Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Televizní víkend bude patřit trilogii Jan Hus

Televizní víkend bude patřit trilogii Jan Hus
Televizní víkend bude patřit trilogii Jan Hus
Zdroj: Tiskové oddělení České televize

Jedním z příspěvků České televize k letošnímu šestistému výročí upálení Mistra Jana Husa je třídílný historický film režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové Jan Hus. Jeden z největších projektů České televize se na obrazovkách ČT1 objeví o posledním květnovém víkendu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 20.00 hod.

„Jan Hus je jedním z největších projektů v historii České televize a jsem přesvědčen o tom, že je i důstojným příspěvkem k šestistému výročí úmrtí největšího českého reformátora,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Už od prvních okamžiků, od propracovaného scénáře Evy Kantůrkové přes herecké nasazení, zkušenou režii Jiřího Svobody až po hudbu Michaela Kocába má trilogie Jan Hus velké šance stát se nejen součástí zlatého fondu České televize, ale dík spolupráci s francouzsko-německou stanicí ARTE, která se na filmu v roli koproducenta podílela, oslovit diváky v celé Evropě.“

„Naším záměrem bylo zobrazit Jana Husa jako člověka, jehož motivace a životní postoje budou srozumitelné v kontextu dnešní doby a pro současného diváka,“ říká Jan Maxa, ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize a kreativní producent trilogie Jan Hus. Režisér Jiří Svoboda jej dále doplňuje: „‚Náš‘ Hus je zakořeněný v jihočeské vesnici, kam se vrací. Umí se bavit a duchaplně žertovat. Je důvěřivý. Má dobré přátele, z nichž jen někteří jsou skutečně dobří. Není planý moralizátor, o každé výzvě, která se před ním ocitne, uvažuje.“ Hlavní roli Jana Husa ztvárnil Matěj Hádek. „Zavolal mi někdo od režiséra Jiřího Svobody s tím, jestli bych měl zájem přijít na kamerové zkoušky, že je nás na tu roli asi pět adeptů. Tak jsem se tomu zasmál. Upřímně, napadlo mě, že bych si v životě mohl zahrát cokoliv, ale že bych hrál Jana Husa, tak to mě nenapadlo ani ve snu,“ říká Matěj Hádek. Ke své volbě titulního představitele režisér Jiří Svoboda uvedl: „Matěj Hádek se na natáčení velmi pečlivě připravoval, byl soustředěný, trpělivý i profesionálně pokorný. Natáčení s ním byl pro všechny přítomné velký zážitek. Matěj patří k herecké elitě.“

Třídílná historická freska Jan Hus vznikla během 63 natáčecích dní a její hrubá stopáž vydala celkem na 35 hodin materiálu. Natáčení se zúčastnilo přes dva tisíce komparzistů. V rámci dosažení co možná největší míry autenticity navštívil štáb celou řadu historických míst: Anežský klášter, středověký skanzen Řepora, kapli Božího těla a chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, hrady Křivoklát, Lipnici nad Sázavou, Karlštejn, Zvíkov, Kost, Švihov a Točník. Natáčelo se také v okolí Terezína, Milevska a Jetřichovic. První klapka z celkových 736 padla 14. června loňského roku. Pro celou trilogii bylo ušito celkem 1 500 kostýmů a mnohé další byly vypůjčeny. Tvůrci – převážně v dílnách České televize – vyrobili přes 1 200 rekvizit. Jednou z nejzajímavějších prací byla příprava kopií ručně psaných dokumentů a knih. Středočeský Kraj na natáčení výjimečně zapůjčil faksimilii Říšské císařské koruny. Mezi objemově největší rekvizity se řadí vybavení sálu kostnického koncilu, a to amfiteátr vyřezávaných stěn a křesel, včetně tří trůnů pro císaře a kurfiřty.

Zdroj: Tiskové oddělení České televize

Jan Hus // Režie: Jiří Svoboda // Scénář: Eva Kantůrková // Dramaturgie: Marča Arichteva, Jan Maxa // Hlavní kameraman: Vladimír Smutný // Hudba: Michael Kocáb // Střih: Jan Mattlach // Zvuk: Jiří Melcher // Kostýmy: Alena Schäferová // Architekt: Jiří Sternvald // Vedoucí produkce: Eliška Sekavová // Manažer realizace: Jaroslav Kučera // Kreativní producent: Jan Maxa // Producent: Česká televize // Koproducenti: Arte, G.E.I.E.; Three Brothers, spol. s r.o.; Trigon Production, s.r.o. // Hrají: Matěj Hádek, Milan Kňažko, Vladimír Javorský, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jan Dolanský, Jan Plouhar, David Novotný, Václav Neužil a další.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky