Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Účesy z krátkých a polodlouhých vlasů pro ženy středních let, které uberou věk

Účes mikádo patří mezi nejoblíbenější účesy.
Účes mikádo patří mezi nejoblíbenější účesy.
Zdroj: Shutterstock
Více v galerii
Účes mikádo patří mezi nejoblíbenější účesy.

Mládí sluší všechno, říká se, a je na tom hodně pravdy. V téhle životní etapě si můžeme dovolit experimentovat, ani nepříliš vydařené pokusy nejsou úplný průšvih, mladý obličej zachrání téměř vše. Ale jaký účes zvolit, když už nám není dvacet?

Střední věk znamená v životě období zhruba mezi 45 a 60 lety. V téhle etapě už většinou nemáme, co se týče vzhledu, nic zadarmo, proto je důležité nad svým stylingem popřemýšlet. Kvalita vlasů také s léty klesá, i na to je dobré při volbě účesu myslet. Dobrá zpráva je, že ani v tomhle věku nemusíme působit usedle a přísně, ale s vhodně zvoleným účesem můžeme být naopak mladistvé a šik.

Jaké střihy nám proto uberou léta a dodají šmrnc mládí?

„Za mě určitě mikádo a obecně kratší střihy,“ říká Monika Votrubová, vlasová stylistka z prestižního pražského Salonu Libora Šuly. Ženám v této věkové kategorii doporučuje vyvarovat se velmi dlouhých vlasů, ale která žena je na ně zvyklá a vlasy má zdravé, není nutné je zkrátit po uši. „Když už jsou vlasy dlouhé, tak by měly mít určitě nějaký tvar, a co se délky týče, tak nejlichotivější je maximálně ke klíčním kostem,“ radí Votrubová. Doporučuje také přihlédnout k individuálnímu vkusu, typu a stylu oblékání.

A co jsou tedy osvědčené tipy? Již zmiňované mikádo, které může mít spoustu variant, dobře se udržuje a působí velmi žensky. Od klasického, kde jsou všechny vlasy v jedné délce dosahující zhruba k bradě, přes polodlouhé lehce pod bradu a sestříhané, což vlasům dodává objem, po asymetrická či dlouhá mikáda, která splývají přes krk. Velmi krátké mikádo, které je kratší než k bradě, se často nosí v ležérní, lehce rozčepýřené formě, výsledkem je trochu rošťácký a velmi mladě působící styl Amelie z Montmartru. Vítaným prvkem je i ofina. Zjemňuje rysy obličeje, zakryje první vrásky na čele. Ofina může být prostříhaná či začesaná na stranu, vhodně doplní krátké i delší vlasy.

Je vždy dobré vlasům ponechat určitou ležérnost a volnost, nefoukat je či nežehlit úplně do hladka. Starší tváři lichotí také vlny, ovšem ne stejnoměrné, pevně nalakované lokny, nýbrž opět volné, měkké vlny, které působí, jako by nám narostly a jen nedbale povlávaly větrem. Nikdo nemusí vědět, že jsme je právě vytvořily, ať kulmou, či žehličkou.

Co s šedinami?

Důležitá je i otázka barvy. Ve středním věku už většina žen řeší první šediny, některé mají vlasy už úplně šedivé. Je samozřejmě možné šediny přiznat. Pak je potřeba vlasy udržovat, aby neměly nehezký žlutavý odstín, ale spíš žádoucí platinový podtón. Mnoho žen vypadá i v šedinách šik. Na druhou stranu tím ale přiznáme věk, v šedých vlasech můžeme vypadat dobře a elegantně, ovšem nebudeme vypadat mladší. Pokud se rozhodneme, že na přiznání šedin je ještě čas, a zvolíme barvení, je dobré držet se spíš světlejších a přirozenějších barev. Hodně tmavé, či dokonce černé vlasy zvýrazňují rysy obličeje, což už v tomhle věku není vždycky žádoucí. I sytě ryšavé či bordó vypadají lépe na mladších hlavách. Světlá blond či medová až kaštanová obličej zjemní, rozjasní a potlačí první vrásky. Velmi slušivě působí i tzv. balayage. Jde vlastně o modernější metodu melírování, kdy kadeřník nanáší barvu na pramínky jakoby nahodile, bez ostrých hranic, s ohledem na tvar obličeje. Vlasy získají opticky na objemu a celý výsledek vypadá velmi přirozeně.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky