Časopis Essence otiskl nedávno ve svém jubilejním vydání k 40. výročí na titulní straně trojlístek dam s tmavou pletí: vedle herečky Liyi Kebede a modelky Iman zářila právě Naomi. Ve stejném čísle Essence se také objevily medailony čtyřiceti Afroameričanek, které se v posledních desetiletích významně prosadily v různých oblastech americké společnosti: v čele figurovala první dáma USA Michelle Obama nebo tenistka Serena Williams.

Ženy jako horká čokoláda

Celá staletí trvala po celých Spojených státech vypjatá rasová atmosféra vůči obyvatelům tmavé pleti. Radikální změny nastaly až v druhé polovině 20. století s nástupem prvních afroamerických studentů nebo nahrávkou Billie Holiday, zpívající o nespravedlivém lynčování.

  • Pak přišel čas Oprah Winfrey, která se jako první odhodlala do televizního studia hlásit zprávy.

„Předskokankou“ před Naomi v modelingové branži se stala právě Iman Mohamed Abdulmajidová, topmodelka a manželka Davida Bowieho (je o patnáct let starší než Naomi), objevil ji americký fotograf Peter Beard a brzy pózovala pro časopis Vogue. Koncem minulého roku získala v pětapadesáti bývalá modelka a podnikatelka Iman oprávněně ocenění Módní ikona roku.

Koncem 80. let se vedle Iman už objevil dynamický fenomén jménem Naomi. Nosí velmi ráda černé šaty, které, jak by se na první pohled zdálo – jsou svým kontrastem určené pro ženy světlé pleti. A všichni si ji vybaví v nezapomentulné kampani na džíny značky Lee. Sama stále a neúnavně prosazuje víc krásek tmavé pleti nejen na obálkách časopisů.

Od patnácti modelkou

Naomi Campbell se narodila v Londýně (květen 1970), svým rodičům vděčí za mix své gazelí grácie, tmavé pleti s lehkou jamajskou a čínskou přímesí. Už jako mladičká studentka zaujala přímo na ulici, ve svých patnácti, profesionála z modelingové agentury. Ihned po dokončení střední školy se její kariéra rozjela plnou parou vpřed. Naomina srdcovitá tvář s havraními vlasy se objevila na titulu Elle, později se ve Vogue stala první Afroameričankou, která se přímo na obálce francouzské a britské verze časopisu vůbec kdy objevila. Její mimořádný pohybový talent se projevil ve videoklipech Michaela Jacksona, Prince nebo George Michaela, zahrála si ve filmech Michelangela Antonioniho a Spike Leeho.

V 90. letech vládla na světových módních molech silná šestka krasavic: Crawford, Schiffer, Turlington, Evangelista, Moss. A samozřejmě Campbell, pro některé návrháře také múza a inspirace (například pro Azzedine Alaiu) - na důležitých akcích módního kalendária v New Yorku, Paříži, Milánu nebo v Londýně desetiletí nikdy nechyběla.

  • Nejen svým uměním přejít tanečním krokem molo, získala modelka kampaně u Gianni Versaceho, Ralpha Laurena, Valentina, Louise Vouitona nebo Yves Saint Laurenta. Legendární se stal její pád z dvaceticentimetrových podpatků na přehlídce Vivienne Westwood.

První vůně, která nesla její jméno, byla pokřtěna v přelomovém roce 2000, o rok později přibyla Naomagic, první vyslanci v řadě dalších voňavých flakonů… V září 2010 oslavila topmodelka 25 let v modelingu značkovými tričky D & G se svými portréty od světoznámýchmódních fotografů – mimo jiné Testina, Lindbergha nebo Demarcheliera.

Umí se ohánět kabelkou od Diora

Prchlivá, za všech okolností „svá“ modelka, se stává všude středem pozornosti. O Naomi začala skutečně platit věta, kterou kdysi sama pronesla: „Každý dolar, který do mě někdo investuje, se mu vyplatí…“ Během kariéry se modelka často objevovala v médiích také v souvislosti se svým výstředním nebo arogantním chováním.

  • Léčila se ze závislosti na drogách a alkoholu, objevily se zprávy o kleptománii, výtržnictví nebo zbytečném násilí.

Umí se ohánět po lidech ve svém okolí nejen kabelkou od Diora… Nedávno vypovídala dokonce u haagského tribunálu, ohledně daru, podle vlastních slov „tří ušmudlaných diamantů“, které měla dostat od liberyjského dikrátora Taylora. Mezi jejími nápadníky se vystřídala spousta zvučných jmen - herci Robert de Niro, Sylvester Stallone, boxer Mike Tyson. Spekulovalo se o zpěvákovi Ericu Claptonovi, kytaristovi Adamu Claytonovi nebo dokonce princi Albertu II.

  • Nyní má zřejmě modelka v citech jasno, její srdce patří ruskému miliardáři Vladislavovi Doroninovi…

V posledních letech se Naomi Campbell pustila s vervou, kterou je jí dána, do charitativních projektů, které si kladou za cíl pomáhat především africkým dětem. Dlouhodobě spolupracuje s Nadací Nelsona Mandely a v roce 2005 se jí podařilo vybrat přes milion dolarů na pomoc obětem hurikánu Katrina. Pořádá často i velkolepé party – a výtěžky ze sponzorských darů převádí v poslední době i na záchranu Haiti, sužovaného i rok po ničivém zemětřesení.