Jmelí = základ Vánoc

Této rostlině přisuzovali staří pohané velkou moc. Každá rodina by proto jmelí měla mít v době Vánoc doma. Mimo jiné působí i jako ochranný symbol.

Dle tradice se pod jmelím páry líbají z toho důvodu, aby jejich láska vydržela i do dalšího roku.

Jmelí koupíte před Vánoci asi úplně všude. Prodává se buď přírodní zelené, nebo pak barvené do odstínů zlaté, stříbrné i bílé.

Náš TIP: Jmelí bude pěkně vypadat zavěšené třeba na dveřích místo věnce nebo na okenní kličce.

Vánoční cedule

Originální vánoční dekorace mají tu výhodu, že zaujmou. Cedulka s nápisem "Sním o bílých Vánocích" bude pěkně vypadat u krbu nebo jako vývěsní štít nad vchodovými dveřmi.

Světlo svíček

Mihotavá světélka k času adventu a Vánoc neodmyslitelně patří. Užívejte si jich proto do sytosti. Ať už zvolíte svíčky čajové, aromalampu nebo si rozsvítíte takovéhle krásné solitéry, atmosféra útulnosti se dostaví okamžitě.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězdě se latinsky říká Euphorbia pulcherrima a sotva by kdo řekl, že takhle oblíbená vánoční pokojovka ve své domovině, kterou je Mexiko a Guatemala, dorůstá až do výšky 6 metrů.

Když si vánoční hvězdu přinesete domů, dejte ji spíše na chladnější místo, vzdálené od topení. Půdu by měla mít rostlina stále mírně vlhkou, přelití, ale i přesušení snáší velmi nelibě.

Pokud si chcete rostlinu uchovat i po Vánocích, dejte ji na chladnou chodbu a na podzim se můžete pokusit o její další kvetení (vytvoření červených listenů)

Stylový úkryt na perníčky

Poté, co v listopadu napečete perníčky, uložte je do krabice nebo dózy. Zhruba po 14 dnech krásně změknou a jejich chuť i vůně se zvýrazní.

Náš TIP: Místo klasických papírových krabic si letos pořiďte nějakou opravdu krásnou dózu, třeba právě plechovou. Díky atraktivnímu obalu můžete cukroví věnovat i jako vánoční dárek.

Originální strážcové

Andílka má asi kdekdo, ale brož, která je spojením anděla a medvěda, tu uvidíte jen sotva. Na Fleru tyhle fešáky vyrábí prodejce Alter-ego a jednoho tu koupíte za 120 Kč.

Dokonalá vonička

Vyrobit si ježka z pomeranče a hřebíčku zvládne opravdu každý včetně těch nejmenších. Výsledkem bude příjemná dekorace a vaším bytem se k tomu rozlije kořeněná vánoční vůně.

Náš TIP: Lepší je zapichovat hřebíčky cca půl centimetru od sebe. Po seschnutí budou pak jeden vedle druhého. Když totiž vzniknou větší mezery, pomeranč velmi často shnije.

Do dětského pokoje

I když má váš vánoční stromek místo v obývacím pokoji, ozdobiček si mohou ve svém úkrytu užít i děti. Dekorace se dnes prodávají ve všech možných tvarech. Opravdu krásné a hlavně ty skleněné můžete obdivovat na evropských vánočních trzích.

Náš TIP: Do dětského pokoje volte raději ozdobičky ze dřeva nebo jiných nerozbitných a bezpečných materiálů.

Jako živý

Ať už se rozhodnete vyrobit si adventní věnec nebo "vítací" věnec na dveře, skvěle vám k tomu poslouží nesmrtelný korpus z umělého jehličí. Ten si pak můžete každý rok ozdobit dle fantazie a aktuálních trendů.

A pokud přeci jen dáváte přednost věnci z přírodního jehličí, tady pro vás máme podrobný návod na jeho výrobu.

Luxusní vůně

Do módy nyní místo zastaralých osvěžovačů vzduchu přicházejí difuzéry. Jejich výhodou je, že jsou krásné a užitečné současně.

Luxusní německá značka Linari představuje naprosto výjimečnou symbiózu vonných esencí spolu s čistým designem, které dodají vašemu domovu či obchodním prostorám ojedinělé tóny, aniž by příliš rušily či poutaly na sebe pozornost.

Náš TIP: Udělejte nákupem radost sobě, nebo difuzér pořiďte jako vánoční dárek.

Polštářky a polštáře

Pohodlní, teplo a útulnou atmosféru navodí vždy spolehlivě větší množství polštářků. Jejich pořízením také dodáte svojí sedací soupravě nový a neokoukaný šmrnc.

Náš TIP: Vyrobte si vlastní povlaky na polštáře. Jako korpus vám poslouží laciné jednobarevné potahy (např. z Ikey), které pak můžete dozdobit technikou patchwork nebo třeba křížkovou výšivkou.

Miluláš alá matrioška

Asi všichni ješně v paměti máme kultovní matriošky - figurky, které se do sebe navzájem zasouvaly. Jako retro připomínku si můžete nyní pořídit na www.bellarose.cz tyto Mikulášky.

Líbezný ochránce

Tenhle drouboučký andílek vás bude během adventu ochraňovat před vánočním stresem, chřipkovou epidemií i dlouhými frontami v supermarketu.

Sněžítko

V každém pořádném vánočním filmu uvidíte nostalgické sněžítko, na které většinou hledí romantická hrdinka a sní o svém milém.

Zasněte se také a pořiďte si jedno. Je to možná zbytečnost, ale krásná!

Hvězda do okna

Osvětlené hvězdy se v českých oknech sporadicky objevovaly už v 80. letech. Byly dovezené z Německa a měl je tehdy opravdu málokdo. Ostatním nezbylo nic jiného, než závistivě koukat, jako to vídáme na pohledech od Josefa Lady.

Dneska hvězdy seženete bez nejmenších potíží a stojí pár korun, Jsou totiž z tvrdého papíru a složit je zvládne i ten největší antitalent. Koupíte je v bílé či červené barvě v Ikee, ale když si dáte práci a trochu zaserfujete po netu, najdete i daleko kreativnější varianty.

Náš TIP: Místo klasického závěsu do okna nainstalijte několik hvězd vedle sebe třeba nad schodiště.

Praktický etažér

Několikapatrový tác neboli etažér využijete skvěle zejména na vánoční cukroví. Pravdou ale je, že zahálet nemusí ani po zbytek roku. Hodit se totiž může na jednohubky, oříšky nebo nejrůznější drobné dobroty.

Lucerničky

Zdaleka nepatří jen do lampionového průvodu nebo jako osvětlení hřbitovů. Vyrobit si je můžete třeba z pěkných zavařovaček, nebo si pořídit už hotové s držákem na svíčku viz obr.

Vyjímat se budou krásně na balkoně, okenním parapetu nebo rozmístěné před vchodovými dveřmi. Na rozdíl od nekrytých svíček je zde oheň pod kontrolou a jsou tedy poměrně bezpečné.

Mohlo by vás také zajímat: Dokonalý plán, jak být letos o Vánocích za hvězdu