Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hra Café Pohoda

Uvařte nejlepší kávu v kavárně Café Pohoda. Hra, která vás pobaví a navíc vám procvičí paměť - je třeba si pamatovat recepty na různé druhy kávy.

Úkolem hráče v této hře je vařit kafe pro zákazníky. Před sebou má 7 kol - zkušební dobu v délce 7 dní. Pokud se osvědčí, kavárna Café Pohoda ho najme na plný úvazek.

Objednávka

Zákazník si sedne na volné místo (to musí být uklizené po předchozím zákazníkovi) a řekne si, jaké kafe chce - ikonka kafe se mu objeví nad hlavou. Na začátku každého dne se hráč naučí nové recepty. Pokud by je zapomněl, může si je kdykoliv najít v knize receptů.

 

Zákazník si objednává espresso se šlehačkou Pokud hráč zapomene některý recept, najde jej v knize receptů Z těchto surovin se kafe vaří

 

Vaření kafe

Pro uvaření kafe stačí naklikat potřebné suroviny (na pořadí nezáleží) a jeden hrníček - ke každému receptu patří konkrétní velikost. Když jsou suroviny naklikány správně, klikne hráč na kávovar a kafe se uvaří.

 

Nejdřív naklikat správné suroviny... Pak kliknout na kávovar... A voilá - kafe je hotovo

 

Doprava k zákazníkovi

Kafe pak samo odjede k zákazníkovi. Pokud byly suroviny naklikané nesprávně, výsledkem je zkažené kafe, které si žádný zákazník nevezme. Hráč tím ztratí hodnotu surovin, které takto použil, a samozřejmě nějaký ten čas.

Všechna kafe odjíždějí od kávovaru po pásu kolem zákazníků - zleva doprava. Zákazníci si berou kafe z pásu. Pokud jsou dva zákazníci, kteří chtějí stejné kafe, to první si vezme zákazník, který sedí víc vlevo. Bez ohledu na to, který zákazník si objednal dřív. Na to je třeba pamatovat, aby zákazník, co sedí víc vpravo, nezůstával dlouho neobsloužen.

 

Ze špatných surovin vznikne špatné kafe Když chce víc zákazníků stejné kafe, to první si vezme zákazník sedící víc vlevo

 

Spokojenost a pověst

Čím déle zákazník čeká, tím míň je spokojený. Spokojenost zákazníka je znázorněna tečkami vpravo od zákazníka - když zákazník přijde do kavárny, má 5 bodů, je spokojený. S čekáním mu ubývají. Pokud ubude i poslední bod, zákazník naštvaný odchází a kavárně klesne pověst. Zákazníkovu spokojenost můžete o bod zvýšit zákuskem - stačí jej přenést před zákazníka. To je možné pouze do té doby, než začné pít kafe - pak se už spokojenost nemění.

 

Čím víc teček, tím spokojenější zákazník Zákazníkovu spokojenost můžete o bod zvýšit zákuskem Čím lepší má kavárna pověst, tím víc bodů hráč získá

 

S jakým počtem teček zákazník odchází má vliv na celkovou pověst kavárny. Snažte se proto spokojenost zákazníků udržet na maximu. Pověst je představována hvězdičkami v levé horní části hry a počítá se jako průměrná spokojenost všech odcházejících zákazníků

Suroviny

Na začátku má hráč k dispozici standardní dávku všech surovin - to je ve většině případů 10 dávek, u zákusků 2 a u mléčné pěny 5 dávek. Počet zbývajících dávek ukazuje číslo u každé suroviny. Chybějící suroviny si hráč může kdykoliv přiobjednat telefonem - stačí mít na ně dostatek peněz. Chvíli pak trvá, než objednané zboží dorazí. Je možné objednat za příplatek expres doručení, pak se téměř nečeká. Během čekání na zásilku můžete dál pokračovat ve hře, objednaná surovina zatím bliká.

 

Telefonem si hráč může kdykoliv přiobjednat suroviny Objednávání surovin - za příplatek je možno objednat rychlejší dopravu Během čekání na zásilku můžete hrát dál, objednaná surovina bliká

 

Od druhého se do hry zapojuje další surovina - mléčná pěna. Ta stojí v kávovar pod tryskou. Ze začátku má hráč k dispozici 5 dávek. Další si může kdykoliv přivyrobit kliknutím na trysku - pěna se vyrábí z mléka, každým kliknutím na trysku se vyrobí 1 dávka mléčné pěny a spotřebuje se 1 dávka mléka. Pokud mléko hráč nemá, nemůže mléčnou pěnu vyrábět.

 

Na počátku hry je k dispozici 5 dávek mléčné pěny Pěna se vyrábí pomocí trysky, na 1 dávku se spotřebuje 1 dávka mléka Pokud si zákazník přeje dvojité kafe, přidejte k surovinám 1 dávku kávy nafíc

 

Od třetího dne si zákazníci občas objednají dvojité kafe. Jakékoliv kafe může být dvojité a vyrobí se tak, že k surovinám se přidá jedna dávka kávy navíc.

Placení a úklid stolu

Když zákazník dopije kávu, zaplatí a odejde. Po každém zákazníkovi je třeba uklidit špinavé nádobí ze stolu (stačí kliknout na něj), jinak místo není připravené pro dalšího zákazníka. Na konci každého dne také musí být všechno nádobí uklizeno - všechna místa prázdná.

 

Po dopití zákazník zaplatí a odchází Po každém zákazníkovi je třeba uklidit ze stolu nádobí

 

Cíl a expert cíl

Na začátku každého dne se hráč dozví, kolik je třeba vydělat peněz. Tento cíl je zobrazen v horní části i po celou dobu hry. Pokud nevydělá dostatek, musí hrát daný den znovu. Kromě cíle může dosáhnout i expert cíle - za ten dostane hráč bonus. V závěru každého dne se dozví, jestli dosáhli cíle a nebo dokonce expert cíle.

 

Na začátku dne se hráč dozví, kolik je třeba vydělat peněz I během hry je vidět, kolik je cíl a expert cíl pro daný den Na konci hry se hráč dozví, jestli dosáhl cíle a expert cíle

 

Kromě dosažení cíle potřebuje hráč peníze také na nákup surovin, aby mohl vařit kafe, až vyčerpá suroviny, která dostane do začátku.

Počítání skóre

Kromě vydělaných peněz hráč ve hře získává body. Ty jsou zobrazeny jak průběžně během hry v pravé dolní části, tak v závěru každého dne. Na body má vliv jak počet vydělaných peněz, tak pověst kavárny (a tím spokojenost zákazníků), počet obsloužených zákazníků a dosažení expert cílů. Body se počítají za všechny dny (kola hry), nevynulují se na začátku každého dne jako peníze.

 

Během hry je průběžné skóre k vidění v pravé dolní části hry Skóre po skončení herního dne

 

Skóre = počet vydělaných peněz v  + 20 bodů za každého obslouženého zákazníka - 100 bodů za každého zákazníka, který odejde nespokojený + 200 bodů za dosažení expert cíle

Ovládání hry

Čas: Každé kolo hry, představující jeden den, trvá asi 5 minut. Zbývající čas je zobrazen v pravé horní části hry. Po uběhnutí času už nepřicházejí noví zákazníci, ale je nutno obsloužit stávající a uklidit po všech nádobí - teprve pak hrací den končí.
Pauza: Hru je možnokdykoliv přerušit kliknutím na tlačítko Pauza (v pravém horním rohu).
Restart: Každý hrací den je možno zrestartovat, pokud hráč není spokojen s výsledkem. Stačí kliknout na tlačítko Restart (v pravém horním rohu). Hrací den je možno také zrestartovat po ukončení dne na závěrečné obrazovce.

 

Ukazatel času během hry Tlačítko Pauza kdykoliv přeruší hru Restart herního dne lze provést kliknutím na tlačítko nebo po skončení herního dne

 

Chybí vám v této nápovědě nějaká informace? Napište nám o tom do komentářů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Snippety

Jak vytvořit snippet a vložit ho do článku

Akční letáky