Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

6 tipů, jak předcházet syndromu náhlého úmrtí kojence

Zdroj: Profimedia.cz

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí zdravého miminka během spánku. Noční můra všech maminek. Co můžete udělat pro své dítě, aby jste snížila riziko SIDS? Poradíme vám.

Lékaři již před několika staletími popsaly případy zalehnutí dítěte jeho matkou. V dnešní době je sice jasné, že matka na úmrtí dítěte žádnou vinu nenese, ale jinak věda příliš nepokročila. Co zapříčiňuje zástavu dechu i u zcela zdravého dítěte stále nevíme. Co je tedy známo? A jak se bránit?

Fakta o SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)

 • SIDS se týká v 80 % případů kojenců do 6 měsíců věku
 • Častěji se vyskytuje u chlapců a u dvojčat, dále u dětí nedonošených
 • V chladných měsících bylo zaznamenáno nejvíce úmrtí
 • Jedná se o děti zdravé, ani následná pitva nic neobjasní
 • Příčinou smrti je zástava dechu, vyloučit nelze ani srdeční arytmii

Zdroj: Profimedia.cz

Přestože je příčina neznámá, při dodržování několika zásad se výskyt SIDS snížil. Do jisté míry tedy mu můžete předejít. Zajímá vás jak?

 1. Neukládejte dítě ke spánku na bříško!
  Zvolte polohu na zádech nebo boku. Jak dokázali američtí lékaři, obavy z vdechnutí zvratků jsou neopodstatněné. Naopak poloha na bříšku zvyšuje riziko úmrtí na SIDS.
 2. Pozor na přehřátí či podchlazení miminka
  Ve spánku by děti neměly mít zakrytou hlavičku. Pozor na posunutí miminka pod pokrývku a následné přehřátí. Pomůže, když ho uložíte co nejvíce do nohou postýlky, už se nebude mít kam nasoukat. Teplota v místnosti kde dítě spí by neměla překročit 20° C. Organismus kojence je na teploty velice citlivý.
 3. Zapomeňte na polštáře
  Kojenci v žádném případě nedávejte do postýlky polštář. Vyhnout byste se měla i prošívaným přikrývkám a dekám či pokrývkám z ovčí kůže. Matrace by neměla být příliš měkká a chybět by měly i jiné textilie, do kterých by se kojenec mohl zamotat. Na spánek také dítěti odstraňte z postýlky plyšové hračky.
 4. Nekuřte!
  A to jak v těhotenství, tak v přítomnosti dítěte. Při pitvách obětí SIDS byl nalezen vysoký obsah nikotinu v těle. Nikotin má prokazatelně tlumivé účinky na dechové centrum.
 5. Monitor dechu pro váš klid
  Pokud dodržíte všechna doporučení výrobce, je monitor dechu dítěte opravdu spolehlivá pomůcka. Jakmile se dítě nenadechne, ihned vás upozorní alarm. Jsou známy tisíce případů, kdy monitor dechu kojenci zachránil život. Pro klid všech maminek se investice vyplatí. V tomto případě raději ignorujte rady starších typu: „My jsme taky monitor neměli a jsme zdraví. Jsou to vyhozené peníze!“ Řiďte se vlastním úsudkem a monitor si raději pořiďte.
 6. První pomoc
  Může se stát, že vaše dítě zapomene na několik vteřin dýchat. Obvykle stačí dítětem zatřást, probudit ho a znovu se nadechne. Pokud ovšem nedýchá a je promodralé, je na místě zahájit resuscitaci. Je na každé mamince, aby si základní postupy osvojila, zejména patří-li její dítě do rizikové skupiny.

Zdroj: Profimedia.cz

Horký tip Kafe.cz

Monitor a chůvička Angelcare

Pokud uvažujete o koupi monitoru dechu i dětské chůvičky, máme pro vás skvělý tip: kanadský výrobek Angelcare AC 401, který obsahuje dva přístroje v jednom. Jeho součástí je nejen snímací deska a kontrolní jednotka, ale i bezdrátová rodičovská jednotka, kterou máte jednoduše u sebe na nočním stolku a alarmem, nebo vibrací vás upozorní, když se dítě nenadechne. S tímto přístrojem budete mít doma opravdového anděla strážného!

Cena: 4 480 Kč (angelcare.cz)

Tipy Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Polštář proti udušení

Pokud se rozhodnete kojenci dávat polštář, pak zvolte speciální proti udušení. Je vybaven velkými póry, které zaručují maximální průchod vzduchu, a tak může dítě spát s obličejem na polštáři a u toho přirozeně dýchat. Tento polštář je vhodný již od narození.

Cena: 390 Kč (promimina.cz)

Zdroj: Profimedia.cz

Monitor dechu Nanny

Kvalitní český výrobek, monitor dechu Nanny, je ideální nejen pro předčasně narozené, ale i zcela zdravé děti. Chrání vaše miminko před riziky náhlého selhání dechu, dušení či dávení. Citlivá elektronika Nanny trvale sleduje a zobrazuje frekvenci dechu dítěte. Na kritický stav reaguje spuštěním hlasitého poplachu.

Cena: 2 490 Kč (nanny.cz)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky