Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Móda: Jak vybrat správnou velikost oblečení

Móda: Jak vybrat správnou velikost oblečení
Móda: Jak vybrat správnou velikost oblečení
Zdroj: Thinstock, d-mody.cz, Marks & Spencer a Neckermann
Prohlédněte si všechny fotografie (3)

Je to docela věda, protože velikostní sortiment existuje několikerý, jiný pro pány a dámy, a označuje se číslicemi i písmeny. Poradíme, jak se při nákupech orientovat, a nabízíme vám přehlednou tabulku všech používaných označení.

Jiné velikosti najdeme v zásilkovém katalogu, u britských obchodů vládne anglický systém, jinde pak zase evropský…

  • Ty nejdůležitější termíny a záležitosti najdete právě zde!

Mohlo by vás také zajímat: 10 kroků k péči o vaše boty nebo Jemné prádlo si žádá jemné zacházení

Recept na padnoucí outfit

Nejlepší recept pro padnoucí nákup je vždy si prádlo nebo oblečení vyzkoušet. Ale ne vždy to jde, nakupujeme také dárky nebo objednáváme přes inernet.

Pro určení správné velikosti potřebujeme znát tyto výchozí údaje: výšku postavy, obvod hrudníku, obvod pasu, boční délku a obvod boků.
(vše měříme v nejširším bodě)

U nás nejběžnější systém je dnes označený EU, vycházející z centimetrů. Pravdou je, že se velikostní sortiment v některých zemích liší, například v Itálii musíme odečíst od zde uváděných velikostí číslo 4, velikost 44 je ve skutečnosti 40.

Vše o velikostech Vše o velikostech Zdroj: Thinstock, d-mody.cz, Marks & Spencer a Neckermann

Denimový hlavolam

Především při výběru džínsů se setkáte s anglosaským a americkým systémem velikostí, který zakládá číslování velikostí na palcích, inch (coul nebo palec). Velikost jednoho inche byla stanovena v roce 1959 na 2,54 centimetry. Správnou velikost džín zjistíme dvojčíslím, které zahrnuje obvod pasu (Weite) a také délku (Lange), měřenou od rozkroku chodidlům (například W30/L32). Lehce můžeme dospět ke správné velikosti, pokud džíny, položené na zemi, přeměříme. Základní podmínkou ale je, aby naše postava mezi těmito dvěma nákupy nedoznala výrazné změny.

Vše o velikostech Vše o velikostech Zdroj: Thinstock, d-mody.cz, Marks & Spencer a Neckermann

Není silueta jako silueta

Před „centimetrovým“ poměřováním si především si samy určete, jaký typ postavy jste. Mezi běžné konfekční velikosti patří ty do čísla 60, všechny velikosti oblečení můžete mít také ve zkrácené či prodloužené variantě (rukávy, sukně i kalhoty). Důležité je znát dva anglické termíny, oversized, běžně užívaný, pokud má vaše silueta nadměrnou rozměrnost. Downsizing – se zase nazývá nově existující směr, který nabízí oblečení s nižším číslováním klasických velikostí. Jde často o prodejní tah značky, zkoušejte oblečení skutečně pozorně…

Magická tabulka

Na závěr uvádíme současnou převodní tabulku dámských standardních proporcí, v nejrozšířenějších velikostech, a to v evropských mírách, v palcích a amerických značkách. Z odlišností nezoufejte, protože na jednotné univerzální a globální tabulce, platné od Číny po Ameriku, se prý právě intenzivně pracuje!

Americká velikost  Obvod hrudníku (v cm)  Obvod v pase  Inch  EUR
 S  82 - 85  66 - 69  27/28  36
 M  86 - 89  70 - 73  29  38
 M - L  90 - 93  74 - 77  30/31  40
 L  94 - 97  78 - 81  32/33  42
 XL  98 - 102  82 - 85  34  44
 XL - XXL  103 - 107  86 - 90  36  46
 XXL  109 - 113  91 - 95  38  48

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky