Diskutujte: Jak vycházíte s kolegy na pracovišti? Čím štvou oni vás a co vám naopak vytýkají?

Mohlo by vás také zajímat: Jak být v práci šťastná nebo Příběh Marie: Mám spát se šéfem, abych nepřišla o místo?

Možná jste svým kolegům na obtíž, důvodů pro to může existovat hodně. Vybrali jsme ty nejčastější, abyste se jich vyvarovala. Je to, zdá se, doslova otázka života a smrti! Jak ukázaly odborné výzkumy, zdraví zaměstnanců nejvíce ohrožuje stres. Pokud nejste s kolegy zadobře, stresu samozřejmě přibývá. Další odbornou studii zveřejnili nedávno britští vědci v deníku Daily Mail. Podle ní lidé, kteří v práci nemají spřízněnou duši, umírali během dvaceti let trvání studie 2,4krát častěji než zaměstnanci pracující v harmonickém kolektivu.

  • „Většinu času, kdy bdíme, trávíme na pracovišti a ani o víkendech nemáme moc času na přátele,“ vzkazuje Dr. Sharon Tokerová, vedoucí studie. „Pracoviště by mělo být místem, kde se lidem dostává citové podpory.“ Tu ale nemůžete očekávat, jestliže děláte kolegům něco z následujícího seznamu:

1. Moc mluvíte

Nechápete, proč vám všichni na vaše vyprávění, jak jste se měla o víkendu a co děti ve škole, odpovídají na půl pusy nebo vůbec. Bude to tím, že mají práce nad hlavu a vaše brebentění je vytrhuje od práce. Tentýž efekt vyvoláte neustálým telefonováním. Soukromé hovory byste si měla vyřizovat mimo kancelář. Hlasitější hovor totiž vydává přibližně stejný počet decibelů jako tiskárna a ke klidu na pracovišti rozhodně neprospívá.
Detaily ze soukromí si nechte pro sebe: Nikdo nemusí vědět, kde vás zrovna bolí, co budete vařit nebo že netušíte, kam s nemocnou babičkou.

Náš tip:

S ohledem na kolegy byste si měla nastavit nejen hlasitost vyzvánění mobilu, ale také „hlášky“ a melodie, které se z něho linou.

2. Informujete

Třetina českých zaměstnanců razí heslo, že donášení je „fuj“, ale... Hlásit se to musí. Upozornit nadřízeného na závažné zádrhele v pracovním procesu je potřeba, nesmíte to ale udělat tak, že se příležitostně vplížíte do šéfovy kanceláře se zaručenými zprávami. Kolegové vás pak budou celkem právem považovat za špicla a vyloučí vás ze svých řad. Místo toho na interních poradách sdělte kolegům svůj názor na situaci (nejlepší by bylo, kdyby se mezi nimi našel spojenec), vyzvěte je k řešení, případně si vyžádejte přítomnost šéfa na příští poradě. I tak budete zřejmě nepopulární, ale nedostanete nálepku donašeče.

3. Nerespektujete své území

Tento nešvar se pravidelně umísťuje v průzkumech do první pětice otravných věcí, které lidem vadí na spolupracovnících. V praxi to vypadá asi takhle: Přestože máte svůj stůl, věci přetékají vedle. Počítač je obklopený plyšáky a talismany, nástěnka zavelená uměleckými výtvory vašich dětí. Na věšák u dveří, který má sloužit všem, se nastěhovala spousta vašich kabátů, svetříků a deštníků. Ve firemní kuchyňce si půjčujete hrnečky, jak vám přijdou pod ruku atd. Pamatujte, že platí všeho s mírou. Nepřekračujte hranice vlastního pracovního prostoru a i na něm udržujte pořádek tak, aby se kolegové neostýchali přivést si do kanceláře návštěvu.

4. Vydáváte příliš silný odér

Celkem 54 % dotázaných v předloňském výzkumu renomovaného domácího výrobce antiperspirantů uvedlo, že ho alespoň občas obtěžuje odér, který vydávají jeho kolegové. To je alarmující číslo. Zamyslete se nad tím, jestli náhodou nejste mezi těmi, kdo kolegům „nevoní“. Zdaleka přitom nemusíte být cítit potem. Stejnou měrou vadí opačný extrém – nevhodně zvolený agresivní parfém, kterým se nepřiměřeně poléváte.

5. Stojíte mimo

Když budete neustále vyvolávat dojem, že s kolegy kromě práce nechcete mít nic společného, nikdy vás nepřijmou mezi sebe. Nečekejte, že budete oblíbená, když vytrvale odmítáte všechny nabídky na společný oběd nebo večeři, nikdy nedokoupíte mléko do kávy (zatímco ostatní se střídají) a zásadně neprojevíte zájem o to, jak se kolegové mají, co prožívají a co je trápí. Empatie je jedním z nejdůležitějších základních kamenů budování vzájemných vztahů na pracovišti. Svým spolupracovníkům byste měla naslouchat, když na vás hovoří, včetně toho, že zvednete hlavu od práce a podíváte se jim do očí. Pokud nastupujete do nového místa, snažte se co nejrychleji si zapamatovat jména a pracovní pozice ostatních.

6. Moc machrujete a chlubíte se cizím peřím

Zdravé sebevědomí je jedna věc, nepodložené přesvědčení o vlastních schopnostech druhá. Jestliže dáváte přehnaně intenzivně najevo, že jste neomylná a všechno zvládnete, kolegové vás nejen nebudou mít v lásce, ale také pravděpodobně nechají „vykoupat“ v nějakém nezdaru. Těžko vás také podpoří, když budete na poradách nápady celého týmu prezentovat véceméně jako svoje vlastní. Pak by se vám snadno mohlo stát, že vypukne otevřený boj, ze kterého si všichni odnesete stres a firma horší hospodářský výsledek.