Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Móda: Džínový fenomén

Móda: Džínový fenomén
Móda: Džínový fenomén
Zdroj: Thinstock a archiv firem
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Už ve století minulém povýšil svět původní pracovní kalhoty na milovanou „uniformu“. A jinak to nevypadá ani zkraje 21. století.

Džíny s tričkem patří k nejčastějšímu oblečení, po kterém člověk dnešní doby po ránu sáhne…

Mohlo by vás také zajímat: Džínovina - 5 kousků, které užijete po celý rok nebo Džíny, které vám vymodelují zadek

Historie denimu

Denimové kalhoty jsou produkt, spojený s historickým vývojem společnosti. Tradici a pravost, po které módní svět tolik volá, nesou prostě v sobě. Nejde o žádný retronávrat, džíny stále zůstávají na přehlídkových molech i mimo ně. Využití denimu má zatím nekonečné množství variant – počítá se s nimi i v budoucnosti. Pokud by jejich skoro 150letou slávu mohl vidět Levi Strauss, „otec“ džínových kalhot, radostně by zvolal: „Džíny forever!“ Džínová story o jednom chytrém nápadu, který zacelil díru na tehdejším trhu s oblečením, je už hodně známá…Univerzálně použitelné pracovní kalhoty pro zlatokopy, ušité z nákladu plátna, určeného původně na výrobu stanů, dal zhotovit německý podnikatel, Levi Strauss v roce 1873. 

Zdroj: Thinstock a archiv firem

Od pracovní uniformy na přehlídková mola

V Americe mu nabídl krejčí Jacob Davis zpevňující detail kapes, měděné cvočky. Vynález si nechali oba společníci patentovat a až do roku 1890 byla obchodní dvojice jediná, která mohla džíny vyrábět exkluzivně v podobě, jakou známe dodnes, tedy s dvojitými obloukovitými kapsami. Objevila se „klasika“, pětikapsové džíny na cvočky. Teprve ve 20. století se džíny dostaly za pomoci hvězd a celebrit z dělnických čtvrtí a kovbojských sedel. Během 50. let se staly kultovním oděvem revoltující mládeže, chtěla se výrazně odlišovat od svých rodičů i oblečením. Dalším významným posunem k jejich slávě bylo v 60. letech přijetí denimových kalhot bez výjimky, všemi generacemi…

Zdroj: Thinstock a archiv firem Zdroj: Thinstock a archiv firem

Univerzální džínovina

Pokud si kladete nesnadnou otázku, proč právě džíny zůstaly mezi módními hity fenoménem, odpověď je snad v tom, že se osvědčily jako univerzální oblečení, po desetiletí se přizpůsobující aktuálním stylům. K džínové módě se přidali teenageři a hippies, od 70. let se denim prosadil v pánském, dámském i dětském oblečení. V Evropě se ale džíny milované před železnou oponou i za ní prodávaly za mnohem vyšší cenu než v USA, což bylo způsobené vysokým dovozním clem, ale i džíny vyrobené v Evropě byly velmi drahé. Řada známých značek: Levi Strauss, Wrangler, Lee, Lee Cooper zvyšovala stále produkci klasického i módního džínového oblečení. 

Zdroj: Thinstock a archiv firem

Zatímco ještě v roce 1971 získal Levi Strauss za své džíny prestižní Coty Award - Cenu amerického módního průmyslu, o deset let později už ale „letěly“ návrhářské džíny, vlna zájmu o ně opadla až o dalších deset let později. Luxusní džíny se začaly vracet až po začátku 21. století. Za nejdražší model se značkou se pokládají modely Gucci Genius (pošité africkými korálky) a také modely z módního domu Escada – s diamantovými knoflíčky a zlatými či stříbrnými cvoky. Džíny vyrábí „kde kdo“, a tak klobouk dolů před faktem, že se houževnatá firma Levi Strauss po delší stagnaci dostává opět do černých čísel. 

Zdroj: Thinstock a archiv firem Zdroj: Thinstock a archiv firem

Co jste o džínách možná netušili:

  • Denim je bavlněná tkanina, dodávaná z jihofrancouzského města Nimes. Je pevná a odolná – za mokra se pevnost zvyšuje, nevadí jí namáhání ani časté praní… Tkanina se původně používala na lodní plachty (plula prý pod nimi také Kolumbova Santa Maria).
  • Velký podíl na věhlasu džín 501 měl v té době Andy Warhol. Nosil je dokonce s károvanou košilí, blejzrem, a vytvořil tak zcela novou kombinaci. Populární kombinace získala název „Warholův styl“. „Pětset jedničky“ firmy Levi Strauss byly v roce 2000 vyhlášeny časopisem Time za oděv 20. století, tohoto modelu se prodalo 4 miliardy kusů!
  • Džíny dlouho patřily jen do hájemství mužského světa. I když prý ženy farmářů mužům kalhoty „kradly“, na speciální dámské džíny si musely počkat až do roku 1935. Tehdy si jejich zájmu všimla značka Levi Strauss a vytvořila speciální džíny pro ženy, nazvané Lady Levis: byly střihově uzpůsobeny na ženskou postavu a červené prošívání bylo nahrazeno růžovým.
  • Čeština zná nejméně tři synonyma pro denimové kalhoty: džíny, texasky a rifle. Nejstarší z výrazů - džíny, je odvozený od města Janova, slovo texasky zase odvozuje na dobu, kdy byly džíny oblečením kovbojů. Rifle jsou označení nejmladší, šlo o italskou značku, která byla v komunistickém Československu dostupnější než legendární levisky.

Zdroj: Thinstock a archiv firem Zdroj: Thinstock a archiv firem

Styl

Džínový styl stále ve svém vrcholovém postavení mezi módními hity posiluje, pravidelně se „střídá“ obnošený styl a pěstěný nenápadný vzhled. Pro letošní jaro a léto se ocitá kombinace džín s košilí nebo bundou zase na vrcholu „top“ žebříčku slávy, senzační jsou šortky, kalhoty – nově úzké s vyšším pasem, zvonové, i nižším rozkrokem – kombinézy, sukně (maxi i mini). Letí být oblečený v džínovině od hlavy k patě, v různých odstínech modré, pod heslem: každá modrá je dobrá. Svět doplňků je denimem také „prošpikován“… Nevyzkoušíte letos alespoň pohodlí polozapomenutých dřeváčků na podpatku s džínovou špičkou, denimové espadrily nebo letní kozačky s děrováním? 

Víte, proč jsou podle odborníků právě džíny nadále fenomén? Lidé se pod vlivem ekonomických krizí a z obavy o životní prostředí soustřeďují na materiály, které s nimi zvládnou spoustu rozmanitých činností běžného dne. Spolu s novými technickými materiály s námi proto zůstane i přírodní džínovina.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Móda: Umíte si obléct podprsenku?

Móda: Umíte si obléct podprsenku?

Teď si asi říkáte, že jsme se úplně zbláznili. Není tomu ale tak. Možná, že po přečtení našeho článku zjistíte, že si ten krajkový kousek prádla…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU