Prognózy filmových kritiků se téměř bezmála naplnily. Favority byly od začátku filmy Darrena Aronofskyho Černá labuť a Králova řeč od Toma Hooperse. Oba hlavní představitelé, Natalie Portman coby baletka a Colin Firth jako anglický král Jiří VI. si odnesli sošky vážící 3,85 kg. S podobným napětím jako na to, kdo se objeví na seznamu šťastných vítězů, se tradičně očekávalo i to, co si která herecká hvězda na nejvýznamnější svátek filmu oblékne.

Rudo na červeném koberci

Slavnostní róby ženského světa showbyznysu zalily uličku slávy, jíž se známé tváře před blesky fotografů ubírají do sálu, všemi barvami. Hollywood se zdržel extravagantních experimentů a vrátil se k eleganci a vypasovaným siluetám. Často se objevovala prodloužené zadní část šatů, která vyžadovala dostatečnost zběhlost a obratnost, aby nonšalantní chůze neutrpěla nechtěným "přišlápnutím".

Mírně dominovala zářivě červená, kterou si pro své šaty zvolila i herečka Anne Hathaway (model od Valentina), v historii předávání Oscarů dosud nejmladší moderátorka. V odstínech červené zazářila také Sandra Bullock a na rudý outfit vsadila čerstvá maminka chlapečka Leonarda Penélope Cruz, jejíž model módní fajnšmekry sice příliš nenadchl, ale ze které po boku jejího partnera Javiera Bardema prýštila naprostá pohoda a spokojenost.

V lesku kovů i barvě fialek

Další početná skupina hvězd v Los Angeles vrhala odlesky na všechny strany. Třpytky, flitry a křišťály se objevovaly v podobě šperků a doplňků, i jako základ celých rób. Pozornost přitáhla Gwyneth Paltrow v šatech jednoduchého střihu s metalickým efektem z dílny Calvina Kleina. V jemnějších odstínech oceli a stříbra se ukázaly Annette Bening a Céline Dion. Dvojnásobná držitelka prestižní filmové ceny Hilary Swank předvedla róbu zdobenou tónovaným peřím a flitry od Gucciho. Do stříbrné se od hlavy až k patě oblékla také česká modelka Petra Němcová.

Obdivné pohledy sklízela těhotná držitelka Oscara Natalie Portman. Rostoucí bříško vkusně ukryla pod fialové šaty od návrhářského dua Rodarte, které vytvořilo i její kostýmy ve filmu Černá labuť. Scarlett Johansson se zase po červeném koberci prošla v krajkové toaletě od Dolce&Gabbana.

Kde se to nepovedlo

Nebyla by to Madonna, kdyby zas někde nezpůsobila poprask. Zpěvaččinou podivnou image asi nejvíc trpěla její dcera Lourdes, která ji doprovázela na afterparty. Úsměšky a káravé pohledy si ikona popu zasloužila za černý trikot v kombinaci se síťovanou krajkovinou.