Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Víte, proč si ženy líčí rty, nebo proč měla Kleopatra tak zvýrazněné oči?

Víte, proč si ženy líčí rty, nebo proč měla Kleopatra tak zvýrazněné oči?
Víte, proč si ženy líčí rty, nebo proč měla Kleopatra tak zvýrazněné oči?
Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague

První den na kurzu v Make-up Institutu Prague Master A-Z se zdálo, že pět týdnů je velmi dlouhá doba, no a ani jsme se nenadáli a už je za námi třetí týden!

V pondělí a úterý třetího týdne bylo v plánu probrat jednotlivé etapy dvacátého století, samozřejmě v souvislosti s make-upem. Celým stoletím nás velmi poutavě provedla lektorka Janka Letková, která nás seznámila se světovými ikonami. Make-up opravdu není jen o krásných krabičkách s lákavým obsahem, ale lze jím vyjádřit mnohé a v historii hrál velmi důležitou roli.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague Ve 20. a 30. letech byl kladen důraz na velmi tmavě, a tím pádem výrazně nalíčené oči i rty, obočí bylo vytrhané do úzké linky, zbytek obličeje byl spíše upozaděn. Vše souviselo s filmy, které se v tomto období točily, šlo o černobílé snímky a herečky si zvýrazňovaly právě oči a rty, divačky je tedy následovaly. Vedl se také bujarý noční život, veselilo se při minimálním osvětlení, bylo tedy nutné zvýraznit podstatné části obličeje. Ženy byly v předválečné době "parťáky" mužů, doprovázely je na časté společenské akce, děti byly v péči chův.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague Válečná 40. léta byla samozřejmě úplně jiná. Muži odcházeli bojovat, ženy se musely osamostatnit. Ovšem ani v těchto těžkých časech nezapomínaly na vzhled. Ten působil velmi žensky. Oči byly líčeny jen mírně, neutrálně, důraz se kladl na rty, jejich plný tvar a výraznou barvu. Ženy se snažily být stále krásné a přitažlivé, jelikož myšlenka na ně byla často to jediné, co drželo muže "nad vodou". Pohled na ženu - zdravotní sestru byl bohužel také často to poslední, co zranění vojáci v životě viděli...

Padesátá léta se nesla v duchu výrazného make-upu. Jediným úkolem žen totiž často bylo jen být krásné. Muži se zřejmě zalekli ženské emancipace z válečné doby a bylo potřeba si dokázat, že je ženy stále potřebují. Ideálním modelem té doby bylo, že muž vydělával a žena zůstávala doma, jejím úkolem bylo zvelebovat sebe a dům. Dlužno dodat, že se v tomto období rozmohl ženský alkoholismus, ne každá žena má totiž ambici být jen krásná.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague Make-up šedesátých let definuje jediné jméno - Twiggy. Jistě si vybavíte její výrazně nalíčené oči, které se staly dalším ikonickým prvkem dvacátého století. Ženy se pokoušely mít stejný udivený pohled dítěte, který doplnily jen lehkou tvářenkou a rtěnkou v broskvových tónech.

Sedmdesátá léta opět může charakterizovat jméno, a to David Bowie, který byl také prvním mužem, jenž se veřejně líčil a používal make-up k uměleckému vyjádření. Ženský make-up se v těchto letech nesl buď v glamour duchu, jistě si všichni vzpomeneme na hrdinky seriálu Dallas, nebo naopak se ženy nelíčily vůbec neb se hlásily k hnutí hippie.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague Osmdesátá léta byla barevná, barvy se míchaly, navzájem neladily a nikomu to nevadilo. Typickou ikonou tohoto období je Madonna a její fialovo-zelené oči a k nim jasně růžová rtěnka.

Ženy se ale barev samozřejmě po nějaké době přesytily, a tak není divu, že se devadesátá léta nesla v duchu hnědé. Hnědá barva se používala na oči, rty... Vzpomeňme třeba na seriál Melrose Place.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague Ve středu nás čekal fotomake-up. Úkolem vizážisty je v tomto případě co nejvíce usnadnit práci fotografovi při postprodukci, což znamená barevně sjednotit pleť, zamaskovat nedokonalosti. My jsme dostali za úkol předvést na modelce nude make-up, tedy takový make-up, který není na první pohled patrný. V druhém kole jsme se učili postupně přidávat na intenzitě.

Čtvrtý den třetího týdne byl ve znamení facechartu. Jedná se zjednodušeně o omalovánky pro dospělé. Na nich lze trénovat s klasickými líčidly, případně je možné do facechartu vyznačit klientce, který produkt jsme na ni a kam použili.

Zdroj: Lucie Fumfálková a archiv Make-Up Institute Prague V pátek přišel na řadu jevištní make-up. My jsme si pod vedením výborného Sashi W. Isara  vyzkoušeli nalíčit modelky ve stylu Kleopatry, baroka a rokoka.

Šlo o velmi náročný den hlavně pro modelky, které zakusily, byť s moderní výbavou, co vše musely pro krásu přetrpět ženy před několika staletími.

Věděli jste, že výrazně a třpytivě nalíčené oči, které nosila Kleopatra, měly odhánět dotěrný hmyz?

Čtěte také: Jak se stát vizážistkou aneb Cesta za snem a Odhadnete, co je podstatné na make-upu nevěsty?
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky