Vzory pro jaro 2011: zvířecí i květinové

Z říše zvířat do rozkvetlé zahrady
Více fotografií k článku:
12 fotografií

Imitace kůže zvířat se stala velkým námětem v dějinách módy minulého století. A letos na jaře tyto motivy rozkvetou do nové nádhery.

Tygří boom

Exotická říše zvířecích motivů má za sebou v posledním půlstoletí už několikeré vítězství, takzvanými „Animal Prints“ (tištěné motivy zvířecí kůže) se jako jeden z prvních nechal inspirovat návrhář Norman Novell. Unikátní tisk upoutal Christiana Diora a další návrhářské špičky. Zalíbilo se jim na zpracovaných luxusních kožešinách. Po celou dobu prvního boomu zvířecího tisku dominovala především krása kočkovitých šelem, ostatní „vzory“ hrály jen vedlejší role. V další vlně zájmu po desetiletích útlumu začala být paleta vzorů z pravé kůže a imitací daleko širší, exotický svět safari objevil na ležérních letních modelech – od svrchního oblečení až po plavky. 

Made in příroda

A dnes? Sportovní, safari i večerní luxusní modely zdobí zebří, leopardí, tygří a hadí vzory. Nedrží se tentokrát jen předlohy z přírody, mnohdy jsou tisky opticky zvětšené, nebo v aktuálním zabarvení vzorů také v oranžové, pink či odstínu aqua. Unikátní mix vznikne, když se jednotlivá „zvířata“ ocitnou pěkně vedle sebe, tygr vedle zebry, nejen zvětšený, ale navíc „dobarvený“. V nadcházející sezoně se objeví zbrusu nové pojetí: grafické pojetí motivů zvířecích a hadích kůže se vzájemně překrývá a plynně přechází do květinového motivu – to vše na jednom materiálu. Nechává se jimi inspirovat dvojice Dolce & Gabanna, módní legendy Valentino i Giorgio Armani. Výborně se letmý dotyk šelmy uplatňuje nadále na doplňcích, šálech, šátcích, brýlích, balerínkách a také netradičních lodičkách nebo kabelce.

Síla květů

Na jaře se taky naplno projeví síla květin (Power Flower) – s nádherou rozkvetlých růží, drobných millefleurs, na tulipánech, počítačově zvětšených listech nebo lesním kapradí. Senzačně se romantické květinové louce – především v bílém, zeleném nebo fialovém zabarvení – líbí na tenkých materiálech, šifonu anebo hedvábí. Pozor, s květinovým námětem se k nám vrací opět zlatá sedmdesátá léta včetně nohavic do zvonu!

Extra tip KAFE.cz

Mezi novinkami jarní módy vedou potisky a vzory. Jaké kromě květinového motivu?

  • Hvězdičky jako detail nebo na celé ploše části oblečení
  • Příčné pruhy
  • Batika
  • Fotopotisky

 

čtenářů si právě čte tento článek