Diskutujte: Je pro vás při sportu důležitější styl, nebo dáváte přednost výhradně pohodlí?

Mohlo by vás také zajímat: Móda: Trendy & fitness I nebo Oblečení na hory

Tipy & trendy

Taebo

Je náročné skupinové aerobní cvičení, které využívá údery a kopy různých bojových umění za doprovodu hodně rychlé hudby, tento účinný sportovní systém (cvičí se u nás přes deset let) pomáhá zpevňovat svaly a redukovat hmotnost.

  • Oblečení: výborně se vám budou hodit volné kalhoty se strečovým pasem, k tomu podprsenkové tílko (bra), se zavazováním za krkem. Speciální obuv je nutnou podmínkou, vhodným doplňkem jsou také bezprstové rukavice.

Capoiera

Capoiera se ujala asi před deseti lety. Je to přejaté brazilské bojové umění, připomínající pohybem tanec s akrobatickými prvky. Jedná se o náročnou disciplínu, proto je určená jen pro vyspělé sportovce.

  • Oblečení: kalhoty se sňůrkou v pase, se zpevněnými švy v rozkroku spolu s jednoduchým tričkem třeba boserského typu. Cvičí se naboso, pouze v bílém, tak aby bylo vidět každé místo, které se dotklo země. Rozlišením pro každého „bojovníka“ zůstává pás, cordao (v různých variantách brazilských národních barev).

Pilates

Velmi rozšířená metoda má sice jen něco přes deset let, ale patří už k nejvyhledávanějším. Byla vypracována na začátku minulého století Josephem Pilatem. Jeho cílem je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit a zlepšit jeho ohebnost.

  • Oblečení: Cvičí se naboso, oblečení nesmí nikde obepínat ani tlačit. Je v mnohém podobné józe. Vhodné je pohodlné tričko s kimonovým rukávem nebo mikina a kalhoty s různě střiženou nohavicí. Používá se také cvičební podložka.

Salsa

Salsa se ve fitness objevila asi před deseti lety. V současnosti nejoblíbenějí kubánský tanec nabízejí fitness centra jako formu cvičení bez partnera.

  • Oblečení: cvičení vyžaduje speciální obuv, legíny různé délky a střihu, k tomu strečové atletické tílko. Top může mít také různě řešené spadlé kimonové rukávy, s lodičkovým výstřihem, hodně se objevuje řasení v oblasti pasu. Typ horních dílů se velmi podobá aktuálnímu řešení současného casual oblečení.

Bikram jóga

Speciální druh jógy k nám dorazil asi před sedmi lety. Zakladatel Bikram Choudhury vytvořil unikátní styl několika desítek cviků, které se cvičí v teplotě kolem 40 stupňů C. Díky uvolnění svalů svedete určitě složité cviky hravě!

  • Oblečení: cvičební outfity jsou podobné józe, kvůli teplotě se cvičí naboso. Nejčastěji se jedná o krátké kalhoty a tílko, sající pot, se špagetovými ramínky nebo atletické, s vysokými průramky.

Bootcamp

Je intenzivní tréninkový program, který vzešel z vojenského drilu americké armády. Tohle „nakopnutí“ k aktivitě se ujalo teprve před pěti lety.

  • Oblečení: prodyšné pohodlné oblečení (především kalhoty) a stabilní speciální obuv. Dobré je mít u ruky malý ručník.

Zumba

Sice je ještě ve věku batolecím, ale již se vlní v rytmu latinskoamerických tanců. Kvalitně odvedená lekce na pomezí tance a sportu, prospěšná tělu i psychice. Hravá zumba se má provozovat open air….

  • Oblečení: tenké bermudy s nízko posazeným sedem nohavice u spodního okraje často řasené, tílko s netopýřími rukávy (u ramenou mají být velmi široké). Obuv má být lehká, odpružená a stabilní.

Tip KAFE.cz:

Mnohé fitness disciplíny prospívají duši i tělu, ale to mnohdy „jen“ formují. Pokud se vám jedná o větší úbytek na váze, musíte dobře sportovní aktivitu nejen vybrat, zakousnout se do ní a „makat“. I tak půjde o běh na dlouhou trať.