Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tvíd – módní evergreen! Je dodnes živý!

Zdroj: www.obleceni.cz, www.ptarmiganclothing.com, www.dubarryboots.com, Profimedia.cz

Móda je jako žena. Je nestálá, chce se líbit, hledá pořád něco nového, přichází s neobvyklými nápady, lační po uznání a někdy umí být velice drahá.

Většinou módní styly přicházejí a už po jedné sezóně zase odcházejí. Jen ve výjimečných případech vydrží jeden módní směr dvě nebo více sezón. Ale když umře, je pak opravdu konec – i když je možné, že se za několik desetiletí vrátí v obměněné podobě. Skutečně zajímavé je, jak módní styly vtiskly nezaměnitelný ráz celým lidským epochám natolik, že z obrázku nebo fotografie umíme dnes vyčíst bez jediné vysvětlivky, kdy asi vznikly.

Tweed

Nové módy zavedly na trh i nové tkaniny, jež pak přežily o desítky let módní směr, kvůli kterému vznikly. Takovým evergreenem, látkou, která přežívá vlastně již staletí, je tvíd (tweed).

Trocha historie

Pojmenován je podle krajiny podél hraniční řeky mezi Anglií a Skotskem. V dobách průmyslové revoluce v polovině 19. století začíná jeho novověká historie. Stoprocentní střižní vlna se spřádá, barví a upravuje výhradně na Vnějších Hebridách, souostroví severně od Skotska.

Zdroj: www.obleceni.cz, www.ptarmiganclothing.com, www.dubarryboots.com, Profimedia.cz

Jak vzniká?

Zdejší rostliny slouží jako barvivo, které není výrazně jasné nebo křiklavé, spíše je poněkud ponurých odstínů. Poté je tvíd tkán domácími tkalci. Hrabě z Dunmoru, někdejší vlastník ostrova Harris, se inspiroval jedním textilním vzorkem skotského rodu a použil jej k výrobě Harris Tweedu. Ten se záhy prosadil s velkým úspěchem na trhu a exportuje se do mnoha zemí Evropy, Ameriky a Asie. Některé technické vynálezy umožnily na počátku 20. století podstatně zlepšit kvalitu tkaniny, ze které se začalo šít pevnější a trvanlivější pánské oblečení.

Pro pány, ale i dámy!

Poté, co se výrobci začali zabývat výrobou i lehčích jakostí tvídu, bylo možné jej využít i v dámské módě. Jedna z prvních návrhářek byla Gabrielle »Coco« Chanel, jejíž charakteristické tvídové kostýmky se staly legendou, která v různých variacích přetrvává až dodnes.

Zdroj: www.obleceni.cz, www.ptarmiganclothing.com, www.dubarryboots.com, Profimedia.cz

Tvíd dnes

Dnes se tkanina vyrábí ve třech jakostních třídách a dodržování kvality a místo výroby se stvrzuje ochrannou známkou zvanou Orb Mark.Grafickým znakem je královské Říšské jablko na kterém spočívá Železný kříž. Vydává ji Harris Tweed Authority jako nejvyšší dozor nad obchodními zvyklostmi.

Noblesa a královská elegance

The Royals, členové anglické královské rodiny, přispěli nemálo k noblesní propagaci Harris Tweedu, ze kterého se začaly šít i sportovní a lovecké komplety. Následník trůnu, princ Charles, nevynechá jedinou partii jezdecké hry polo, aby nebyl oblečen do skvěle padnoucího tvídového saka se šikmými kapsami, třemi knoflíky z bůvolích rohů a s rozparkem v zadním díle.
Všem budoucím návštěvníkům Skotska tak lze s čistým svědomím doporučit nákup vhodného suvenýru v podobě tvídového saka nebo kostýmku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU