Před několika málo dny se to stalo…začal podzim. Mě osobně dost zaskočil a naštval, jsem totiž typický „letňák“. Někde jsem si přečetla a musím s tím souhlasit, že léto je žhavé, vzrušující a krátké. Je pravda, že varování v podobě ošklivého počasí tu bylo, ale já se ho snažila nevnímat a byla jsem nadále letně naladěná. Dokonce jsem si v téhle své naivitě, možná jako přivolání tepla, koupila skvělé letní botičky. Samozřejmě jsem je ani jednou neprovětrala. Tak se na ně chodím alespoň dívat do botníku.

No, nezbude mi nic jiného, a zřejmě ani vám, abychom ty krásně letní věcičky uložily na dno skříně a vyvětraly zase to zapomenuté podzimní a zimní oblečení. A co budeme na toto období „potřebovat“, abychom byly IN? Jistě již máte představu o nových trendech, přeci jen podzimní kolekce na nás mává z obchodů, časopisů, internetu již od srpna. Pro ujasnění přináším přehled trendů pro následující půl roku. Inspirujte se z přehlídkových mol světových módních návrhářů a přizpůsobte svému osobitému stylu.

Lesk, krajky, romantika

Z loňského šatníku se vám budou hodit leginy (lesklé) a krajkové halenky - vrací se totiž gotický styl, jen je mnohem romantičtější. Z krajky jsou vyrobeny celé šaty, topy, halenky. Ženy působí sexy a eroticky, aniž by příliš odhalovaly. Doba královny Viktorie, tzv. viktoriánský look byl k vidění nejčitelněji na přehlídce Alexandra McQueena, Roberta Cavalliho a Prady. Hlavními prvky tohoto trendu jsou černá barva, volány, krajka, flitry a šatonové kameny.

Prvky vojenského stylu

Také kralování military vzhledu pokračuje z minulého roku, i když ne v takové síle. V kolekci značky Moschino a 6267 se objevily kovové knoflíky, dvouřadové zapínání. Značky Gucci a D&G však doplnily military o další nové prvky, inspirované kulturou Blízkého Východu a indickým vyšíváním. Zvolily nové materiály jako je samet, brokát, kožešina. A další, pro podzimní sezonu nejbláznivější trend je na světě.

Kouzlo je v detailu

Z minulé sezony zůstávají modely krásných materiálů se zajímavým detailem, např. asymetrie, sklady, plisé, aplikace… Přeborníkem na detail se staly značky Blumarine, Givenchy a Lavin.

Kostky, kam se podíváš

A bez čeho se letos neobejdete a zřejmě nenajdete v šatníku? Kostky! Jsou hitem číslo 1. Kopíruje anglický „collage“ styl (britské školní uniformy). Objevují se všude - na kabátech, sukních, šatech, punčocháčích…Kombinují se různé barvy i velikosti. Dolce & Gabbana i Chanel jsou skvělým příkladem.

Pletenina je in

Doplňte garderobu také o pleteninu. Není důležité, zda to bude svetřík či šaty. Nádherné vzory předvedli návrháři Alexandr McQueen, Blumarine, Kenzo, Emanuel Ungaro.

Dáma nosí šaty

Letos zapomeňte na kalhoty, sezoně vládnou šaty! Investujte do luxusního provedení, vydrží vám několik sezón. Musí být ženské, jednoduchého čistého střihu, zato s překvapivými detaily, jako jsou materiály, různé záhyby, průstřihy, aplikace. Přes den je noste v práci, na schůze, a večer, spolu s výraznými doplňky, zase na večírky. Nebojte se výrazných barev – podzim 2008 nabízí tlumené i výrazné odstíny zelené, modré, fialové,růžové, purpurové, hořčičné. Možné je barvy mezi sebou různě kombinovat, stejně jako ladit tón v tónu, důležité je však doplnit vzhled jednoduchým účesem a líčením. Podívejte se na stránky Calvina Kleina, Versace, Alberty Ferretti nebo Diora.

Sněhová královna jak od Andersena

Až uhodí mrazy, proměňte se, celá v bílém, ve sněhovou královnu. Parádu uděláte i v zajímavých kabátech a prošívaných bundách (Blugirl, Jil Sander, Iceberg).

Z doplňků noste velké šátky, náhrdelníky, dlouhé kožené rukavice, kabelky do ruky klasických tvarů a na nohy nasaďte boty s vysokými jehlovými podpatky a platformy po vzoru Louis Vuitton.

Autorka vlastní oděvní značku La fashion – www.lafashion.cz

P.S.: Já si jdu koupit nové botky (zimní) a pořídím si i něco malého černého, kostkovaného a pleteného.

Zdroj: prada.com, alexandermcqueen.com, castor-moda.it, gucci.com, moschino.com, blufin.com, givenchy.com, dolcegabbana.com, ungaro.com, antonioberardi.com, versace.com, alessandrodellacqua.com, luisabeccaria.com, jilsander.com, iceberg.com, Profimedia.cz