1. Skromná Coco Chanel (1883-1971)

Gabrielle Coco Chanel pocházela z opravdu skromných poměrů. Byla nemanželským dítětem a po smrti matky strávila několik let v klášteře, kde si všímala účelného oblečení jeptišek. Tuto zkušenost využila později, když uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl. Jako první také prosadila černou barvu, která byla původně jen pro komorné a služebnictvo – přesto ji Chanelová vnutila svým bohatým zákaznicím. Prý se jim chtěla pomstít za to, že s ní na začátku století, když ještě nic neznamenala, zacházely jako s hadrem. Jejím nejproslulejším modelem jsou univerzální malé černé šaty, kterými povýšila módu pro služky do oblasti haute couture.

2. Éterická Elsa Schiaparelliová (1890-1973)

Schiaparelliová byla největší rivalkou Chanelové, se kterou se nenáviděly – nejen proto, že si navzájem přetahovaly společné zákaznice. Byly totiž rozdílné jako den a noc – zatímco praktická Chanelová o sobě říkala, že je pouhá švadlena, Schiaparelliová se pokládala za umělkyni a vyžívala se ve snech a naivních motivech psíků, balónků a motýlů. Zatímco Chanel byla orientovaná pravicově a nacionalisticky, Schiaparelliová byla plná levicových ideálů, kvůli kterým také přijala pozvání do Ruska, kde se na přání Stalina snažila postavit na nohy sovětský textilní průmysl. Coco si také v životě musela všecko vydřít, kdežto Elsa měla zázemí ve své aristokratické rodině a to jí dávalo prostor experimentovat. Inspirovala se v surrealismu – spolupracovala se Salvadorem Dalím a řadou dalších umělců. Nechala ženy kráčet v kloboucích, které vypadaly jako konzervy na talíři, a v šatech, které vyhlížely jako kusy nábytku. Světu tak ukázala, že věci nemusejí být takové, jaké se na první pohled zdají.

3. Kouzelná Audrey Hepburnová (1929-1993)

Mladá Audrey Hepburn, filmová hvězda padesátých let, byla módním dítětem slavného návrháře Huberta de Givenchy, který se vyučil v salonu Elsy Schiaparelliové. Audrey, štíhlá dívka s velkýma očima, se stala jeho maskotem a současně věrnou zákaznicí. Jeho modely se tak objevily v řadě úspěšných filmů. Oblékal ji do skvostně vypracovaných vlněných střihů se siluetou do ‚A‘ a do pouzdrových šatů, ve kterých zazářila i v legendární Snídani u Tiffanyho. Givenchyho střihy bylo možné konfekčně snadno napodobit – zejména tolik oblíbené pouzdrové šaty, které po vzoru Chanel zdůrazňovaly ženskou siluetu a které jsou trendy dodnes, stejně jako Givenchyho volná záda na večerních róbách.

4. Rebel James Dean (1931-1955)

James Dean byl zanedbaným dítětem. Matka mu zemřela v devíti letech na rakovinu, otec se o něj nestaral, a tak vyrůstal u tety a strýce. Jeho zarytý odpor k autoritám tak nejspíš pramenil právě z dětství. James Dean utekl z práv k herectví a přes noc se stal hvězdou. Jeho nejslavnější role je Jimmy Stark ve filmu Rebel bez příčiny. Společně s Marlonem Brandem tehdy oslnil Ameriku, jejíž mládež tou dobou prožívala podobné problémy – cítila se nepochopena a zneuznaná starší generací. Pod vlivem Jamese Deana se mladí Američané začali vymezovat vůči konzumnímu chování svých rodičů, paradoxně jim však nevadilo, že nosili stejné kožené bundy jako Marlon Brando nebo džíny, které si oblékal rebel bez příčiny James Dean. A tak svorně popíjeli Coca-Colu, jezdili na stejných motorkách a poslouchali rock’n’roll, kterému dávno odzvonilo, černá džínová bunda a modré rifle jsou ale univerzální uniformou rebela dodnes.

5. Sladká Twiggy (63)

Twiggy, vlastním jménem Lesley Lawson je britskou módní ikonou 50. let, která navždy změnila ideál ženské krásy. Byla to ostříhaná dívka bez prsou, která chodila v podkolenkách, dávala špičky k sobě a mluvila okleštěným slovníkem. Před ní byly modelky aristokratkami – nebo se tak alespoň tvářily. S jejím příchodem na scénu se však navždy ztratila ženská vznešenost. Byla živoucí Lolitou z tehdejšího bestselleru ruského spisovatele Nabokova a všechny ženy ji musely napodobovat, protože v padesátých letech ještě stále panoval módní diktát. Pod vlivem Twiggy sklouzla pozornost z aristokratického pasu a dekoltu na tenké nohy, které se ukázaly pod kratičkými a lechtivými minisukněmi.

6. Uniformní Beatles

Členové legendární kapely Beatles pocházeli všichni z dělnických rodin a tak dlouho nosili obleky, protože vzít si na sebe oblek pro ně bylo něco. Jejich jednotný styl ze začátku odpovídal subkultuře, která si říkala mods. Její členové nosili saka ve zkrácené délce, úzké kalhoty a ulízané střihy. Beatles však chtěli být blíž svému publiku, a tak se přestali vyhraňovat a v roce 1967 si oblékli barevné vojenské uniformy, stejně jako rockový zpěvák a kytarista Jimmy Hendrix nebo frontman skupiny Rolling Stones Mike Jagger. Módnímu světu tak odkázali dodnes trendy vojenský styl se symbolickým vzkazem k válce ve Vietnamu „děje-li se kdekoli na světě válečný konflikt, týká se to každého z nás“.

7. Glam rocker David Bowie (66)

David Bowie, vlastním jménem David Robert Jones, byl britskou glam-rockovou ikonou 70. let. Na módní scénu vtrhl v době, kdy Londýn začínal opatrně opouštět svou seriózní barevnost. Revoluce v pánské módě totiž začínala už někdy v 60. letech, ale svého vrcholu dosáhla právě až v souvislosti s hnutím glam. Tehdy se objevil David Bowie s obarvenými vlasy a make-upem. Jako první prohlásil, že nechápe, proč by se muž nemohl oblékat a líčit jako žena, a způsobil tím módní převrat takových rozměrů, že tehdejší definice mužství vzala za své. Mužům po celém světě tak otevřel dveře k mnohem barevnějšímu a okázalejšímu stylu oblékání.

8. Ultra štíhlá Kate Moss (39)

Příchod Kate znamenal konec krásek z planety Barbie, dokonalých jako řecké bohyně. Do centra pozornosti se dostaly chudinky se zplihlými vlasy, skloněnou hlavou a pobledlou pletí, které působily jako zanedbané děti. Idolem se staly vyzáblé zfetované dívky, jejichž symbolem se stala právě Angličanka Kate Moss, s výškou hrubě pod standardních sto sedmdesát centimetrů s váhou pouhých čtyřicet pět kilo. Byla obviňována z toho, že její snímky mají pedofilní podtext a že její vychrtlost šíří anorexii. Kromě závislosti na kokainu se Kate proslavila vztahem s Johny Deppem a do současného módního proudu prosadila mimo jiné baleríny a několik prvků džínové módy – upnutý ‚skinny‘ střih kalhot, kratičké šortky a bundy.

9. Drzá Madonna (54)

Madonna se proslavila body se špičatou podprsenkou, které je podle některých nejslavnějším koncertním kostýmem všech dob. Navrhl ho pro ni známý návrhář Jean Paul Gaultier, který tak jako první učinil intimní vrstvy oblečení veřejnými. Madonnina špičatá podprsenka se do módního mainstreamu neprosadila jako příliš provokativní, prvky ze spodního prádla však současné módě zůstaly.

10. Punková královna Viviene Westwood

Viviene Westwood opanovala módní scénu v sedmdesátých letech, kdy už neexistoval módní diktát a haute couture definitivně ztratila svou autoritu. Tato britská návrhářka, která se od počátku snažila co nejvíce provokovat, si otevřela butik s názvem SEX, kde prodávala trička potištěná porno obrázky. Inspiroval se jím i Malcolm McLaren – jeho kapela Sex Pistols, která svým nezkrotným duchem přispěla k formování hnutí punk, se jmenovala právě podle tohoto obchodu. Viviene a Malcolm jsou tak považováni za duchovní rodiče punku. Mainstreamové módě přinesli vzpouru a provokaci. Obohatili ji třeba o černou kůži a cvočky. Viviene Westwood později také oblékala hrdinky vlivného seriálu Sex ve městě.

Mohlo by vás také zajímat: Módní ikona: Gwyneth Paltrow

Nakupujte oblečení od světoznámých módních značek na www.fashiondays.cz