Cheesecake s rybízem
Co budete potřebovat: 300 g červeného rybízu, 250 g sušenek Bebe, 100 g másla, 50 g drcených mandlí, 25 g cukru, 1 bílek, špetku mleté skořice, 1 balíček červeného dortového želé, 200 ml vody, máslo na vymazání; na krém: 500 g sýru Lučina, 250 g smetany na šlehání, 100 g zakysané smetany, 100 g cukru, 3 balíčky vanilkového cukru, 2 vejce, 2 žloutky, 1 lžíci mandlového likéru amaretto, 5 kapek mandlové esence
Postup:
1. Sušenky rozemeleme najemno a smícháme je s cukrem, skořicí a drcenými mandlemi. Přidáme změklé máslo a bílek a vše propracujeme na hladké těsto, které vložíme do vhodné dortové formy vymazané máslem.
2. Těsto vymačkáme prsty po celém dně i okrajích formy, vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C, krátce, jen několik minut zapečeme a necháme vychladnout.
3. Mezitím v míse rozmícháme lučinu se smetanou, přidáme zakysanou smetanu, oba druhy cukru, vejce a žloutky a na závěr krém ochutíme amarettem a mandlovou esencí. Krém nalijeme na vychladlý korpus ve formě a povrch uhladíme. Formu zvenku dobře utěsníme (nejlépe pomocí alobalu), postavíme do pekáčku naplněného vodou tak, aby sahala do poloviny výšky formy, vše vložíme do trouby vyhřáté na 110 - 120 °C a v této vodní lázni pečeme 40 minut.
4. Během pečení troubu pokud možno neotevíráme, aby krém neklesl. Že je koláč hotový, poznáme poklepáním lžící na bok formy - náplň by se měla při tom třást jako želé.
5. Hotový cheesecake necháme dokonale vychladit. Dortové želé smícháme s 2 dl vody a připravíme ho podle návodu na obalu. Vmícháme omyté kuličky rybízu, necháme jej mírně zatuhnout, naneseme lžící na vychladlý dort, zlehka uhladíme a necháme dobře ztuhnout v chladu.
Kafe.cz radí:
- Po upečení nechte cheesecake ještě vychladnout ve vypnuté troubě. Pak ho teprve zakryjte alobalem, umístěte do chladničky a po dokonalém vychlazení (nejlépe až druhý den) ozdobte rybízovou polevou.
Rybízový koláč
Co budete potřebovat: 500 g polohrubé mouky, 220 ml mléka, 80 g cukru, 2 žloutky, 30 g droždí, 1 lžíci oleje, 100 g másla, ½ lžičky nastrouhané citronové kůry, sůl; na náplň: 400 g rybízu, 250 g měkkého tvarohu, 1 vejce, 50 g moučkového cukru; na drobenku: 80 g másla, 60 g hrubé mouky, 40 g nahrubo mletých mandlí
Postup:
1. Rozdrobené droždí zalijeme trochou vlažného mléka, přidáme lžičku cukru a lžičku mouky. Promícháme, zakryjeme ubrouskem a v teple necháme vzejít kvásek (asi 15 minut). V míse utřeme žloutky s cukrem a změklým máslem. Přidáme citronovou kůru, mouku se solí, kvásek a olej. Po částech přilijeme zbylé mléko a zaděláme těsto, které důkladně propracujeme. Mísu s těstem zakryjeme utěrkou a necháme v teple hodinu kynout.
2. Vykynuté těsto rozprostřeme rukama navlhčenýma olejem na plech s vyššími okraji vyložený papírem na pečení a okraje koláče mírně zvedneme. Tvaroh vyšleháme s vejcem a cukrem. Potřeme jím těsto a rovnoměrně ho posypeme rybízem. Mouku s kousky másla, cukrem a mandlemi promneme na drobenku, kterou posypeme vrch koláče.
3. Koláč necháme ještě 10 minut v teple kynout a pak pečeme při 180 °C 35 - 40 minut.
4. Recept na kynuté těsto najdete zde.
Kafe.cz radí:
- Tvarohovou nádivku můžete vynechat a místo toho přidejte více ovoce a připravte i více drobenky na posypání.
Rybízový koláč s marcipánem
Co budete potřebovat: 225 g polohrubé mouky, 150 g másla, 50 g cukru, mouku na vál, lžíci tuku na vymazání; na náplň: 700 g rybízu, 300 g marcipánové hmoty, 225 g másla, 3 vejce, 8 plátků bílé želatiny, 150 ml pomerančové šťávy, 4 lžíce moučkového cukru
Postup:
1. Rybíz důkladně oberte, omyjte a nechte okapat. Mouku prosejte na vál, nakrájejte do ní máslo, přisypte cukr a rukama zpracujte hladké těsto. Zabalte ho do fólie a nechte uležet 30 minut v chladu. Odpočatým těstem vyložte vymazanou koláčovou formu a okraje vytáhněte do výše. Těsto propíchejte několikrát vidličkou. Formu vložte do předehřáté trouby a pečte při 200 °C 15 minut.
