Materiály pro jaro a léto: Bavlna, len a bambus

 Notthesame by BANDOLERA
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Oblečení z přírodních vláken je pro pokožku to nejpříjemnější. Dobře odvádí pot, nedráždí a navíc skvěle vypadá. Jaké přírodní materiály nosíte nejčastěji a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Bavlna

Bavlna patří mezi nejčastěji používaná a nejznámější textilní vlákna. Výrobky z ní zaujímají na trhu více než 50 %. Získává se z tobolek keřů bavlníku a v surovém stavu má bílou až nahnědlou barvu.

Výhody: Mezi přednosti bavlny patří výborná schopnost sát vlhkost, je pevná (a za mokra se její pevnost ještě zvyšuje) a příjemná pro tělo. Dobře také snáší praní. Z toho důvodu je velmi oblíbeným materiálem pro výrobu spodního prádla.lněné šaty: Steilmann

Nevýhody: Nevýhodou bavlny je její sklon ke žmolkování a mačkavost. Pokud je déle vystavena slunečnímu záření, vlákna ztrácejí pevnost. Špatně také vede teplo a málo tepelně izoluje.
 

Len

Stále oblíbenějšími výrobky, a to především v kolekcích letního oblečení, jsou ty z lněných vláken. Len je jednoletá rostlina, kterou najdete v hornatějších oblastech. Dorůstá výšky až jednoho metru.

Výhody: Len má v surovém stavu stříbrošedou až nahnědlou barvu a je velmi pevný – ještě pevnější, než bavlna. Je trvanlivý, lépe vede teplo a je chladivý na omak.

Nevýhody: Základní nevýhodou lnu je ještě větší mačkavost než u bavlny. Bez častého žehle-ní se tedy toto oblečení neobejde.

Bambus

Mezi velice populární vlákna se od konce 20. století zařadila ta bambusová. Je to díky jejich naprosto vynikajícím vlastnostem, které v mnoha ohledech bavlnu i len předčí.

Výhody: Bambus je vysoce prodyšný a má vynikající savost – oblečení zachytí a odvede až třikrát více vlhkosti než bavlna. Navíc je velmi jemné a příjemné na omak. Tím ale klady bambusu nekončí – má totiž také výborné termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Díky tomu v létě chladí a v zimě hřeje, skvěle odolává mikrobům a neutralizuje zápach. A to stále není vše – 417krát více blokuje UV záření než bavlna a je vhodný pro alergiky.

Nevýhody: Základní nevýhodou je vyšší cena, jinak na tomto materiálu budete vady hledat jen stěží.

Další články

Lu Gregorová

Trend: Fitko v obýváku

Nepotřebujete permanentku, nemusíte bojovat s rezervačním systémem v přeplněném fitku. Stačí vzít do ruky ručník nebo karimatku, lahev s vodou a…

čtenářů si právě čte tento článek


Ženy při nákupu hodinek věnují pozornost především jejich designu a provedení.

Luxusní hodinky pro jaro-léto 2010

Vlastnit luxusní hodinky již není doménou pouze mužů. Také dámy se chtějí blýsknout přepychovým šperkem a je obvyklé, že vlastní více kousků, než…

Akční letáky