Také máte telefon či počítač zajištěn „heslem“ v podobě otisku vašeho prstu a myslíte si, že je naprosto v bezpečí? Mýlíte se - prolomit takovou ochranu je prý až nečekaně snadné.
Jak zjistit, že má partner milenku, můžete i bez toho, aniž byste se ponížila a projížděla mu telefon. Více najdete v galerii.
Otiskům prstů se nedá věřit
Že na světě nenajdete dva lidi s absolutně stejnými otisky prstů, to je stále považováno za fakt (i když některé studie naznačují, že jde o fakt stojící tak trochu na vodě). Když vyjdeme z tohoto předpokladu, musíme zajištění za pomoci otisku prstu opravdu považovat za neprolomitelné.
Jenže věc není tak jednoduchá.
Pokud by jako bezpečnostní prvek byl použit celý otisk prstu v „hi-defi nition“ kvalitě, pak by se na něj snad dalo spolehnout. Ve skutečnosti, ale tomu tak není. Snímače otisků prstů, které už jsou dnes používány v celé řadě výrobků - od dveří přes mobily až po pušky - totiž ve skutečnosti pracují pouze s malou částí vašeho otisku: někdy čtvrtinou, někdy osminou či ještě menším kouskem.
A tady už začíná riziko, že se objeví „MasterPrint“, který váš otisk prstu prolomí. „Zvláště když dnes má každý zámek uloženo v paměti tři až pět otisků prstů různých uživatelů,“ připomíná Aditi Roy z newyorské univerzity, který na toto téma zpracoval rozsáhlou studii.
„Podařilo se nám zjistit, že zhruba na každých 10 normálních otisků prstů připadá jeden MasterPrint, který všech 10 otisků otevře. K tomuto závěru jsme došli porovnáváním 8 200 otisků prstů; přesněji řečeno malých částí otisků prstů. Zdá se tedy, že není problém vyrobit zařízení, které za kratší či delší chvilku otevře každý zámek jištěný otiskem prstu.
Co s tím?
Buď nahrávat do paměti celé otisky prstu (což je dražší a prostorově náročnější), nebo zvolit jiný způsob ochrany. Nabízí se třeba prosvícení krevního řečiště části ruky...“