Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Osobnost Fler maribet: Na začátku je pouze materiál v podobě plechu nebo drátu

Zdroj: archiv Maribet

Vyrůstala obklopená zlatem. Představili jste si královnu? Nejste daleko od pravdy! :) Tvůrkyně z Fler.cz Maribet je královnou přenádherných šperků a vlídně vládne i ve svém obchůdku. Narodila se do rodiny plné zlatníků, k tvoření ji přivedl tatínek restaurátor a umělecký kovář… a ona teď všechen svůj um a lásku k řemeslu taví, pájí a tvaruje do šperků s dotekem přírody.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?

Jmenuji se Tereza a bydlím v Bělé pod Bezdězem. K tvorbě čehokoli mě přivedl můj tatínek. Je umělecký kovář, restaurátor starožitností a jako malou holku mě bral k sobě do ateliéru v muzeu, kde jsem poprvé vyzkoušela malovat na plátno olejovými barvami anebo vyrábět nějaký jednoduchý šperk. Navíc můj děda, kterého si bohužel nepamatuji, byl zlatník a můj strýc a sestřenice jsou také zlatníci. Všichni jsme se řemeslu vyučili na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově.

Zdroj: archiv Maribet

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?

Šperky vyrábím ze zlata a ze stříbra. Na začátku je vždy pouze materiál v podobě plechu nebo drátu, který následně válcuji, protahuji, vyřezávám, pájím a různě tvaruji do požadovaných tvarů. Je to tedy asi klasická zlatničina. Polotovary k výrobě vlastně vůbec nepoužívám, snad jen při opravách šperků, kdy musím například vyměnit zapínání…

Zdroj: archiv Maribet

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?

Asi nejvíce v přírodě. Mám ráda jednoduchost, geometrické tvary a barevnost polodrahokamů. S mojí maminkou máme zlatnictví, kde nejen opravuji, ale i vyrábím šperky na zakázku. Většinou má zákazník svou představu, kterou společně na místě doladíme do konečné podoby šperku.

Zdroj: archiv Maribet

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?

Na začátku mojí tvůrčí cesty mi nejvíc pomohli a podpořili rodiče, k tvůrčí práci mě odmalička vedli. Dali mi zázemí, kde mohu tvořit. A každý zákazník s novým nápadem mě posune dál…

Zdroj: archiv Maribet

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?

Vidím se stále ve svojí dílně, bylo by krásné, kdyby tam jednou seděl se mnou třeba můj syn a pokračoval v tomto řemesle. Chtěla bych i nadále opravovat šperky a vyrábět na zakázku tak jako teď.

Zdroj: archiv Maribet

Adresa obchodu: Fler.cz/maribet

Připravila: Lucie Bednářová, Fler.cz

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky