Vyrůstala obklopená zlatem. Představili jste si královnu? Nejste daleko od pravdy! :) Tvůrkyně z Fler.cz Maribet je královnou přenádherných šperků a vlídně vládne i ve svém obchůdku. Narodila se do rodiny plné zlatníků, k tvoření ji přivedl tatínek restaurátor a umělecký kovář… a ona teď všechen svůj um a lásku k řemeslu taví, pájí a tvaruje do šperků s dotekem přírody.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?

Jmenuji se Tereza a bydlím v Bělé pod Bezdězem. K tvorbě čehokoli mě přivedl můj tatínek. Je umělecký kovář, restaurátor starožitností a jako malou holku mě bral k sobě do ateliéru v muzeu, kde jsem poprvé vyzkoušela malovat na plátno olejovými barvami anebo vyrábět nějaký jednoduchý šperk. Navíc můj děda, kterého si bohužel nepamatuji, byl zlatník a můj strýc a sestřenice jsou také zlatníci. Všichni jsme se řemeslu vyučili na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?

Šperky vyrábím ze zlata a ze stříbra. Na začátku je vždy pouze materiál v podobě plechu nebo drátu, který následně válcuji, protahuji, vyřezávám, pájím a různě tvaruji do požadovaných tvarů. Je to tedy asi klasická zlatničina. Polotovary k výrobě vlastně vůbec nepoužívám, snad jen při opravách šperků, kdy musím například vyměnit zapínání…

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?

Asi nejvíce v přírodě. Mám ráda jednoduchost, geometrické tvary a barevnost polodrahokamů. S mojí maminkou máme zlatnictví, kde nejen opravuji, ale i vyrábím šperky na zakázku. Většinou má zákazník svou představu, kterou společně na místě doladíme do konečné podoby šperku.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?

Na začátku mojí tvůrčí cesty mi nejvíc pomohli a podpořili rodiče, k tvůrčí práci mě odmalička vedli. Dali mi zázemí, kde mohu tvořit. A každý zákazník s novým nápadem mě posune dál…

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?

Vidím se stále ve svojí dílně, bylo by krásné, kdyby tam jednou seděl se mnou třeba můj syn a pokračoval v tomto řemesle. Chtěla bych i nadále opravovat šperky a vyrábět na zakázku tak jako teď.

Adresa obchodu: Fler.cz/maribet

Připravila: Lucie Bednářová, Fler.cz