Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

10 let od nálezu ostatků Aničky Janatkové: Byl skutečným pachatelem Otakar T.?

Anna Janatková
Anna Janatková
Zdroj: Profimedia
Anna Janatková

Je to již více než 10 let, co záhadně zmizela teprve devítiletá Anička Janatková, když se vracela ze školy domů. Celé Česko po dívence pátralo dlouhých pět měsíců. 16. března 2011 byly objeveny její ostatky. Policií zadržený podezřelý Otakar T. krátce nato spáchal sebevraždu. K vraždě se však nikdy nepřiznal. Byl tedy vůbec jejím skutečným pachatelem?

13. říjen 2010 znamenal pro Českou republiku začátek rozsáhlého pátrání po devítileté Aničce Janatkové, která se toho dne společně se svými kamarádkami vracela za školy. V ulici Pod Písečnou se jako obvykle se svými spolužačkami rozloučila a vyrazila ke svému domovu. Tam už ale nikdy nedorazila. Krátce nato oznámili Aniččini rodiče její zmizení. To spustilo akci, do které se zapojily stovky policistů, hasičů i vojáků. 

Anička Janatková Anička Janatková Zdroj: Profimedia

Tři a půl milionu korun

V prvních chvílích se vždy doufá v to, že se dítě brzy objeví, to se ale v Aniččině případě nestalo. Policisté v místě jejího zmizení objevili podle Blesku batoh a lahev s pitím. To už bylo první známkou toho, že je zle. Tři dny nato vystoupil Aniččin otec v televizi Nova, kde případným únoscům nabízel tři a půl milionu korun, pokud dceru pustí. K neštěstí všech ovšem na výzvu nikdo nereagoval. 

Pátrání pokračovalo na plné obrátky. Po Aničce však jako by se slehla zem. Již po šesti dnech od zahájení vyšetřování zadržela policie prvního podezřelého, kterým byl Otakar T. Policii k němu dovedly stopy DNA, které byly objeveny na batohu a igelitu, kterým byl batoh zakrytý. Dle informací Blesku mělo jít o pot, na místě nálezu se však měl Otakar T. také ukájet. Soud ale odmítl vzít podezřelého do vazby.

Anička Janatková Anička Janatková Zdroj: profimedia.cz

Hluboko pod povrchem

Zlom v případu nastal 16. března 2011, když policisté objevili ostatky patřící Aničce Janatkové. K nálezu došlo v pražské Troji v místech, která policie v minulosti několikrát prohledávala. Dle policistů však nebylo v silách psů ostatky najít, neboť ležely hluboko pod povrchem země. Svůj podíl na odhalení měla divoká zvěř, teplé počasí a hlavně nová technologie na pátrání po osobách. 

Po nálezu těla Aničky Janatkové policie opět zadržela Otakara T. a obvinila ho z vraždy, znásilnění a dalších 17 trestných činů. Do vazby byl vzat 18. března, o dva dny později se v cele pokusil o sebevraždu, v důsledku sebevražedného pokusu následně zemřel v nemocnici. Zajímavé na celém případu je, že po sobě sice zanechal dopis na rozloučenou, v něm se ovšem k vraždě Aničky nepřiznal. Státní zastupitelství oznámilo, že kvůli jeho smrti zastavilo trestní stíhání, a zároveň uvedlo, že Otakar T. byl dle uzavřeného řetězce nepřímých důkazů s vysokou pravděpodobností skutečným pachatelem činu.

Dopis na rozloučenou obviněného, ve kterém doznání chybí, ovšem vzbuzuje otázku: Byl pachatelem skutečně Otakar T.?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU