Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Angličtina ve školce: Od 200 Kč měsíčně

Zdroj: www.portal.cz; www.profimedia.cz

Na rozdíl od generace dnešních rodičů se současní předškoláčci ve světě neztratí. S výukou cizích jazyků se dnes začíná již v mateřské školce.

Taky jste ve škole měla jen ruštinu a s angličtinou se seznamovala až na střední škole? A to ještě tak, že vás vyučoval lektor, který byl o dvě lekce před žáky? Skutečně, ne všichni dnešní třicátníci (a starší ročníky) ovládají plynně cizí jazyk. A když ano, stálo je to hodně úsilí.

Nejlepší je dvojjazyčná rodina

Opravdu dobře se malé dítě může naučit cizí jazyk jedině tehdy, když vyrůstá s rodiči, z nichž jeden je rodilý mluvčí. Malé dítě se tak cizí jazyk učí stejně přirozeně jako mateřštinu. Nedumá nad tím, jestli to zvládne. Nedělá si starosti s výslovností. Motivace k výuce je pouze pozitivní, nestraší ho písemka a případná špatná známka. Nemá strach z chybné výslovnosti. Prostě si hraje a opakuje co slyší.

Angličtina ve školce

V naprosté většině školek (dnes již dokonce i na vesnicích) výuka angličtiny probíhá. Pro mnohé rodiče je právě jazyková výuka jedním z nejdůležitějších kriterií při výběru předškolního zařízení. Děti si základy jazyka osvojují přirozenou cestou a rodiče by neměli čekat zázraky. Prcek se v první třídě asi plynně nedomluví, ale bude třeba mít již slušnou slovní zásobu.

Dobrý učitel je výhra

Některé školky si na učení jazyků najímají lektory. Výhodou je, že výslovnost, kterou děti odposlouchají, je v pořádku. Nevýhodou často bývá, že lektor neovládá metodiku práce s malými dětmi. Pak se může stát, že rodilý mluvčí, který výborně naučí starší školní děti, u prcků úplně pohoří.

Metodika je problém

Učitelka v mateřské škole zase metodiku práce s dětmi ovládá a děti s ní angličtina velmi baví, ale základy, které jim předá, mohou být chybné. Nejlepší kombinací je tedy školený pedagog ovládající daný jazyk velmi dobře. Je-li pro vás opravdu důležité, aby se dítě naučilo kvalitním základům a správné výslovnosti, neptejte se pouze na to, zda školka angličtinu vyučuje, ale zjistěte i způsob výuky ve vámi vybraném zařízení.

Co domácí učení?

Když anglicky prostě neumíte, nenaučíte to ani dítě. Můžete s ním sice opakovat, ale nezapomeňte, že malé dítě se učí zejména odposloucháváním. Naučíte-li dítě chybné výslovnosti, bude pro něj těžké snažit se později o správný přízvuk.

Kolik zaplatíte?

Rozdíly jsou zejména mezi školkami státními a soukromými. Ve státních školkách zaplatíte měsíčně od 200 do 500 Kč, přičemž děti mohou mít výuku angličtiny zahrnutu do programu zhruba dvakrát týdně. Soukromé školky se v cenách velmi různí, ceny se pohybují od 1 500 do 11 000 Kč, přičemž ty nejdražší jsou samozřejmě školky anglické, kde se dítěti dostane komplexní výchova v cizím jazyce.

Tip Kafe.cz

Angličtina plná her

Pokud se s předškoláky rozhodnete trénovat angličtinu, vyberte si učebnici, která je dokáže zaujmout. Mezi ně patří i knížka Angličtina plná her. Obsahuje více než 160 pohybových, dramatických a výtvarných her pro procvičování angličtiny, při nichž děti využijí spelování, slovíčka z různých tematických okruhů, základní konverzační obraty a hlavně se naučí angličtině rozumět a používat ji při běžných činnostech.

Cena: 186 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky