Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Získejte ladné křivky díky korzetu!

Legendární korzety včera a dnes
Legendární korzety včera a dnes
Zdroj: Agent Provocateur a www.isifa.com
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Zasněme se nad tajemstvím ženské krásy a připomeňme si kus prádla, který našim prababičkám nesměl chybět v šatníku a ve svém moderním provedení může prokázat skvělou službu i současným ženám.

Během staletí se korzety vyvíjely a oproti předchozím generacím máme dnes úžasné lehké i efektní materiály, které nám skýtají mnohem více možností a komfortu než ty, které nosily ženy v minulém století.

Pět velkých plus pro pevnější siluetu: 

  • První plus je zásadní: vhodně vybrané prádlo je pohodlné, praktické a sexy zároveň!
  • Vhodně zvolený model může vyvolat pravou senzaci ve společnosti. Po vzoru Nicole Kidman z filmu Moulin Rouge se totiž spodní prádlo může stát přitažlivou večerní součástí vámi zvoleného oblečení, a nejen spodním prádlem – povyšte ho, zaslouží si to. Klidně přes něj oblečte strohé sako, už bez všech aplikací… Pokud možno v jednom ze zemitých tónů, nebo v klasické černé.
  • Atraktivně zdobený saténový korzet s mnoha krajkami a výšivkami patří kromě večerních party také jako roztomilá „návnada“ pro intimní chvilky v soukromí, kdy svede pravé divy…
  • Pro dámy se silnějšími boky doporučujeme speciální kalhotky s výkrojem nebo také delší nohavičkou. Sáhnout můžete také po stahovací sukýnce z krajky… Senzační jsou kalhotky se zvýšeným pasem, které pomohou i ke štíhlejšímu pasu.
  • Perfektní dekolt zaručí hluboko vykrojený korzet s push-up podprsenkou.

Krátký exkurz do historie

V módě se pro tvarující spodní dámské prádlo uplatnily dva významy: označovalo se jako šněrovačka, nebo jako korzet. Tak či tak, tento kus oděvu formoval horní část těla (mezi poprsím a pasem). Jediným rozdílem bylo, že korzet pasovou linii překračoval. Korzet zažíval čas největší slávy v 19. století, například v období secese s náročným oblečením a siluetou přesýpacích hodin byl korzet alfou omegou úspěchu… Zdůrazňoval totiž útlý pas a poprsí. Optického zeštíhlení postavy se dosahovalo pomocí ocelových výztuží a kostic, padesáticentimetrový obvod pasu byl prostě nutností!

O zániku a znovuzrození korzetu

Uvolnění oděvu se v mnohém inspirovalo tradičními hedvábnými japonskými oděvy (např. kimonem). Oděvní reformátoři, ke kterým patřil například také proslulý vídeňský malíř Gustav Klimt, odmítali rostoucí tlak módního diktátu, který navíc přinášel deformace těla. Na počátku minulého století se právě tzv. reformní hnutí za přispění objevení prvních prototypů podprsenky zasloužily o ústup "krunýřů". Stále oblíbenější se stávaly košilky „z Paříže“.

Až osmdesátá léta minulého století korzet rehabilitovala, vytvořila módní tvarující oděv z mikrovláken, takzvané body, kde se v jedno spojila horní i dolní část spodního prádla. Díky senzačním pružným materiálům se znovu objevuje krajkové, vlněné a saténové stahovací body, tvarující minikombiné s vytvarovanými košíčky nebo korzet s napojeným podvazkovým pásem.

Velmi aktuální formou, která také tvarování siluety napomáhá, je košilka, doplněná kalhotkami s nohavičkou a také stahující kalhotky doplněné podvazky. To vše nenechává ani po celém dni žádné otlaky a zachovává absolutní pohodlí. Tyto modely se ve zbrusu nových vydáních objevují v běžných značkových obchodech (Marks & Spencer, Triumph nebo H&M), extravagantní večerní korzetové unikáty nabízí třeba luxusní značka Agent Provocateur.

Velkou oblibu našly v obdobách korzetu celebrity ze showbyznysu, především Madonna, která stále vyhledává průhledná body nebo korzetové „živůtky“. Zpěvačka odvážně rozjela novou módu, kdy se původní spodní prádlo modifikovalo na estetický svrchní oděv. Slovo korzet totiž dnes označuje také sexy, těsně přiléhající, vyztužený horní díl šatů nebo topu odhalujícího ramena. 

Extra tipy KAFE.cz:

  • Korzet v současné době elastických vláken umí skutečné zázraky. Máte s ním siluetu pod kontrolou.
  • Vyhněte se prádlu, které se zařezává do těla, a zdůrazňuje tak jeho nedostatky.
  • Počítejte s tím, že tvarující prádlo, byť dobře ošetřované, vydrží nanejvýš dvě sezony.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky