Mohlo by vás také zajímat: Zásady správného praní oblečení. Znáte je? nebo Vyznejte se v pracích symbolech

Všemohoucí citrón

Citrón je skvělým prostředkem proti zápachům a nečistotám. A není to málo, čeho všeho vás zbaví! Posuďte sama:

  • modrého zbarvení rukou po sběru borůvek – stačí ruce pokapat citrónovou šťávou, promnout a opláchnout pod vodou
  • zápachu z trouby, myčky a mikrovlnné trouby
  • rzi např. na vaně či umyvadle

To ale není všechno. Citron navrací lesk chromovaným vodovodním bateriím a nastrouhaná citrónová kůra pomáhá neutralizovat příliš slaná jídla! Přesolila jste velikonoční oběd? Netrapte se a přidejte trochu kůry.

Sůl nad zlato

Na tekutiny, které se vylijí na koberec, zabírá sůl. Je prostředkem první pomoci při rozlití nejen červeného vína, ale i oleje, ovocných šťáv či džusů. Díky svým schopnostem vázat na sebe vodu sůl totiž rozlitou tekutinu vsákne do sebe. Pak stačí pouze zamést, či vysát.

Podobně ale můžete postupovat v případě zaschlých (mastných) skvrn. Pokud už nic jiného nepomáhá, zkuste skvrnu navlhčit, posypat solí a po nasáknutí ji odstranit.

Skvrny a jak na ně

  • Mastné skvrny na stěně na tapetách: Mastná skvrna na zdi by mohla prosáknout tapetou a zcela zničit váš záměr ji přikrýt. Stačí ji před tapetováním přetřít emulzním nátěrem. Pokud se mastná skvrna objeví přímo na tapetě, potřete místo hustou směsí bramborového škrobu a benzínu. Až benzín vyprchá, odstraňte zbytek směsi kartáčkem.
  • Skvrny od bílkovinných potravin: Skvrnám od vajec se na Velikonoce vyhnete jen stěží. Nejen na ně, ale i na fleky od mléčných výrobků či masa musíte chytře. Zapomeňte raději na jakékoliv tepelné čištění, tzn. neperte v teplé vodě, ani nežehlete. Bílkovina by se srazila a skvrnu byste odstraňovala velmi těžko. Lépe je vyprat textilii ve vlažné vodě s enzymovým pracím práškem.
  • Skvrny od čokolády: Smíchejte 1 díl technického glycerínu, 1 díl 3 % čpavku a 1 díl vody a směsí skvrnu potřete. Po půl hodině vymyjte studenou vodou a vymáchejte v octové vodě. Předem ale raději vyzkoušejte stálost barev čištěné textilie, abyste si nenatropila více škody než užitku.
  • Skvrny od hořčice: Zaschlou pochutinu odstraníte, když ji pokapete citrónem, který necháte půl hodiny působit, a poté vyperete v teplé saponátové vodě, případně dočistíte lihem.
  • Skvrny od inkoustu: Co nejdříve čistíme směsí vody, citrónové šťávy a soli. Důležité je zasáhnout včas a skvrnu nenechat zaschnout.
  • Skvrny od rtěnky: Před vypráním potírejte denaturovaným lihem a poté neředěným mycím prostředkem. Uvidíte, že skvrna zmizí.
  • Skvrny od pryskyřice a propisky: Jak na ně? Snadno je odstraníte obyčejnou francovkou!

Přečtěte si také: Chytré rady, jak nejlépe vyčistit gauč