Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ariel: Inovace, které změnily život žen

Zdroj:
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Vybrané vynálezy a objevy, které pro ženy znamenaly zásadní přelom a zjednodušení jejich života, představila unikátní výstava snímků renomovaného fotografa Davida Krause.

Napařovací žehlička

Vynález termostatu (1936) byl zásadní událostí v dějinách žehlení, jelikož umožnil významně omezit nehody v důsledku přehřátí. Zlepšila se i kontrola výstupu páry, a tak byly odstraněny všechny překážky vedoucí k triumfu napařovací žehličky, která zvýšila efektivitu celého procesu žehlení a zkrátila čas trávený domácími pracemi.

Adéla Gondíková

„Je zvláštní, že sto let po konci věku páry je právě pára nejužitečnějším pomocníkem při žehlení. Proč vlastně skončily parní lokomotivy?“

Mikrovlnná trouba

První mikrovlnná trouba byla skutečným dinosaurem – vážila 350 kg a její výška dosahovala 1,6 metru. Tepelná úprava je v mikrovlnné troubě prováděna za pomoci elektromagnetického záření, které v pokrmu rozkmitá částice, zejména molekuly vody. Přitom mikrovlny pronikají dovnitř pokrmu a tím dochází k velmi rychlému zahřátí.

Adéla Gondíková:

„Nepoužívám mikrovlnku příliš často, ale když spěchám, je k nezaplacení.“

Moderní podprsenka

Když si Mary Phelps Jacobová nechala v druhé dekádě 20. století patentovat svůj vynález, tedy první moderní podprsenku, spustila lavinu změn, které měly závratný vliv na vzhled žen a jejich styl oblékání. Zpočátku byla podprsenka vnímána pouze jako funkční část oblečení, dnes je však praktickým i módním doplňkem každé ženy.

Mahulena Bočanová:

„Žádný kus oblečení nedokáže s tělem takové divy. Magie skrytá v subtilním kusu látky.“

Zdroj:

Kalhotový kostým

Kostýmek je možno považovat za nejvýraznější symbol ženské rovnoprávnosti ve 20. století. Od poloviny 20. let začaly ženy nosit kalhoty i mimo sportoviště, aby zdůraznily posun své společenské a ekonomické role. Coco Chanel byla první ženou, která zařadila kalhotový kostým do šatníku moderní dámy.

Markéta Hrubešová:

„Ač je původně mužskou záležitostí, kalhotový kostým by neměl chybět v šatníku žádné opravdové ženy. Ženskost vychází z ženy, ne z oblečení.“

Kufr s kolečky

Sedmdesátá léta přinesla cestujícím ohromnou inovaci, díky které se cestování s kufry stalo příjemnějším. Ženy tak dnes mohou snadno manipulovat i s těžkými zavazadly. Jen kdyby kufry byly ještě bezedné...

Adéla Gondíková:

„Zavazadlo na kolečkách – proč vlastně nikoho tak jednoduchá věc nenapadla dříve?“

Nylonové punčochy

Historie punčoch může být vystopována až do starověku. V průběhu 20. století, díky vynálezu nylonu, se nošení punčoch stalo opět populárním. Ke skutečnému průlomu došlo v šedesátých letech, kdy byl vyvinut speciální materiál lycra, umožňující výrobu punčoch, které elasticky obtáhly nohu a byly naprosto beze švů.

Markéta Hrubešová:

„Všechny je považujeme za samozřejmost. Nikdo nepřemýšlí, kdy a odkud se vzaly. Možná právě to vystihuje jejich význam více než cokoli jiného.“

Teflon®

Tento mimořádný plast byl objeven náhodou Royem Plunkettem, chemikem společnosti DuPont, který experimentoval s plyny pro chladicí zařízení. Dostal jméno Teflon®. Jeho existence byla několik let považována za vojenské tajemství, neboť hrál významnou roli v amerických pokusech s jadernou bombou. Jeho vývoj pro použití v domácnosti začal roku 1946 a o deset let později představili Francouzi první pánve na smažení s nepřilnavou vrstvou zabraňující připálení.

Adéla Gondíková:

„Vaření miluji a bez teflonky by to bylo dost obtížné. Tomu říkám revoluce v kuchyni!“

Zdroj:

Rtěnka

První rtěnka, jak ji známe v současnosti, byla představena roku 1915. Tyčinka krytá nábojnicově vypadající trubičkou byla inspirována zbrojním průmyslem, zejména pak kónickým tvarem nábojnic. Přestože již od počátku století existovaly rtěnky ve tvaru tužky, nový tvar a vysouvací provedení byly jednoznačně funkčnější a respektovaly požadavky uživatelek, protože dovolovaly snazší a plynulejší aplikaci na rty.

Mahulena Bočanová:

„Rudý otisk rtů je nejromantičtější vzkaz, který může žena vyslat. Bez ní by to prostě nešlo.“

Elektrická pračka

Byla vynalezena na počátku 20. století. Elektrické pračky byly propagovány v novinách a diskutovalo se o nich již od roku 1904. První model znamenal pro ženy pouze malou pomoc, ale o několik desetiletí později se vylepšená verze rozšířila do všech domácností.

Mahulena Bočanová:

„Týdně mi praní zabere asi dvě hodiny. Kdyby neexistovala pračka, byly by to dvě hodiny každý den. Proto je pračka jednou z mých nejoblíbenějších inovací!“

Vysoušeč vlasů

První opravdový vysoušeč nazvaný Cyclone, který měl vyřešit problém mokrých vlasů, byl uveden na americký trh v roce 1920. Návrhy prvních přístrojů nebyly zcela vzdáleny od těch, které známe dnes. Vysoušeče s vyměnitelnými nástavci, které usměrňovaly proud vzduchu a umožnily ženám stát se svými vlastními stylistkami, se objevily v padesátých letech.

Markéta Hrubešová:

„Souboj s časem je nelítostný a obvykle marný, ale díky malým zázrakům, jako je vysoušeč, se nám alespoň občas daří zvítězit.“

Zdroj:

Řasenka

Za přitažlivé řasy můžeme poděkovat T. L. Williamsovi, který řasenku vyrobil v roce 1913 smícháním černého uhelného prachu s bílou vazelínou. Tehdy ještě asi vůbec nikdo netušil, že tato bizarní směs bude jednou tajnou zbraní všech žen.

Mahulena Bočanová:

 „Nohy, dekolt, pozadí ... Ne, tou nejpřitažlivější částí ženského těla jsou krásné, výrazné oči. Věřte mi.“

Vysavač

První elektrický vysavač zkonstruoval Huber Cecil Booth, anglický strojní a stavební inženýr. Tento impozantní přístroj byl usazen na voze taženém čtyřspřežím. Stroj byl neskutečně hlučný, stal se však velkolepou novinkou. Vývoj vysavače pokračoval v USA, kde údržbář jménem Murray Spengler, jenž trpěl alergií na prach, vytvořil pomocí povlaku na polštář první model, u kterého byl použit princip se sáčkem pro zadržení prachu.

Markéta Hrubešová:

„Správně se má asi říkat 'vysavač', ale vždycky jsem používala slovo lux. Co mám říct mámě, když zavolá – 'vysávám'?“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Bio

Bio střípky

Věděli jste, že ekologické zemědělství může zastavit změny klimatu? A nejen to. Přečtěte si další zajímavosti na téma BIO.

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU