Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Módní ikona: Kristin Scott Thomas

Módní ikona: Kristin Scott Thomas
Módní ikona: Kristin Scott Thomas
Zdroj:
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Chladnokrevná aristokratka, zoufalá matka v Zaříkávači koní, melancholická kráska… Všechny tyhle roviny si už zahrála herečka britsko-francouzského původu a půvabu, které dlouho doporučovali, aby zkusila něco jiného než herectví. Nevzdala to a filmy, které uvádějí její jméno, jsou vždy zárukou kvality – smíchu, pláče či romantického zajíknutí.

Diskutujte: Jak se vám líbí její styl v oblékání?

Stydlivá dívka s hereckým snem

Herečka prožila poměrně nelehké dětství v Anglii (kde se narodila 24. května 1960 v Redruth v Cornwallu ve znamení Blíženců), její otec byl pilot Britského královského námořnictva, zemřel při letecké nehodě, když bylo Kristin pouhých pět let. Její matka se po smrti manžela znovu provdala, opět za pilota, který zemřel za stejných okolností o šest let později. Byla nejstarší z pěti sourozenců (dva bratři a dvě sestry) a pomáhala mamince s velkou rodinou. Přecitlivělá dívka často unikala do světa fantazie. „Byla jsem ztracená,“ vzpomíná sama. „Nikdo o těch tragédiích nemluvil. Naše rodina patřila k námořnictvu a tam se takové věci stávají pořád. Musíte jít dál – ale bylo to dost těžké. Trauma.“ Kristin se nadlouho uzavřela do vlastního světa. Těžko navazovala přátelství, a tak si vytvořila imaginární přítelkyni Wendy. „Byla z velmi bohaté rodiny a její rodiče měli Rolls-Royce.“

  Zdroj:

Svou graciéznost a půvab, který se na ní jako na mladé ženě projevily, prý „zdědila po babičce“… Kristin vyrostla v katolickém prostředí na anglickém venkově, v hrabství Dorset - vystudovala na dívčích internátních školách, ale nebyla „akademický“ typ. Od dětství snila o herectví, po maturitě se odstěhovala do Londýna, kde začala pracovat v obchodním domě. Sama vzpomíná:

  • „Bylo mi osmnáct, pracovala jsem v londýnském Selfridges. Je složité přestavit si, že by se tahle velmi stydlivá dívka s nadváhou za pár let začala objevovat v seznamu padesáti nejlépe oblečených žen…“

Zdroj:

 A ve filmu… V Londýně se přihlásila na Central School of Speech & Drama. Když jí ale bylo řečeno, že nikdy nebude dobrá herečka, zapsala se alespoň do kurzů pro učitele herectví, pak studií zanechala úplně a odjela pracovat do Paříže jako au-pair. Díky své plynné francouzštině se jí podařilo dostat na hereckou školu École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre, kde také odpromovala. Na základě kontaktů ze školy získala přece jen svou první divadelní roli.

  Zdroj:

Později se postupně Kristin začala objevovat v televizních seriálech a inscenacích. Na řadu přišly i filmové role v amerických i evropských, především francouzských snímcích. Do filmu Pod třešňovým měsícem (1986) si ji vybrala popová hvězda Prince. Za roli ve filmu Hrst plná prachu (1988) získala cenu Evening Standard British Film Award jako nejslibnější nováček. Průlomovou rolí se stala Fiona po boku Hugha Granta ve veleúspěšném britském filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), za kterou obdržela cenu BAFTA. S populárním Hughem Grantem se objevila i v erotickém dramatu režiséra Romana Polanského Hořký měsíc (1992). Za výkon ve snímku Anglický pacient (1996), ze všech stran oceňovaném, kde ztvárnila Katharine Clifton, si v roce 1996 odnesla Oscara a Zlatý glóbus. Za zmínku stojí i role v americkém trháku Mission Impossible (1996) s Tomem Cruisem. V roce 1998 následoval emotivní snímek Zaříkávač koní (s vynikajícím Robertem Redfordem a začínající Scarlett Johansson), v roce 2001 následoval vynikající Gosford park. Výtečné kritiky si vysloužil film Univerzální uklízečka (2005), kde se herečka blýskla jako manželka faráře po boku Rowana Atkinsona. V roce 2009 si zahrála ve filmu Báječný svět shopaholiků, kde hraje francouzskou módní publicistku Alette Naylor.

Zdroj:

Právě nyní jí můžeme vidět v americké adaptaci románu Guy de Maupassanta Miláček (Bel Ami) po boku idolu -náctiletých dívek Roberta Pattisona, a Lov lososů v Jemenu, kde hraje zase charismatický Ewan McGregor. Role schopné a sarkastické tiskové mluvčí v Lovu lososů jejímu naturelu sedí: „Takové role mi jdou,“ přiznává… Nerada slyší, že by snad hrála jen role nepříjemných dam, ačkoli si záporné role umí užít. Hrát někoho milého je prý vždy snazší.

Zdroj:

I když pochází z Anglie, nemá doma právě status národem milované umělkyně, sama zbožňuje Francii a za svůj domov považuje Paříž. O své kariéře herečka říká: „Ještě před pár lety jsem byla přesvědčená, že musím obíhat všechny premiéry a donekonečna rozprávět o svých nejnovějších filmech, ale s tím je konec. Konečně si můžu dělat, co chci, aniž by mě zajímalo, co si ostatní myslí.“

Poznávací znamení: fashion

Herečka se před několika lety rozvedla, přitom má s exmanželem, francouzským gynekologem Françoisem Olivennesem tři děti: Josepha, Hannah a George. K definitivnímu rozpadu manželství s manželem, o kterém dlouho říkávala „moje skála“, který jí pomáhal z depresí a zbavil Kristin pocitu osamělosti, přispěla aféra s o čtrnáct let mladším hercem, Angličanem Tobiasem Menziesem. Nakonec rezignovala i na tento vztah a většinou si užívá „being singl“. Kolem roku 2005, kdy se love románek i rozvod odehrávaly, Kristin Thomas velmi otevřeně prohlásila: „Nyní mohu být matkou, herečkou i ženou, jakou chci být. Obávám se, že tohle všechno by se to nepřihodilo, kdybych byla starší. Vždycky přiznávám svůj věk, neměnila bych, ano, je mi čtyřicet sedm let. Nejsem zvyklá lhát o svém věku. Nezávislost je velká věc, nevyměnila bych ji za nic!“

Zdroj:

Kristin Scott Thomas je často popisována jako ledová kráska, provází ji pověst snoba. Díky svému roajalistickému půvabu, skvělému vkusu a výšce supermodelky vypadá vždy skvěle. Její styl je jednoduše „chic“. Vyznává klasiku s kapkou retra a dekadentního luxusu, v hereččině šatníku byste nenašli žádné extravagantní kousky či úlety. Obsahuje tmavé večerní šaty, perfektně padnoucí lněné kalhoty, saka, hedvábí, krajku a samet… Má ráda nadčasovou černobílou kombinaci.

Zdroj:

Hereččino jméno se pravidelně objevuje v žebříčcích nejlépe oblékaných žen. Je posedlá klasickými značkami a návrháři. Na červené koberce slávy volí modely Ellie Saaba, Lanvin nebo Armaniho (v roce 2003 byla tváří návrháře Giorgio Armaniho). Přátelí se s designérem obuvi Christianem Louboutinem (podílela se na vzniku speciální knihy vydné k 20. výročí značky). Objevila se na titulní straně časopisu W nebo Vanity Fair. A už jen telegraficky další záliby a poznávací znamení: je tváří a ambasadorkou hotelů MGallery. V zavazadle vždy vozí dobrou knihu a dobrou hudbu, obojí v iPadu. Z líčidel nikdy nezapomíná na rudou rtěnku.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky