Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Míla: Syn čeká s ženou postižené dítě, může za to ona, vyhodila jsem je z domu!

Jak poznat alkoholika, se dozvíte v galerii.
Jak poznat alkoholika, se dozvíte v galerii.
Zdroj: shutterstock
Jak poznat alkoholika, se dozvíte v galerii.

Alkohol neničí jen závislého, ale i jeho rodinu. Ta, rozhodne-li se pomoci, musí být připravena na litý boj i možnost neúspěchu.

Alkohol je démon, který se bez pomoci těžko překonává.  Poznejte blížící se problém hned v začátku, tipy v galerii!

Úleva

Je mi pětapadesát a z celého srdce jsem se těšila na vnouče. Dcera se do vdávání a zakládání rodiny nežene a syn mě zklamal na celé čáře. Život s ním mi přidělal hodně vrásek a teď, když už jsem myslela, že jsme to nejhorší překonali, se mi všechny strasti vrací jako bumerang. Nebudu zametat problémy pod koberec, mám obavy a nehodlám o nich mlčet jen proto, abych neurazila něčí hrdost a nezasadila ránu synovu egu. Byl to alkoholik, léčil se a teď se mu život mstí.

Je to moje dítě!

Nikdy jsme nevodili děti za ručičku, ale když se provalilo, že syn se utápí v alkoholu, naklusali jsme a podali mu pomocnou ruku. Stálo nás to spoustu nervů a peněz za léčení. Museli jsme ho pořád hlídat a několikrát ho přemohla recidiva. Vyslechli jsme si od něj spoustu urážek, museli jsme čelit menším krádežím peněz i drobného vybavení, které odnášel do zastaváren, aby měl na lahev slivovice. Bylo to nejtěžší období v mém životě. Nebýt manžela, vzdala bych to. Rodičovská povinnost a zodpovědnost za dítě, i když už dávno dospělé, nám nedovolila nechat ho být a upít se.

Světlé vyhlídky

Po třech letech jsme konečně došli do cíle. Závislost úspěšně překonal, jen lahev vyměnil za cigarety. Takový nešvar jsme ale nechali být. Po půl roce si domů přivedl přítelkyni. Sjela jsem ji přísným očkem a našla pár vad, ale v domnění, že dá synovu životu směr, jsem si odpustila jízlivosti a přijali ji do rodiny. Následující léto byla svatba a pod vánočním stromečkem jsme našli snímek z ultrazvuku. Nemohla jsem být šťastnější. Těšila jsem se na vnoučátku, na roli babičky. Bylo mi jedno, jestli to bude kluk nebo malá princezna. Hlavně ať je to zdravé!

Boj s alkoholem Boj s alkoholem Zdroj: Shutterstock

Bludný kruh

Nebylo! Moje noční můra pokračovala. Darina celé těhotenství nedala cigaretu z ruky a bez výčitek si dopřála pivo nebo panáka "na zdraví". Její kladný vztah k alkoholu mě děsil. A důvod nebylo jen očekávání, ale i vliv na mého syna. Horko těžko jsme ho vytáhli z propasti a ona byla ztělesněním toho nejhoršího, co mu mohlo být nablízku - rozverná alkoholička. Chodila jsem kolem nich po špičkách, i když jsem zuby měla zatnuté vzteky. Po nocích jsem brečela do polštáře a manželovi na rameni. "Už ho nech být, udělali jsme maximum." Utěšoval mě, ale valný efekt to nemělo. Pořád jsem se syna vyptávala, jestli je všechno v pořádku. Zhruba v polovině těhotenství ale přišla ledová sprcha. Nastal problém. Maličký uzlíček vykazoval fyzické anomálie a těžké postižení.

Neexistuješ!

Povolily mi nervy a zasypala jsem oba výčitkami, že za to může jejich nezřízený životní styl. "Chlast vám byl vždycky milejší. Takový chcípáci by neměli mít děti. Stydím se, že jsme ti vůbec kdy pomohli a dali požehnání, aby sis vzal takovou nicku!" Zničili jedinou radost, jedinou naději na zadostiučinění. Oba jsem vyhodila z domu. Už nikdy je nechci vidět. Cestou k vrátkům si snacha odplivla a gestem naznačila, jak moc nedůležitý pro ni můj názor je. Nevím, jak a kde žijí, jestli je vnuk na světě, jestli je v pořádku, u nich nebo v ústavu. Nevím a nechci vědět.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU