Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

7 nepostradatelných věcí do cestovní lékárničky

Zdroj: profimedia.cz, favea-trade.cz, grswan.cz, dacom.cz, urgo.cz

Chystáte se na dovolenou? Pak si nezapomeňte přibalit cestovní lékárničku. Přinášíme vám tipy na přípravky, které by v ní rozhodně neměly chybět.

Pouze naivní rodičovská duše se vydá na cestu, aniž by se vybavila alespoň základními léky a zdravotnickými potřebami. Malé dítko – ale i dospělého – může na dovolené snadno skolit horečka, chřipka nebo nepříjemný průjem. Pro cestovní lékárničku hraje několik plus. Pokud ji budete mít, můžete proti zdravotním potížím bojovat okamžitě – nebudete muset čekat na to, až na vás u místního lékaře, kterému notabene ani neporozumíte, přijde řada. Další výhodou je to, že léky jsou v zahraničí obvykle dražší než u nás, takže ušetříte.

7 tipů na obsah cestovní lékárničky

1. Vitamin B a C

Základem jsou bezesporu vitaminy, konkrétně vitamin C (doporučujeme brát denně jako prevenci před zdravotními neduhy) a vitamin B (zabírá i na afty, které malé cestovatele trápí velmi často).

Tip Kafe.cz

GS CelaBex

Jedinečnou kombinaci vitaminu C a vitaminů skupiny B nabízí přípravek GS CelaBex. Hodí se jak při chřipce a nachlazení, tak při zvýšené tělesné námaze, při sportu, anebo při aftách a kožních problémech.

Cena: 63 Kč

2. Něco proti bolesti a chřipce

Bolest hlavy se na cestách může objevit znenadání (a neplatí to pouze v případě prohýřené noci). Proto doporučujeme Ibuprofen, pro milovníky nočních tahů pak Alka-Seltzer, který dokáže utlumit bolest hlavy i nutkání ke zvracení. Ke sražení teploty pomáhá paracetamol, tj. všem dobře známý Paralen a Panadol (ale na škodu není ani Acylpyrin či Aspirin). Cestujete-li s malým dítětem, doporučujeme přibalit Paralen ve formě čípků a Ibuprofen v sirupu. Pokud vás začne pobolívat v krku, přichází na řadu Stopangin (ve formě krčního spreje) nebo Neoangin.

 

Tip Kafe.cz

Panadol Extra Rapide

Panadol Extra Rapide je vhodný k úlevě při bolestech hlavy, migréně, bolestech zad, zubů, revmatických a svalových bolestech a bolestech při menstruaci. Přináší též úlevu od nepříjemných příznaků chřipky, nachlazení i bolestí v krku a snižuje horečku. Jeho výhodou je jak rychlý účinek – tablety stačí rozpustit ve vodě a vypít, tak složení – kombinace paracetamolu a kofeinu je obzvlášť účinná.

Cena: 57 Kč

3. Něco proti rýmě a kašli

Na rýmu a kašel jsou nejlepší kapky – na rýmu Olynth nebo Mucoseptonex a na kašel účinný Bromhexin. V lékárně vám však mohou doporučit i jiné přípravky proti kašli, od kapek Tussin, Stoptussin a Mucosolvan až po drahé kanadské tabletky. Záleží jen na vašich zvycích a tloušťce peněženky. Pozor! Nezapomeňte na to, že mnohé kapičky obsahují alkohol, takže snižují postřeh a reflexy.

 

Tip Kafe.cz

Medvíďata při kašli

Medvíďata jsou ideální pro děti od tří let – doporučují se při zánětech dutiny ústní, středního ucha a horních cest dýchacích. Hlavní složka laktoferin pomáhá při podpoře obranyschopnosti organismu.

Cena: 233 Kč

4. Něco proti žaludečním problémům

Žaludeční a střevní potíže jsou častým cestovním nešvarem. Stačí nemyté jablko, netradiční kombinace jídel nebo voda, na kterou nejsme zvyklí a trávíme hodiny v křečích na hotelových toaletách. V těchto případech pomáhá živočišné uhlí a prášky, které brání průjmům. Do této kategorie patří Endiaron či Imodium. Tyto tobolky zpomalují pohyby střeva a prodlužují dobu potřebnou k průchodu střevního traktu, a to ve velmi krátké době.

 

Tip Kafe.cz

Hylak Forte

Pokud cestujete i s malými dětmi, přibalte si některý z léků proti průjmu, který je vhodný i pro kojence. Takovým je například roztok Hylak Forte. Pomáhá také při nadýmání, anebo zácpě.

Cena: 49 Kč

5. Něco proti hmyzu a alergiím

Nálety komárů a ovádů, útoky zákeřných klíšťat, promenády švábů – to všechno vás na dovolené může potkat. Aby na vás hmyz úspěšně nezaútočil, je rozumné používat repelenty. Pokud nějaký hmyzí nepřítel pronikne vaším obranným repelentovým valem, použijte mast Fenistil. Tlumí bolest, svědění i následný otok. Pokud jste alergičtí, vyžádejte si od vašeho alergologa odpovídající přípravky.

 

Tip Kafe.cz

Dacom Sun s repelentem

Olej na opalování Dacom Sun oceníte všude tam, kde vás kromě sluníčka čeká obtížný hmyz – jde totiž o ochranu proti slunci a repelent v jednom. Vhodný je i pro děti.

Cena: 145 Kč

6. Něco na drobné úrazy

Kdo z nás neuklouzl na starobylém hradu, neodřel se o kameny v moři, anebo se nepodrápal při toulkách lesem? Proto potřebujete dezinfekci na lehké odřeniny. V nouzi pomůže i trocha vodky nebo jiného alkoholu, ale vhodnější je například Septonex. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na Framykoin.

 

Tip Kafe.cz

Betadine roztok

Roztok Betadine je dezinfekční prostředek, který ničí řadu choroboplodných zárodků a je vhodný k dezinfekci pokožky a sliznic. Působí na bakterie, plísně, viry a prvoky. Používat je mohou dospělí a děti od 6 měsíců, a to i k desinfekci otevřených poranění.

Cena: 51 Kč

7. Zdravotnické potřeby

V lékárničce by neměl chybět teploměr, náplasti na puchýře a drobné oděrky a obvaz. Vhodné je přibalit i opalovací krém s vysokým UV filtrem, a to nejen když jedete k moři.

Tip Kafe.cz

Urgo náplast na odřeniny

Náplast na odřeniny chrání ránu před nežádoucími bakteriemi. Obsahuje hydrokoloidní vrstvu, která pokrývá celou plochu náplasti. Hydrokoloid vytvoří při kontaktu s vylučovaným sekretem vlhký gel, který vytváří příznivé podmínky pro hojení. Pod náplasti se objeví bílá plocha. Gel navíc zamezuje přilepení náplasti k ráně, a tak umožňuje její bezbolestnou výměnu.

Cena: 58 Kč

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky