Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Móda: Pro koho se vlastně oblékáme?

Módní zamyšlení: Pro koho se vlastně oblékáme?
Módní zamyšlení: Pro koho se vlastně oblékáme?
Zdroj: Thinstock

Komu se chceme líbit v oblečení, které si ráno vybíráme ze skříně? Mužům? Jiným ženám? Nebo samy sobě?

Tuhle jsem si na večírek vzala originální asymetrické minišaty. Během jediné hodiny mi je pochválilo asi pět holek. Připadala jsem si jako hvězda. Ale můj přítel se mě zeptal, proč jsem si proboha musela vzít tak divný a navíc příšerně vytahaný svetr,“ stěžuje si osmadvacetiletá grafička Klára.

Její zkušenost je poměrně běžná. Oblečení, které se ženám líbí na jiných ženách, a oblečení, které se na ženách líbí mužům, představuje totiž dva úplně odlišné světy.

Mohlo by vás také zajímat: Móda: Ikony 20. století, které inspirovaly svět

KAFE.cz zjistilo

Zatímco ženy na oblečení oceňují originalitu, invenci a sounáležitost s módními trendy, muži se spokojují s tím, když ženy ve svých šatech vypadají jako ženy.

Co se líbí ženám?

Vybíráme-li si oblečení do práce nebo na sraz s kamarádkami, rozhodující pro nás bývá právě „ženský“ pohled na věc. Ženy se totiž podle psychologů neustále navzájem vědomě i nevědomky porovnávají. Druhá dívka je pro nás jako zrcadlo, ve kterém vidíme, jaké bychom (ještě) mohly být.

Tohoto principu ostatně využívají i butiky s oblečením ve svých zkušebních kabinkách. Zrcadla jsou v nich často umístěná tak, aby nás při zkoušení chtě nechtě zahlédly ostatní zákaznice. A neexistuje prý lepší reklama než ta, když si nějaký model vyzkouší pohledná dívka s hezkou postavou.

Co se líbí mužům?

Zalíbit se ve svém oblečení mužům je svým způsobem daleko snadnější. Stačí si vybírat takové kousky, které zdůrazňují ženskou siluetu. A vyhýbat se příliš originálním modelům, které jim obvykle připadají groteskní. Trendy, které citují módu z uplynulých desetiletí (například „mrkváče“ a vycpávky z 80. let), jim mnoho neříkají; v jejich nositelkách vidí spíš obstarožní úkaz z minulosti než avatgardní průkopnice.

KAFE.cz zjistilo:

Nejlepší volbou bývají obyčejné džíny a tričko nebo jednoduché přiléhavé šaty a lodičky na středně vysokém podpatku.

Abyste připadala mužům atraktivní, rozhodně se nemusíte oblékat jako prostitutka. Oceňují spíše přiměřenost, ať už jde o velikost výstřihů nebo množství make-upu. Všechno, co je nějakým způsobem extrémní, muže na ženském oblečení odpuzuje, ať už to jsou příliš vysoké podpatky nebo „oversize“ košile a svetry (tedy takové, které jsou střižené tak, že vypadají o pár velikostí větší).

Psychologové navíc zjistili, že náš styl oblékání se mění v průběhu menstruačního cyklu. V době ovulace – tedy během plodných dnů – se ženy mnohem častěji oblékají podle „mužského“ vkusu. Vybírají si tedy ze svého šatníku častěji sukně než kalhoty a sahají po více sexy kouscích.

Kafe.cz zjistilo: Co muži nesnášejí

V hitparádě módních trendů, které se mužům na ženách nelíbí, je několik horkých favoritů.

  • Boty Crocs neboli „kroksy“: Jsou gumové, groteskně velké a našim nohám rozhodně nelichotí 
  • „Těhotenské“ šaty: Šaty, bohatě nabírané hned pod poprsím, nám deformují postavu, místo aby zdůrazňovaly ženské křivky
  • Harémové kalhoty: Překvapuje vás to snad? Považují za nejpříšernější způsob, jak zamaskovat hezké nohy. 
  • Tlusté punčocháče: Museli je nosit v dětství, nesnášeli je – a nesnášejí je dodnes. 
  • Nadkolenky: Připomínáte v nich malou holčičku. Muži si pak připadají jako pedofilové. 
  • Sluneční brýle zakrývající více než polovinu obličeje: My si v nich připadáme jako filmové hvězdy, jim ovšem připadáme spíš jako potrhlé mouchy. 
  • Ramenní vycpávky: Opravdu chceme mužům připomínat jejich oblíbeného Terminátora? 
  • Atd.: Chlupaté kozačky, gladiátorské sandály, moc špičaté boty, legíny, ponča a cokoliv, co jim připomíná osmdesátá léta.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky