Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Alergie: Jak nakupovat, abychom dětem neubližovali

Alergie: Jak nakupovat, abychom dětem neubližovali
Alergie: Jak nakupovat, abychom dětem neubližovali
Zdroj: www.naturbabyshop.cz

Počet alergiků ve všech vyspělých zemích Evropy nezadržitelným tempem narůstá. Jestliže na počátku století trpělo alergiemi pouze 1 % obyvatel, dnes je to již zhruba 25 % - 30 % celkové populace a dle výzkumů lze předpokládat, že tento údaj se bude i nadále zvyšovat. Během několika následujících let by se tak s nějakou formou alergie mohl setkat téměř každý druhý člověk, včetně dětí.

Pouze u části populace je přesně známa látka, chcete-li alergen, na který tělo nepřiměřeně reaguje. U velké části alergiků či atopiků, zejména u malých dětí, jsou bohužel alegické reakce často nepředvídatelné. Preventivní testování dětí se neprovádí a ani není doporučováno. Jak by se tedy rodič měl zachovat, aby nákupem potravin či zboží dítěti neuškodil? Který výrobek je pro něj vhodný, a který určitě ne?

Jednou z možností je zaměření se na produkty certifikované některou ze světových či evropských agentur, zaměřujících se na boj s alergiemi. Evropské centrum pro výzkum alergií (European Centre for Allergy Research Foundation) je jednou z nich. Logo ECARF, respektive jejich certifikát uvedený na obalu výrobku jasně naznačuje spotřebiteli, že výrobek, nebo služba je zvláště vhodný pro alergiky a splňuje přísná kritéria kladená na jakost výrobku.

Vzhledem k tomu, že právě děti jsou alergiemi ohroženy nejvíce, vyplatí se certifikaci výrobků pro ně určených poctivě sledovat. Pokud již u miminka vypozorujete vyšší dráždivost pokožky, časté svědění či její začervenání, je možné, že dítě trpí některou z řady alergií či atopickým ekzémem. Zvlášť ostražití by měli být rodiče, sami na alergie trpící. Sice není potvrzeno, že rodič alergik musí mít i alergické dítě, ale dispozice k alergiím jsou u takových párů vyšší.

Zvlášť rizikovou skupinou výrobků, mimo potraviny,  je oblečení a obuv. Při zpracování bavlny a kůže se často využívá chemických postupů či finálního ošetření výrobku látkami, které mohou alergii vyvolat. Naštěstí už i na českém trhu se vyskytují certifikované produkty, jejichž nákupem rodiče své děti neohrozí. Jedním příkladem za všechny jsou capáčky německé  firmy POLOLO. Celokožené „botičky“ získaly certifikát institutu ECARF již v roce 2012. Firma využívá pro výrobu dětských capáčků jen vysoce kvalitní a přírodní cestou vyčiněné kůže. To znamená, že kůže je vyčiněna vždy bez přítomnosti chrómu a je barvena přírodními barvivy, např. extraktem z žaludů některých druhů dubu. Z chemických činidel běžně využívaných v masové produkci obuvi je jedním z nejvíce škodlivých šestivazný chróm. Chróm může být vysoce toxický a způsobit podráždění pokožky u citlivých dětí či dospělých. Ale i další, na první pohled „méně nebezpečné“ chemické  látky (např. ftaláty), které se při zpracování kůží či textilií používají, mohou dětem atopický ekzém či alergii zhoršit.  Bonusem pro ekologicky smýšlející rodiče je u těchto capáčků ekologický obal a jeho bezvýlučná kompostovatelnost. Capáčky POLOLO můžete koupit například na: www.naturbabyshop.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky