Autosedačky: 3 nejčastější chyby

Neděláte je náhodou? Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi…

Jezdíte často autem, ať už na dovolenou či každý víkend na chalupu, a vozíte malé děti? Myslíte si, že pro jejich bezpečí postačí standardní pásy nebo že je při kratším přejezdu udržíte v náručí? Pletete se!

Myslím, že mému dítěti už stačí bezpečnostní pás. Mýlím se?

Mýlíte, a to zásadně! Připoutáte-li dítě menší 150 cm standardním bezpečnostním pásem, pás jde přes krk a dítě se při nárazu uškrtí! Také z toho důvodu je v silničním zákoně paragraf, podle kterého děti, jejichž hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, musejí být přepravovány jen v dětských autosedačkách, a to na všech typech silnic. Třetí dítě může být přepravováno ve vozidle pouze tehdy, je-li připoutáno bezpečnostním pásem. Pokud má však auto dostatek volného prostoru, musí být i toto dítě převáženo v dětské autosedačce.

Nepotřebujeme autosedačku. Největší bezpečí pociťuji, když své dítě držím v náručí!

Příšerná hloupost! Při nárazu dítě nikdy neudržíte (i při relativně nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte 10 kg by maminka musela udržet 300 kg – takové je přetížení). Platí, že když při bouračce držíte dítě v náručí, rozmačkáte ho tíhou vašeho těla.

Cože, takové přetížení?

Ano! Je třeba si uvědomit, že při nárazu je každá osoba v autě vržena obrovskou silou vpřed. U dítěte, které váží 20 kilogramů, je tato síla při rychlosti auta 50 km/h velká tak, jako kdyby dítě vážilo 600 kg (při padesátce se váha násobí třicetkrát). Náraz v rychlosti 50 km/h je pro dítě totéž, jako kdyby vypadlo ze třetího patra.

Stačí, když sebe i dítě připoutám jedním pásem? Ochrání nás to?

V žádném případě. Pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem, při nárazu dítě rozdrtíte vaší tíhou.

KAFE.CZ VARUJE:

3 nejčastější chyby při používání autosedaček

  1. Nedostatečné připevnění
    Dětská sedačka se nehodí k autu nebo k dítěti. To znamená, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné. 
  2. Chybná montáž
    Velmi často spočívá v tom, že se při montáži nepostupovalo přesně podle návodu. 
  3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě
    Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (ošatek) a u systému »kalhotových šlí«. Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Informace na internetu

Zítra se podíváme na to, jak správně vybrat sedačku pro dítě. A přineseme vám i šest tipů na doporučované autosedačky a podsedáky.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek