Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi

10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi
10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi
Zdroj: Thinstock

Když je po Vánocích peněženka skoro prázdná, jen těžko se vychází s penězi. Máme pro vás deset rad, jak se s financemi pokusit vystačit a nenadělat dluhy.

Mohlo by vás také zajímat: Pomoc, připadám si jako socka nebo Jak opravdu ušetřit při vaření

1. Udělejte si rozpočet

Spočítejte vše, co vám zbylo. Vysypte společně peněženky, vyberte prasátko a hned zjistíte, jak na tom finančně jste. Podívejte se, kolik dní vám zbývá do výplaty, a částku, kterou máte, vydělte počtem dnů. Vyjde vám maximální obnos, který denně můžete utratit. Pokud částku jeden den překročíte, další dny ji pak musíte patřičně ponížit. Placení složenek odložte do výplaty.

  • 25 % lidí nemá finance navíc.
  • 60 % Čechů má velký problém vyjít každý měsíc s penězi.
  • 25 % lidí nemá žádnou finanční rezervu.
  • Dvě třetiny příjmů padnou u většiny rodin na bydlení a potraviny.

2. Šetřete, kde se dá

Když peníze nevycházejí, je třeba ušetřit, kde to jen jde. Dáváte si každý den v práci kávu z automatu? Spočítejte si, kolik to dělá za měsíc. Jezdíte do kanceláře autem? Zjistěte si, zda by nevyšlo levněji vydat se autobus. Zkrátka – sepište si veškeré výdaje a označte ty, které můžete oželet anebo snížit na minimum.

Zdroj: Thinstock

3. Vařte z toho, co máte doma

Udělejte revizi ve spíži, v lednici a mrazničce. Na jídle se totiž dá ušetřit asi nejvíc. Zjistěte, co doma máte, a snažte se všechno maximálně využít. Maso a zelenina z mrazáku poslouží na oběd, z mouky, cukru, vajec a pár dalších ingrediencí upečete bábovku a hned máte co jíst. Zužitkujte zkrátka vše, co je po ruce. Možná se budete divit, jaké poklady doma objevíte.

4. Co jde, to odložte

Spoustu věcí nemusíte mít hned. Nové oblečení, kosmetika, drogerie a další – to vše může počkat do výplaty. Co není nutné, odložte na leden. Když nemáte peníze nazbyt, i drobnější položky jako pasta na zuby anebo šampon se v rozpočtu neblaze projeví.

5. Vyhýbejte se obchodům

Povánoční období je plné slev, akcí a jiných lákadel. Jen málokterá žena má tak pevnou vůli, že se může procházet v obchodních centrech plných věcí se slevou až 80 % a neutratit ani korunu. Jediné řešení je se obchodům raději vyhýbat. Anebo jít nakupovat s prázdnou peněženkou a kreditní karty nechat doma.

10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi 10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi Zdroj: Thinstock

6. Jezte doma

Jíst v restauracích anebo po rychlých občerstveních pěkně leze do peněz. Pokud máte hluboko do kapsy, odpusťte si jídlo venku i posezení v kavárně. Uvařte si doma a jídlo si vezměte i s sebou do práce. Ušetříte víc peněz, než by se na první pohled mohlo zdát.

7. Nevyhazujte letáky

Pokud máte na poštovní schránce cedulku s tím, že si nepřejete dostávat reklamní tiskoviny, rychle ji sundejte. Jak se vše zdražuje, vyplatí se stále víc hledat potraviny a jiné zboží v akčních cenách. Mléko, máslo, pečivo, sýry, uzeniny, káva – to vše se dá koupit za výhodnější ceny a můžete ušetřit až polovinu proti běžnému nákupu.

8. Šetřete za telefon

Poměrně velkou položku v rodinném rozpočtu tvoří výdaje za telefon. Omezte posílání zpráv i hovory na minimum. Pošlete mail, zprávu přes Facebook nebo si zavolejte přes Skype. Budete to mít zadarmo a možná se podivíte, kolik peněz se tímto způsobem dá ušetřit.

10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi 10 rad, jak po Vánocích vyjít s penězi Zdroj: Thinstock

9. Nebraňte se návštěvám

Vánoce a Nový rok patří k obdobím plných návštěv a setkání. Nebraňte se pozváním na návštěvy – když nic jiného, alespoň se najíte a napijete a odlehčíte tak své peněžence. Naopak z finančních důvodů redukujte návštěvy, které chodí k vám. Návštěvu můžete odložit na dobu, kdy na tom budete finančně lépe.

10. Nezadlužujte se

Nejhorším, ale zároveň nejjednodušším způsobem, jak se dostat z finanční tísně, je vzít si půjčku. Nezapomeňte ale, že ji pak budete muset také splácet, a nemusí být zrovna z čeho. Zkuste vyjít s tím málem, co máte. Pokud je to nevyhnutelné, půjčete si malý obnos od někoho z rodiny, kde vám nehrozí úroky a sankce.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


TOP recepty na sobotu: Zdravé mlsání

TOP recepty: Zdravé mlsání

Potřebujete ulevit svému zažívání a linii po svátcích, kdy se nadměrně jedlo i pilo? Pak máme právě pro vás recepty na zdravé a lehké dobroty.

Akční letáky