Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

10 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice

10 tipů jak si nejlépe užít čarodějnice
10 tipů jak si nejlépe užít čarodějnice
Zdroj: Kudy z nudy

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.

Věřilo se, že této noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic putujících na čarodějnický slet. A protože čarodějnici je možné, podle lidových pověr, zahubit jenom ohněm, zapalovaly se navečer hranice, hrály se hlučné hry, které měly ježibaby zaplašit, a popíjelo se. Někde se vyhazovala do vzduchu zapálená košťata nebo hadrové koule, které měly čarodějnice odehnat a oslabit jejich moc.

Mohlo by vás také zajímat: čarodějnice na Ladronce. Letos se sem slétnou již posedmé. Na programu bude sport, hry, soutěže, divadelní představení a koncerty kapel Žlutý pes a Airfare. Nebude chybět ani opékání špekáčků a písničky u táboráků. Pohádkově krásné prostředí středověkého města spojené s magií prvomájové noci si užijete v Českém Krumlově, kde je připraven čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod.

Pořádně živo bude také na hradě Lukově, kde se návštěvníkům představí příběh s upálením opravdové čarodějnice, ale vystoupí také ohnivá skupina Boca Fuego a skupina historického šermu Solutus. O tajemné Filipojakubské noci ozáří Letní kino v Olomouci plameny a areál zaplní bytosti s magickou mocí. Chybět nebudou hudební vystoupení, ohňová a žonglérská show, soutěže, stánky s kartářkami nebo expozice mučicích nástrojů.

Zdroj: Kudy z nudy

V Jablonci nad Nisou se uskuteční již tradiční lampiónový průvod s ohňostrojem. Od 20:30 hodin vyrazí od Rybářské bašty, pod vedením mažoretek DDM Vikýř, ke hrázi přehrady Mšeno, kde bude probíhat hlavní program. Další slety čarodějnic s bohatým programem se uskuteční na Slezskoostravském hradě a na bobové dráze na pražském Proseku. Největší pálení čarodějnic ve východních Čechách proběhne pod Kunětickou horou. Nabídne mnoho koncertů, vystoupení, zábavy pro děti a ohňostroj

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko 

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Více tipů najdete na www.kudyznudy.cz.

Zdroj: Thinstock Zdroj: Thinstock

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky