Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Materiály pro jaro a léto: Bavlna, len a bambus

 Notthesame by BANDOLERA
Notthesame by BANDOLERA
Zdroj: Notthesame by BANDOLERA (úvodní foto), Steilmann (bílé šaty)
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Oblečení z přírodních vláken je pro pokožku to nejpříjemnější. Dobře odvádí pot, nedráždí a navíc skvěle vypadá. Jaké přírodní materiály nosíte nejčastěji a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Bavlna

Bavlna patří mezi nejčastěji používaná a nejznámější textilní vlákna. Výrobky z ní zaujímají na trhu více než 50 %. Získává se z tobolek keřů bavlníku a v surovém stavu má bílou až nahnědlou barvu.

Výhody: Mezi přednosti bavlny patří výborná schopnost sát vlhkost, je pevná (a za mokra se její pevnost ještě zvyšuje) a příjemná pro tělo. Dobře také snáší praní. Z toho důvodu je velmi oblíbeným materiálem pro výrobu spodního prádla.lněné šaty: Steilmann

Nevýhody: Nevýhodou bavlny je její sklon ke žmolkování a mačkavost. Pokud je déle vystavena slunečnímu záření, vlákna ztrácejí pevnost. Špatně také vede teplo a málo tepelně izoluje.
 

Len

Stále oblíbenějšími výrobky, a to především v kolekcích letního oblečení, jsou ty z lněných vláken. Len je jednoletá rostlina, kterou najdete v hornatějších oblastech. Dorůstá výšky až jednoho metru.

Výhody: Len má v surovém stavu stříbrošedou až nahnědlou barvu a je velmi pevný – ještě pevnější, než bavlna. Je trvanlivý, lépe vede teplo a je chladivý na omak.

Nevýhody: Základní nevýhodou lnu je ještě větší mačkavost než u bavlny. Bez častého žehle-ní se tedy toto oblečení neobejde.

Bambus

Mezi velice populární vlákna se od konce 20. století zařadila ta bambusová. Je to díky jejich naprosto vynikajícím vlastnostem, které v mnoha ohledech bavlnu i len předčí.

Výhody: Bambus je vysoce prodyšný a má vynikající savost – oblečení zachytí a odvede až třikrát více vlhkosti než bavlna. Navíc je velmi jemné a příjemné na omak. Tím ale klady bambusu nekončí – má totiž také výborné termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Díky tomu v létě chladí a v zimě hřeje, skvěle odolává mikrobům a neutralizuje zápach. A to stále není vše – 417krát více blokuje UV záření než bavlna a je vhodný pro alergiky.

Nevýhody: Základní nevýhodou je vyšší cena, jinak na tomto materiálu budete vady hledat jen stěží.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Ženy při nákupu hodinek věnují pozornost především jejich designu a provedení.

Luxusní hodinky pro jaro-léto 2010

Vlastnit luxusní hodinky již není doménou pouze mužů. Také dámy se chtějí blýsknout přepychovým šperkem a je obvyklé, že vlastní více kousků, než…

Akční letáky