich soběstačnosti a udržení aktivního života. V současnosti skupina Alzheimercentrum provozuje 9 zařízení – tři ve Středočeském kraji (Filipov, Zlosyň a Průhonice), dvě v Jihočeském kraji (Písek a Loucký Mlýn), jedno v Jihlavě, Českých Budějovicích, Zlíně a jedno na Slovensku v Piešťanech.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU