Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Víte, JAK PRÁT a ošetřovat MODAL, POLYAMID nebo třeba VISKÓZU, materiály, které denně nosíme?

Víte, JAK PRÁT a ošetřovat modal, polyamid nebo třeba viskózu, materiály, které denně nosíme?
Víte, JAK PRÁT a ošetřovat modal, polyamid nebo třeba viskózu, materiály, které denně nosíme?
Zdroj: shutterstock.com

Co to znamená, když je na textilu napsáno, že je z modalu? Anebo co když oblečení tvoří polyamidová vlákna? A jak správně prát, aby se z trička nestal hadr na podlahu?

Bavlna

Vlákna se získávají z plodu keře bavlníku, jsou přítomna ve více než padesáti procentech dnes vyráběných textilií. Přestože se jedná o nejvýznamnější zdroj přírodního vlákna, je ohroženo vlákny syntetickými.

Jak prát bavlnu

Výrobky z tohoto pevného materiálu jsou pro spotřebitele velice příjemné k nošení i na omak. Nejsou náchylné na vyblednutí barev při častém praní. Jednoznačně doporučujeme.

Zdroj: shutterstock.com

Len

Vlákno se získává ze stonku lnu setého, tkaniny se nejčastěji vyrábějí v plátnové či keprové vazbě, nejčastěji se používá na letní svrchní ošacení, letní obuv a dekorace.

Jak prát len

Vlákna lnu mají malou pružnost, výbornou vodivost tepla, o dvacet vyšší pevnost v mokrém stavu, jsou příjemná na omak, ale mají i velký sklon k mačkavosti. Perte jen v šetrném programu.

Modal

Hedvábí z viskózy se často používá u výrobků, které se mají podobat přírodnímu hedvábí, ale nesmějí být příliš drahé (tkanina na halenky, šatovky a podšívky).

Jak prát modal

Stoprocentní přírodní celulózové vlákno, velmi jemné a příjemné na dotyk s vysokou schopností absorbce potu a stálobarevnosti. Je to výborně savý materiál, vhodný na barvení běžnými prostředky. Můžete proto experimentovat s barvami...

Jak si poradit při praní nejrůznějších materiálů Jak si poradit při praní nejrůznějších materiálů Zdroj: shutterstock.com

Polyamidová vlákna

Nejrozšířenější použití těchto vláken je u dámských punčoch a sportovního materiálu, kdy je nutné praní a sušení materiálu po každém použití.

Jak prát polyamidová vlákna

Charakteristikou těchto vláken je velmi pružná a vysoká pevnost v tahu a oděru. Snadno se nabíjí statickou elektřinou. Doporučujeme antistatické přípravky.

Polyesterová vlákna

Vyskytují se prakticky ve všech textiliích, mají vysokou odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganizmům a snadno se rychle usuší.

Jak prát polyesterová vlákna

Žmolkovitost a sráživost se dá odstranit přimícháním malého množství chemikálie. Mastné skvrny se dají odstranit benzinem a žehlí se pouze přes mokrý hadr při teplotě do 160 °C.

Přírodní hedvábí

Získává se z výměšků housenky bource morušového, jde o jediné nekonečné přírodní textilní vlákno. Textilní výrobky z tohoto materiálu jsou vhodné především tam, kde se vyžaduje zvláštní vzhled a určitá exkluzivita společně s vysokou tažností, ohebností, lehkostí i izolačními schopnostmi.

Jak prát přírodní hedvábí

Nejlepší je prát hedvábí v ruce, pokud přeje jen trváte na pračce, doporučujeme nejšetrnější program. Vybírejte prací prostředky vhodné na praní hedvábí (je napsáno na etiketách), vyhýbejte se prostředkům obsahujícím enzymy. Nesušte v sušičkách ani na přímém slunci.

Zdroj: shutterstock.com

Viskózové vlákno

Pevné umělé vlákno a výrobky z něho jsou příjemné na omak, vynikají dobrou savostí a nemačkavostí a jsou příjemné k pokožce. Tato vlákna jsou velmi podobná bavlně.

Jak prát viskózové vlákno

Při vyšších teplotách se sráží a nejsou odolná proti biologickým vlivům.

Vlna

Stoprocentní přírodní vlákno. Ovčí vlna je textilní surovina ze srsti ovce domácí, zpracovává se dvěma základními technologiemi – česané nebo mykané příze. Hlavní předností je, že vlna je jediným materiálem, jehož produkce je příznivá pro přírodu a krajinu.

Jak prát vlnu

Vlna je velmi citlivá na střídání teplot, takže je doporučeno prát textilie v ruce nebo automatické pračce, které disponují šetrným programem právě vhodným k tomuto vláknu.

Zdroj: shutterstock.com

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky