Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Netroufáte si na výrobu adventního věnce? Zkuste vytvořit jednodušší parter

Adventní parter
Adventní parter
Zdroj: Pixabay.com

Pokud byste si rádi vytvořili vánoční dekoraci vlastními silami a zapojením vlastní fantazie, ale chcete zkusit něco jiného než adventní věnec, máme pro vás zajímavý tip. Co takhle zkusit parter?

Parter je podlouhlé aranžmá, které může obsahovat přírodní i umělé materiály a různý počet svíček. Ten adventní bude mít svíčky čtyři, mohou být různě rozmístěné, a zbytek je na vás, jak jej dotvoříte. Adventní parter se samozřejmě dá v mnoha variantách zakoupit v květinářstvích nebo hobbymarketech, ale tvoření vlastníma rukama má něco do sebe. Proto pokud se do toho chcete pustit, zde máte podrobný návod, jak postupovat. Není to nijak složité, pouze to chce svůj čas, ale s tím se u rukodělné tvorby musí počítat.

Budete potřebovat chvojí (nejlépe jedlové nebo borovicové, protože smrkové rychle opadá), nádobu odpovídajícího tvaru (například podlouhlou mísu, obdélníkový kovový stojan nebo podnos, podlouhlý svícen), aranžovací hmotu, tavnou lepicí pistoli s náplněmi a vázací drátek. Na samotné aranžmá pak čtyři svíce tvaru, velikosti a barvy dle vašeho výběru, berte pouze v úvahu rozměry nádoby či stojanu, a dekorace. Dají se využít skořápky vlašských ořechů, lískové i burské oříšky ještě ve skořápce, kaštany, bukvice, šišky, nakrájené a usušené plátky citrusů, pokud byste měli zájem o přírodnější ladění, ale i skleněné koule, korálky, mašle nebo filcové ozdoby pro nápadnější vzhled.

Parter je podlouhlé aranžmá. Parter je podlouhlé aranžmá. Zdroj: Shutterstock

Nejprve namočte do vody podle potřeby 1–2 bloky aranžovací hmoty, nechte je absorbovat vodu a mezitím si připravte chvojí. Osprchujte ho studenou vodu, abyste ho očistili od prachu a osvěžili. Nastříhejte ho na drobnější kousky, konce větviček zbavte jehličí a zašpičaťte nožem, aby šly dobře zapíchnout do hmoty.

Aranžovací hmotu podle potřeby buď nařežte na části, když například tvoříte na základu ze svícnu, nebo ji nechte v jednom kuse, pokud chcete použít například podlouhlou mísu. Potom můžete přistoupit k vytváření samotného aranžmá. Hmotu umístěte do stojanu nebo nádoby a větvičky do ní zapichujte po celém obvodu odzdola nahoru. Dole by měly být nejdelší, směrem nahoru kratší, větvičky nahoře nezapichujte kolmo, ale přibližně pod úhlem 30 °. Je potřeba, aby horní větvičky byly co nejkratší, aby nezakrývaly svíčky. Hmota by měla být ve finále zcela zakrytá chvojím.

Adventní parter Adventní parter Zdroj: Pixabay.com

Pak můžete přistoupit k zdobení. Pokud přidáváte šišky, bude lepší je předem zachytit na širším konci očkem z drátku kolem několika šupin a oba konce drátku zakroutit do tvaru zápichu, který potom zapíchnete do aranžovací hmoty. Obdobné zápichy, tentokrát pomocí špejle a lepidla z tavné pistole, přidělejte také na skleněné koule.

Do parteru nejprve umísťujte největší dekorace, ty by měly být na dolním okraji. Směrem nahoru by se ozdoby měly zmenšovat. Skořápky, ořechy, filcové a drobnější ozdoby připevněte na větvičky pomocí tavné pistole. Nakonec se zapichují skleněné koule. Dekorace by měly být rovnoměrně rozmístěné. Nakonec přidejte svíčky, buď přímo na plošky svícnu, nebo kupte bodce na svíčky, upevněte je do hmoty a na jejich horní trn nabodněte svíčky.

Pak už se můžete těšit na první adventní neděli, kdy na vašem dílku zapálíte první svíčku. Ale i parter, ve kterém svíčky zrovna neplápolají, je krásnou a slavnostní dekorací, o niž si předvánoční byt přímo říká.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU