Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

9 největších mýtů o dětské výživě

Zdroj: profimedia.cz

Myslíte si, že sladkosti do dětského jídelníčku nepatří a naopak ideální jsou nízkotučné potraviny? Pak jste na omylu. Přinášíme vám devět největších mýtů o dětské výživě.

1. Nízkotučné potraviny jsou prevencí nadváhy, děti je proto musejí jíst odmalička

Maminky se často bojí, aby jejich dítě nepřibralo, a tak mu odmalička dávají nízkotučné potraviny a pokrmy připravují prakticky bez tuku. Pro zdravou výživu dětí ale není dobré, pokud v ní tuky zcela chybí, protože je děti potřebují nejen jako zdroj energie, ale také pro správný růst a vývoj, využití vitaminů rozpustných v tucích nebo pro tvorbu některých hormonů.

Tip Kafe.cz:

Tuky z dětského jídelníčku nevylučujte, vybírejte polotučné výrobky a na mazání, nebo do studené kuchyně, dejte přednost kvalitním rostlinným olejům před živočišnými.

2. Máslo je přírodní, proto je pro děti vhodnější než rostlinné tuky

Pro výrobu obou potravin se používají přírodní suroviny – pro máslo mléko a pro rostlinné tuky rostlinné oleje. Technologická výroba rostlinných tuků se liší jen ve vstupních surovinách. Oproti máslu obsahují také nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj dětí.

Tip Kafe.cz:

Rostlinné tuky by v dětském jídelníčku měly tvořit dvě třetiny z celkového příjmu, zbývající třetina připadá na živočišné tuky, jako je maso, uzeniny, mléko, mléčné výrobky a vejce.

Zdroj: profimedia.cz

3. Sladkosti do dětského jídelníčku nepatří

„Nejsladší, co dítě ve svém životě poznalo, je banán“, oznamují hrdí rodiče. Bohužel však i u sebelépe hlídaného dítěte přijde chvíle, kdy pamlsky pozná a velmi snadno si je oblíbí. Pak se pokusí sníst všechny pochoutky, které budou v dosahu a jen velmi těžko mu vysvětlíte, proč si jeho kamarádi mohou pochutnávat na bonbonech, sušenkách či čokoládě a ono jediné nesmí.

Tip Kafe.cz:

Sladkosti dětem nezakazujte, ale učte je s nimi správně zacházet. Rozhodně by je nemělo jíst denně. Do jídelníčku můžete zařadit sušené ovoce, oříšky, cereální tyčinky či kousek kvalitní hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa.

4. Čím více vlákniny v dětském jídelníčku, tím lépe

Odborníci často upozorňují, že množství vlákniny v našem jídelníčku není dostačující. Vláknina je vhodná z řady důvodů – pomáhá předcházet trávicím obtížím, je vhodná v prevenci rakoviny tlustého střeva, obezity a celé řady dalších onemocnění. Dospělým se proto doporučuje zkonzumovat za den 25-30 g vlákniny. U dětí je ale situace jiná a přílišné množství vlákniny jim může uškodit.

Tip Kafe.cz:

Jak správně stanovit doporučené množství vlákniny? K věku dítěte v letech připočtěte 5 gramů.

Zdroj: profimedia.cz

5. Mléko zahleňuje

Mléko a mléčné výrobky jsou pro naše zdraví velice důležité. Nejenže obsahují plnohodnotné bílkoviny, které si organizmus neumí sám vytvořit, ale jsou nejdůležitějším zdrojem vápníku. Zakysané výrobky navíc obsahují zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení.

Tip Kafe.cz:

Zařaďte dětem do jídelníčku 2 až 3 mléčné výrobky denně, ideálně polotučné.

6. Vnitřnosti jsou čistička, jíst by se vůbec neměly

Játra a ledviny sice fungují v těle živočichů jako filtr, většinu nečistot však neskladují, ale naopak je pomáhají vyloučit ven z těla. Navíc jsou zdrojem některých vitaminů (vitamin A) a minerálních látek (například železo).

Tip Kafe.cz:

Vnitřnosti můžete dětem do jídelníčku zařadit cca 1 až 2x měsíčně!

7. Mé dítě má nadváhu, musím mu nasadit přísnou redukční dietu

Počet dětí s nadváhou a obezitou se v posledních letech stále zvyšuje, a tak maminky často samy nasadí redukční dietu. Většinou ale vyloučí jen skupiny potravin (například tuky) a dítě pak nemá ve stravě dostatek energie a živin. Dietu pak buď poruší a hoduje tajně, nebo vezme svou novou životní roli tak vážně, že dojde k poruchám příjmu potravy.

Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz:

Pokud máte pocit, že dítě potřebuje zhubnout, měla byste nejprve objektivně zhodnotit jeho hmotnost (například pomocí BMI kalkulačky na www.vyzivadeti.cz) a následně požádat o pomoc odborníky. Vhodné je také endokrinologické vyšetření..

8. Sójové potraviny jsou vhodnou součástí dětského jídelníčku

Sója obsahuje kvalitní bílkoviny, vitaminy skupiny B a kyselinu listovou, z minerálních látek draslík, vápník, hořčík a řadu dalších. Najdeme v ní tuky s převahou prospěšných nenasycených mastných kyselin a vlákninu. Ale pozor, obsahují i tzv. antinutričních látky, které snižují nebo zcela blokují možnost využití jiných důležitých látek (např. vitaminů nebo enzymů). Sporné začíná být také použití sóji na výrobu náhradní kojenecké výživy. Vědci spočítali, že obsahuje tolik estrogenů, že po přepočtu na tělesnou hmotnost spořádají kojenci množství odpovídající až pěti antikoncepčním pilulkám!

Tip Kafe.cz:

Pozor na konzumaci sóji u malých dětí – těm se vůbec nedoporučuje.

9. Dítě není malý dospělý!

Děti nejsou malí dospělí, a proto jim nestačí jen menší porce našeho obvyklého pokrmu. Ke správnému růstu a vývoji potřebují zejména dostatek kvalitních živin. Příjem energie je individuální, záleží na věku, fázi růstu a pohybové aktivitě dítěte. Pro jednotlivé věkové skupiny existují tabulky doporučených hodnot energie, množství základních živin (bílkovin, tuků, sacharidů) a dalších nutričně významných látek (vitaminů, minerálních látek, vlákniny).

Tip Kafe.cz:

Přehlednou tabulku najdete na www.vyzivadeti.cz v sekci Zdravá výživa.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 27. 7. - 2. 8.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy?

Akční letáky