Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Proč se nám zvětšuje noha?

Proč se nám zvětšuje noha?
Proč se nám zvětšuje noha?
Zdroj: Profimedia.cz

Na to, abyste si mohla obout krásné střevíčky a vyrazit do společnosti, nemusíte mít malou nožku jako Popelka.

Víte, jakou velikost bot nosila vaše babička? Určitě menší než vy. Uhádli jsme? Není tomu tak dávno, kdy žena s velikostí číslo 6 byla považována málem za slonici. Doba se ale mění a s ní i velikost chodidla, které mají ženy čím dál větší. Šestka je už dneska zcela běžnou velikostí. Ale přibývá žen, které nosí boty čísel devět a deset. Tomu se přizpůsobují i výrobci, a tak ve větších číslech je opravdu velký výběr – a dokonce v módních kouscích, kterým byste dřív ženám s malou nohou záviděla.

Proč se nám zvětšuje noha?

Podle vědců za to může náš jídelníček. Jídla s vysokou hustotou, jako je například pizza či různé polotovary, totiž v pubertě stimulují růstový hormon. Ten zvětšuje nejen obvod pasu, ale také délku končetin. Částečně je to dané evolucí. Lidstvo prostě roste.

Boty: Nárůst devítek

Podle výzkumu britského obchodního řetězce Debenhams vzrostl minulý rok prodej bot velikosti 9 o 23 %. Ještě před 30 lety byla nejprodávanější velikostí čtyřka, ta už ale nyní začíná pomalu ale jistě mizet z regálů. Naopak tehdy téměř nedostatkovým zbožím byla velikost číslo 6 a větší boty se vůbec nevyráběly…

Boty Boty Zdroj: Profimedia.cz

Průměrná noha má dnes velikost 6

Ještě před 60 lety měřila průměrná žena 157 cm a vážila 62 kilo. Její noha připomínala z dnešního pohledu nohu Popelky, průměrná velikost tehdy byla 3 – 4. Žena dneška měří v průměru 163 cm, váží 64 kilo a obouvá boty číslo 6.

KAFE.cz zjistilo: Celebrity s velkou nohou

Krok se prodlužuje i slavným ženám. Kdo by hádal, že velkou nohou se pyšní také křehká Nicole Kidman či Paris Hilton.

Celebrita/ Výška/ Velikost nohy
Kate Winslet/ 158 cm/ 9
Heidi Klum/ 175 cm/ 9
Macy Gray/ 183 cm/ 10
Paris Hilton/ 172 cm/ 9
Jerry Hall/ 183 cm/ 8
Nicole Kidman/ 178 cm/ 9

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky