Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Adventní kalendář: Vyhrajte 5x audio knihu Jo Nesbo: SYN

Adventní kalendář: Vyhrajte 5x audio knihu Jo Nesbo: SYN
Adventní kalendář: Vyhrajte 5x audio knihu Jo Nesbo: SYN
Zdroj:

Audiokniha SYN, samostatný román norského spisovatel Joa Nesboho, vyšla v češtině ve zvukové verzi dokonce o týden dřív než v tištěné podobě, u příležitosti akce Audioknihy NAHLAS.

„Tahle audiokniha pro nás byla nesmírným dobrodružstvím už proto, že jsme se rozhodli ji vydat ještě dříve, než u nás text vyšel jako kniha. Právě kvůli obtížnosti takového úkolu se o to v našich končinách ještě nikdo nepokusil, takže jsme hrdí, že se nám to podařilo a SYN mohl hned, jakmile se ´naučil´ česky, také rovnou promluvit,“ uvedl Martin Pilař, zakladatel vydavatelství OneHotBook.

Po Hynkovi Čermákovi a Filipu Švarcovi, který se ujal četby audioknihy Lovci hlav, přibyl k autorovým interpretům i herec Petr Kubes známý z Moravského divadla v Olomouci. „Vzhledem k tomu, že se jedná o samostatný román, nemohl se jej už chopit Hynek Čermák, který je hlasem série s Harrym Holem, ale bylo potřeba najít nového, avšak podobně charismatického vypravěče. Nakonec nás přesvědčil jak režisér Michal Bureš, který s Petrem Kubesem spolupracoval v rozhlase, tak schopnosti a hypnotický hlas samotného herce,“ popisuje Martin Pilař. Režisér audioknihy Michal Bureš k tomu dodal: „Petr Kubes pro mě přesně naplňuje představu Sonnyho Lofthuse, je to obrovský profesionál a zároveň člověk, který v sobě má hloubku. Už když jsme se poprvé potkali v olomouckém rozhlase na hlasové zkoušce, poznal jsem, že to je člověk pro mikrofon přímo stvořený. Dokazuje to fakt, že naše spolupráce od té doby trvá snad už patnáct let a posun k audioknihám byl jejím logickým vyústěním.“ Samotný herec Petr Kubes ke spolupráci doplňuje: „S Michalem jsme už sehraní, ale také jsme na sebe oba nároční, oba jsme ambiciózní. Máme tendenci odvést tu práci tak, že to toho druhého překvapí. Vždycky pro mě bude zárukou toho, že půjde o krásně náročnou práci.“

Sonny Lofthus býval oblíbeným, příkladným studentem i talentovaným zápasníkem vzhlížejícím ke svému otci. Jednou se chtěl stát policistou jako on. Jeho život se však rozpadl jako domeček z karet, když jeho vzor spáchal sebevraždu a v dopisu na rozloučenou se přiznal k braní úplatků i spojení s kriminálním podsvětím. Pocit zrady dokázal u mladíka utišit pouze heroin, na němž je dnes už dvanáct let závislý. Momentálně „sídlí“ v přísně střežené věznici Staten, kam byl uvržen za zločiny jiných. Výměnou za pravidelnou dodávku drog se totiž přizná k čemukoli. Ostatním vězňům slouží jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Jednou si však pro odpuštění přijde i někdo, kdo Sonnymu prozradí, že to se smrtí jeho otce bylo trochu jinak. A dosud smířený vězeň se stává nesmiřitelným soudcem odhodlaným k pomstě.

„Sonny je podle mě archetypální postava. Každý kluk se vidí ve svém otci. Většina dětí se dříve či později konfrontuje s tím, jaký život žili jejich rodiče a jaký život žijí oni; co má a co nemá smysl. SYN má vlastně spoustu témat společných s Hamletem, kterého hraji v divadle: pomstít nebo nepomstít svého otce, nevědět, zda je to dobře či špatně,“ líčí herec Petr Kubes svůj pohled na protagonistu a jeho konflikty. V tomto pojetí se shodnul i s režisérem audioknihy, který tvrdí:  „Nepovažuji to za mainstreamový román. Jde o samostatný příběh mimo ostatní Nesboho série, který má v sobě Hamleta, Romea a Julii, základní archetypy, ale i antihrdinu, který je coby člověk okraji společnosti a feťák konfrontován se svou slabostí. Musí se stát hrdinou, i když nedělá dobro, ale snaží se nastolit řád ve světě, který je chaotický, a na spravedlnost už jaksi zapomněl.“

A jak si Petr Kubes se svou první audioknihou poradil? „Naštěstí je to velice dobře napsané, takže s tím, jak si člověk dané situace představuje, může nenásilně herecky vstupovat do jednotlivých postav. Moje herectví se tak odvíjí od vnitřní představivosti. Navíc podle mě nejde o to, abych ty postavy doslova zilustroval. Spíš bych měl určitým způsobem naťuknout jakousi skicu a zároveň si nad ní coby vypravěč udržet jistý nadhled, což snad správně uvolní i posluchačovu představivost,“ objasňuje svůj přístup herec.

Nahrávku opět doprovází původní hudba – „barevná“, přesně rytmizovaná kompozice s lehce meditativními tóny, jež vzbuzují dojetí, ale zároveň obavy a strach, oživenými elektrickou kytarou. Hlavním leitmotivem je zvuk pingpongového míčku při hře, který zároveň připomíná odkapávající krůpěje a uplývající čas. Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako 2CD mp3 za 379 Kč i ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí jako mp3 za 339 Kč. Jako první je online k dostání na portálu Audiolibrix, kde si navíc členové předplatitelského klubu mohou koupit audioknihu jen za 199 Kč.
UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.

Soutěžit můžete ZDE!

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky