Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Móda: Puntíky a spol.

Pánské trendy pro volný čas
Pánské trendy pro volný čas
Zdroj: Táňa Havlíčková, archiv firem a www.isifa.com
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Kostky, pruhy, zvířecí potisky. Nesmrtelné vzory, které nás dlouhé sezony provázejí, zmizí a po čase se znovu vynoří. Aktuálně se na všem, co nás obklopuje, nejvíc prosazuje rozverný puntík… Ani na tmavém základu se neumí „tvářit“ smutně.

Puntík má za sebou o desítky let existence víc. Velkou a kosmopolitní minulost dlouhou staletí mají za sebou severské vzory, hvězdy, věrně nás provázejí ozvěny z britských ostrovů, tartan nebo rybí kost, odjinud jsou zase esterházy a pepito.

Co stále inspiruje módní svět?

Zajímavé potisky se objevují jako inspirace různě dlouho, nejmladší v tomhle ohledu jsou zřejmě zvířecí potisky, poprvé se objevily „Animal Prints“ v polovině minulého století. Po celou dobu prvního boomu takového tisku dominovaly především vzory kočkovitých šelem, ostatní hrály „jen“ vedlejší roli. Puntík má za sebou o desítky let existence víc. Velkou a kosmopolitní minulost dlouhou staletí mají za sebou severské vzory, hvězdy, věrně nás provázejí ozvěny z britských ostrovů, tartan nebo rybí kost, odjinud jsou zase esterházy a pepito.

Polka Dots…

Určitě bychom si neměli plést puntík (vlastně tečku) s puntičkářstvím, které označuje člověčí perfekcionalismus. Oproti kdejakému důslednému jedinci chce být tahle barevná tečka skutečně pokaždé v centru pozornosti. Puntíkovaný vzor vznikl z anglického slova dots, tedy vytečkovat (polka – dot, z toho pak polka tečky, prostě puntíkový vzor). Puntíky jsou různě velké kruhy, které na sebe na ploše materiálu navazují.

Nepřehlédnutelný vzor nosila blízká přítelkyně nekonvenční Coco Chanel, Miss Edwards, jednu z modelek Henriho Toulouse – Lautreca, zachytil malíř na plakátě v kabátě s puntíky a s přehozenou liškou. Na obzoru bylo 20. století. Také jeho třicátá léta, s image bezvadně nalíčeného obličeje, kterému dominovala linka vysokého obočí a červená růže, puntíku přála. Velmi rády jej oblékaly první filmové star: Catherine Hepburn nebo tak trochu česká Hedy Lemarr. Výjimkou se nestala ani léta válečná, dámy prostě tenhle optimistický vzor v zachmuřené době dál milovaly.

 

Puntíky jinak...

Nově se veselá nálada puntíku přenesla na předměty denní potřeby: puntíkované jsou hrnky na ranní kávu, polštáře, ložní povlečení, tapety, spodní prádlo, potištěné kulatými kruhy bývají i kufry na cesty za hranice všedních dní.

Extra tip Kafe.cz:

Pozor na další součásti oblečení, pokud jedna část obnáší výrazné pruhy, puntíky, hvězdy nebo některou z výše uvedených „divokých“ kombinací. Stabilizujte raději svůj kompletní outfit neutrálními odstíny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky