Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Strie si nevybírají!

Zdroj: Profimedia.cz

Začaly se objevovat pozvolna, nenápadně. A pak jste jednou stála před zrcadlem a spatřila je v celé své kráse – strie. Byly na bocích, břiše, prsou, zkrátka všude. A později v těhotenství? Raději ani nemluvit!

Dá se jim předcházet?

Nebojte se, nejste jediná, kdo trpí. Strie – drobné pajizévky vznikající popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže – trápí většinu žen, ale i hodně mužů. Podle průzkumů se vyskytují u 90 % těhotných, u 70 % dospívajících žen a 40 % dospívajících mužů. Objevují se v době, kdy je kůže náhle roztažena, například v pubertě při rychlém růstu, v těhotenství nebo při větším přibrání na váze.

Držíte neustále nějaké diety a váš život se dělí na štíhlá a plnoštíhlá období? Pokud každou chvíli hubnete (přičemž později ztracená kila zase naberete), jsou vám zřejmě strie velmi dobře známé. Lze jim ale vůbec předcházet?

Celkem účinnou prevencí je používání speciálních krémů, a to zejména v období, kdy je kůže dlouhodobě vypjatá a vznik strií se dá předpokládat. Velkou roli však často hraje dědičnost. Zatímco někomu se objeví v těhotenství sotva jedna dvě malé pajizévky, jiná žena může mít břicho striemi přímo pokryté. „Kromě zvýšeného mechanického napínání kůže břicha se na vzniku strií spolupodílí i zvýšená hladina hormonů,“ vysvětluje MUDr. Hana Smutková z Asklepionu, Kliniky a institutu estetické medicíny.

Zdroj: Profimedia.cz

Laser nevyléčí, ale vyhladí

Strie nelze z kůže zcela odstranit, ale lze je udělat méně viditelnými. Důležitý je včasný zákrok, proto je vhodné zahájit léčbu ihned, jakmile se strie objeví. Moderní frakcionovaný CO2 laser »vybrousí« pajizévku, aniž by způsobil krvácení a zároveň vypne kůži, takže strie budou zmenšené a zahlazené.

Na červené pajizévky je účinný laserový paprsek zvaný »Vbeam«. Dokáže odstranit nadbytek cév a tím významně urychlit vyblednutí jizviček, které by jinak trvalo nepoměrně déle. Navíc lze s jeho pomocí strie také zmenšit. Starší, již bledé strie je možno ovlivnit i dalšími typy laserů, které mění kolagenní strukturu kůže a často se jim podaří pajizévky dobře zahladit.

Ošetření laserem nebolí, jen při něm budete pociťovat jemné štípání. Podle typu použitého laseru je kůže po ošetření několik dní zarudlá; místy se mohou objevit i modřinky nebo drobné stroupky. K zahojení dochází během dvou až deseti dnů. Zdroj: Asklepion

Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny

Více na: www.asklepion.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky