Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jemné prádlo si žádá jemné zacházení

Jemné prádlo si žádá jemné zacházení
Jemné prádlo si žádá jemné zacházení
Zdroj: Firmy, viz. jednotlivé fotografie
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Krajka, mohér, satén, hedvábí, šifon. Aby prádlo vyrobené z jemných tkanin bylo i po roce nošení jako nové, potřebuje citlivou péči. Víte, jak se správně starat o své oblečení?

Diskutujte: Máte nějaký tip, jak se starat o jemné prádlo? Nebo ho házíte do pračky jen tak a ponecháváte svému osudu?

Mohlo by vás také zajímat: Prádlo pro podzim 2011: Šik, komfort nebo sexy? nebo Překladový slovník II.: Prací symboly

Jemné jako peříčko. Právě takové je oblečení ukryté ve vašem šatníku a prádelníku. Krajková podprsenka, šifonová halenka, saténová noční košilka, hedvábný šátek nebo mohérový svetr. Aby bylo oblečení vyrobené z jemných tkanin stále stejně krásné jako nově koupené, starejte se o něj s láskou.
Každá látka má svá specifika a žádá si speciální péči. Důležité je řídit se štítky, na kterých je uvedeno, jak oblečení prát a čistit. Zatímco bavlna je velice odolná a je možné ji prát i na 95 oC, vlna, hedvábí, len nebo viskóza vyžadují jemnější zacházení. To samé platí pro funkční oblečení vyrobené z materiálů mrazu a vodě odolných. Musí se prát ve speciálním pracím prostředku, který nenaruší strukturu látky. Pořídíte ho v každém větším obchodě se sportovním oblečením.

Jemné prádlo si žádá jemné zacházení Jemné prádlo si žádá jemné zacházení

Nové nebo jen dobře udržované?

U hedvábí a vlny se vždy přesvědčte, zda se vůbec daný kousek oblečení smí prát. Vlněný kabát bude většinou potřebovat vyčistit v čistírně, praním v pračce byste ho totiž zničili a jeho hladká struktura by se proměnila v nevzhledný koberec. Vlněné kousky, které se smějí prát, perte na jemný program a neždímejte je. Oblečení by se srazilo nebo by na něm vznikly žmolky. Všechny jemné tkaniny perte nejvíce na 30 oC a nikdy nepoužívejte sušičku.
Pozor si dejte také na aviváž. Sice nádherně voní, ale používejte ji raději jen na pevné tkaniny, například na ložní prádlo a ručníky. Aviváže totiž obsahují látky, které škodí vláknům textilií, roztahují je a oblečení tak ztrácí svůj původní tvar.

Jemné prádlo si žádá jemné zacházeníJemné prádlo si žádá jemné zacházení

  • Ani žehlení jemných tkanin se neobejde bez problémů.

Zatímco džíny nebo bavlněné košile můžete s klidem žehlit na vysokou teplotu, u vlny raději použijte pouze napařování. Hedvábí, satén, len a viskózu žehlete na nejnižší stupeň a přes mokrý hadřík nebo alespoň z rubové strany.
Pokud oblečení věnujete dostatečnou péči, odvděčí se vám krásným vzhledem a každý se vás i po roce nošení bude ptát: „To máš nové?“

Jemné prádlo si žádá jemné zacházeníJemné prádlo si žádá jemné zacházení
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Oblečení na hory

Oblečení na hory

Sportovní oblečení se pohybuje na křehké hranici mezi sportem a lifestylem. Velkou roli hrají trendy, ale platí stále, že praktičnost a funkčnost…

Akční letáky