2. V míse vymíchejte máslo, vejce a marcipánovou hmotu do hustého krému. Krémem potřete předpečený koláčový korpus. Vraťte do trouby, teplotu snižte na 170 °C a pečte asi 30 minut, až jsou okraje zlatohnědé. Koláč nechte vychladnout.
3. Želatinu nechte změknout ve studené vodě, vyždímejte a rozpusťte v horké vodě. Promíchejte ji s pomerančovou šťávou a s cukrem, přidejte rybíz a hmotu nechte v chladu, až začne tuhnout. Želírovací hmotou potřete koláč a dejte do chladu úplně ztuhnout. Krájejte na trojúhelníky a podávejte vychlazené.
Vafle s rybízovou šlehačkou
Co budete potřebovat: 500 g hladké mouky, 400 g zakysané smetany, 10 vajec, 250 g změklého másla, 100 g cukru, 2 balení vanilinového cukru, ½ balení kypřicího prášku do pečiva, špetku soli, olej na vymazání, moučkový cukr na posypání, rybíz na ozdobení; na rybízovou šlehačku: 260 g smetany na šlehání, 200 g červeného rybízu, 100 g cukru
Postup:
1. Máslo nakrájíme na kousky a necháme změknout v míse. Pak přidáme oba druhy cukru, vejce a špetku soli a vše utřeme do pěny. Přidáme do ní zakysanou smetanu a hladkou mouku smíchanou s práškem do pečiva a dobře promícháme, až vznikne hladké těsto, které necháme odpočinout. Je-li těsto příliš husté, zředíme ho ještě trochou smetany.
2. Kuličky rybízu rozmačkáme na kaši, posypeme je cukrem, podlijeme trochou vody a za občasného promíchání je důkladně rozvaříme. Rybízovou směs přecedíme, šťávu podle potřeby ještě krátce povaříme do zhoustnutí a necháme vychladnout.
3. Stroj na vafle necháme rozpálit, plotýnky důkladně potřeme olejem, na spodní část nalijeme menší naběračku těsta, přiklopíme víkem a upečeme vafli, kterou uložíme v teple. Stejným způsobem zpracujeme všechno těsto.
4. Vychlazenou smetanu vyšleháme do polotuha, ale aby držela tvar. Vmícháme do ní vychladlou šťávu z rybízu a vše důkladně promícháme.
5. Teplé vafle ozdobíme rybízovou šlehačkou a kuličkami rybízu, pocukrujeme a ihned podáváme.
Smetanový krém s rybízovou omáčkou
Co budete potřebovat: 500 ml smetany na šlehání, 90 g zakysané smetany, 70 g cukru, 60 g salka, 1,5 lžičky želatiny v prášku, 1 vanilkový lusk nebo několik kapek vanilkové esence, špetku soli, tuk na vymazání formiček; na omáčku: 400 g červeného rybízu, 200 g cukru
Postup:
1. Pokud máme vanilkový lusk, podélně ho ostrým nožem rozřízneme a vyškrabeme černá semínka uvnitř. Smetanu ke šlehání nalijeme do kastrolu, přidáme cukr, špetku soli a vydlabaný obsah vanilkového lusku (nebo vanilkovou esenci), promícháme a společně svaříme. Želatinu namočíme do dvou lžic studené vody a necháme ji nabobtnat. Pak ji přidáme do horké smetanové směsi a za stálého míchání necháme rozpustit. Do smetanové hmoty vmícháme salko a na závěr zakysanou smetanu. Hmotu naplníme do malých formiček vymazaných tukem a necháme ztuhnout v chladničce.
2. Mezitím rozmačkáme kuličky rybízu, zasypeme je cukrem, přidáme trošku vody a směs vaříme do zhoustnutí. Hotovou omáčku přecedíme, aby v ní nezůstaly kousky slupek a semínka, a necháme vychladnout.
3. Formičky se ztuhlým krémem částečně ponoříme na několik sekund do teplé vody, aby se krém uvolnil, a ztuhlý krém opatrně vyklopíme na dezertní talířky. Krém kolem dokola zalijeme vychladlou rybízovou omáčkou a podáváme.
Kafe.cz radí:
- Je-li omáčka řidší, můžete ji ještě povařit. Tím se zahustí a vznikne velmi chuťově výrazná omáčka.
Zkuste také: Pět úžasných receptů z JAHOD, které ještě neznáte