1. Naplánujte si, kolik chcete utratit

Nejdříve si rozmyslete, kolik peněz vlastně potřebujete mít v ruce a také za co je chcete utratit…a nepočítejte jen dárky. Myslete také na dekoraci, zábavu nebo zda nemáte v plánu také někam vyjet.

2. Napište seznam

Sepište si seznam těch, které chcete o Vánocích obdarovat. Pak rozhodně nebudete tápat, kolik dárků již máte a zda jste na někoho nezapomněla. Zároveň při psaní takového seznamu o lidech přemýšlíte a u některých už možná tušíte, co jim vlastně chcete dát.

3. Vytvořte rozpočet

Vytvořte si „přehledný a konečný“ rozpočet a do toho se vejděte, ať to stojí, co to stojí! Nepřehánějte, ani se nepodceňujte. Zkuste finální částku vidět realisticky. Zároveň poté rozhodněte, jak částku rozdělíte mezi lidi na seznamu. Klíčem k úspěchu není jen sestavení rozpočtu, ale také zapamatování si „svých“ možností. Vezměte s sebou seznam na nákupy a nastavené limity nepřekračujte.

KAFE.cz radí:

Nevyplatí se půjčovat si na dárky. Možná budete mít dárky po všechny, ale až po Vánocích přijdou složenky k zaplacení, budete si vyčítat, že jste do úvěru vůbec šla. Ani používejte kreditní karty, které v předvánočních obdobích nabízejí téměř na každém rohu. Raději utraťte to, co jste během roku naspořila, nebo se smiřte se současným rozpočtem.

4. Vyrobte vlastní dárky

Můžete něco upéct nebo vyrobit náušnice, korálky, rámečky na fotky, něco ušít nebo uplést. Cokoli vás bude bavit. A že nic neumíte? Dnes je tolik možností, jak se naučit jednoduchou techniku…stačí jen zabrouzdat na internetu.

5. Nezatracujte second handy

Máte také možnost koupit dárky již použité. I na aukcích nebo v bazarech můžete objevit super kousky, které skvěle pasují jako vánoční dárek. Například takové staré knihy, které už se dotisku nedočkají, koupíte v antikvariátech v řádech pouhých korun.

6. Dohodněte se

Můžete se s manželem také dohodnout, že koupíte dárky jen dětem. Je sice zábava dostávat dary i v dospělosti, ale přece jen je to tradice, která je vytvořená hlavně pro děti a ty si ji také více užijí. Namísto dárku můžete společně vyrazit třeba na večeři. Stejně to, co dospělí potřebují, si většinou koupí už v průběhu roku.

7. Vánoce najsou (jen) o dárcích

Připomeňte si, o čem jsou vlastně Vánoce. Myslíte, že tyto svátky byly vždy jen o zadlužování, stresu a drahých darech, které stejně za měsíc leží někde v koutě? Ne, byly a měly by stále být o lásce, milosrdenství a pomoci. Proto když budete někde zmateně pobíhat po obchodě a stresovat se, že nemáte dost drahé dárky pro své blízké, zajděte někam jako dobrovolník a připomeňte si, že dávat můžete i zadarmo… a to hlavně pocit blízkosti, sounáležitosti, podporu a lásku.

8. Letos bez balicího papíru

Ačkoli se to zdá jako malá položka, tak balení dárků v balicích službách může na pár stovek vyjít. A proto radíme, použijte krásně barevné vánoční nebo komixové stránky z časopisů pro děti a ženských magazínů, které si doma schováváte na „horší časy“. Alespoň tak po přečtení najdou nějaké využití a nehodíte je po roce skladování jen tak do popelnice.

Tip KAFE.cz:

Vaše ratolesti budou velmi nadšené, když najdou vánoční dárek zabalený papírem s jejich oblíbeným komixovým hrdinou.

9. Vytvořte domácí dárkové poukázky

Manželovi, sestře, mamince či otci můžete sama vyrobit dárkovou poukázku přesně podle jejich přání a zájmů. Navíc to nic nestojí a ukazuje to váš zájem o ně. Nabídnout můžete masáž, skvělé jídlo, hlídání dětí, umývání auta nebo cokoli, o čem víte, že jim udělá radost nebo ulehčí práci.

10. Nakupujte na internetu

Má to své výhody. Nemusíte nikam chodit, zboží přijde až domů, a to nejpozději za dva dny. Můžete vybírat z nepřeberného množství a hlavně v klidu. Zároveň vás takové zboží vyjde mnohem levněji než v kamenných obchodech. Skvěle se dá takto nakupovat třeba kosmetika nebo hračky pro děti.

Tip KAFE.cz:

Jestli umíte alespoň trochu anglicky nebo je vás větší skupina lidí, můžete vybírat dárky na zahraničních webech. A to v outletech, na aukcích (mimochodem jednu takovou stránku s aukcí máme i v Čechách) či v různých výprodejích. Oblečení i elektronika vyjdou až mnohonásobně levněji. A o poštovné a balné se rozdělíte.

Mohlo by vás také zajímat: Staňte se hvězdou Vánoc - Plán krok za krokem