Jaro se starým šatníkem

Jaro se starým šatníkem

S přicházejícím jarem a hřejícím sluníčkem často zúčtováváme se starým šatníkem. Starší, obnošené, nemoderní nebo jen neoblíbené kousky míří do popelnic, sběren starého šatstva nebo v lepším případě do skříně ke kamarádce. Místo, které se uvolní, je rychle obsazeno novými, módními a trendy hadříky... A tento koloběh se neustále opakuje.

Proč (nejen) ženy milují nové věci?

Proč tak rádi nakupujeme a podléháme novým módním trendům? Jaké očekávání se skrývá za zhruba 12 kg textilu, které průměrný Evropan za rok spotřebuje? A proč módní řetězce chrlí každé dva měsíce nové kolekce oblečení za stále výhodnější ceny? Možná je to touha po změně... Chceme zažívat pocit novosti, svěžesti, rádi upoutáváme pozornost svých kolegů, známých, chceme si užít obdivné pohledy svých drahých poloviček a sklízet pochvaly. Tento pocit znají, až na výjimky, jistě všichni. Je přirozený. Rádi se líbíme, maminky rády hezky oblékají své děti.

Než se však pustíme do letošních nákupů a rozběhneme do nákupních center, zastavme se na chvíli před šatníkem a popřemýšlejme. Udělejme si krátký seznam toho, co skutečně potřebujeme. Vyhneme se tak nejen ukvapeným nákupům kousků, které „jsme tam za tu cenu přece nemohli nechat“ a které nám možná budou pár měsíců zabírat místo ve skříni, ale ušetříme tak také naši peněženku, přírodu a možná i zdraví někoho, kdo ne v právě příjemných pracovních podmínkách tento módní hadřík ušil.

Jak na to?

1. Vytvořte si seznam toho, co opravdu potřebujete.

2. Kupujte kousky, které k sobě stylově a barevně ladí, dobře se kombinují.

3. Zaměřte se na nadčasové módní trendy.

4. Dbejte na materiál a zpracování. Levné, syntetické kousky vypadají často dobře jen do prvního vyprání, a to bez ohledu na to, jak nepříjemné jejich nošení na těle je.

5. Nezapomeňte na používají módních doplňků, které i starší oblečení oživí a dá mu nový šmrnc.

Stále více příznivců si ve světě získává tzv. Slow Fashion. Lidé se více zamýšlejí nad tím, jaké oděvy nosí a co se skrývá za jejich vznikem. Zamýšlejí se nad tím, jak je vůbec možné koupit tričko za 100 Kč. Odpověď je nasnadě. Velmi nízké ceny oděvů jsou možné jen díky nekvalitním materiálům a masové produkci oblečení zejména v asijských zemích s velmi levnou pracovní silou. V továrnách nejsou často dodržovány základní bezpečnostní předpisy a důraz je kladen na rychlost a kvantitu výroby. Vzpomeňme na tragédii v továrně v Bangladéši, kde zemřelo více než 1 100 lidí, včetně dětí.

Takto ušité tričko musí být dopraveno přes půl světa ke svému zákazníkovi. Cesta je dlouhá, a proto jsou textilie konzervovány chemickými látkami (zdravotní nezávadnost takovýchto konzervantů často stojí za úvahu). V Evropě či USA je potom zboží vybaleno, dovezeno do obchodního řetězce, zákazník si jej koupí a po několika vypráních nevzhledný kus odhodí do popelnice. A koloběh nákupů začíná nanovo.

Příznivci Slow Fashion upřednostňují „pomalou výrobu“ lokálního původu, zaměřují se spíše na kvalitní a přírodní, popř. recyklovatelné materiály, a vnímají spotřebu módy v širším slova smyslu. Jedná se o alternativu, která nemusí být pro všechny zajímavá nebo v reálu uskutečnitelná. Zkusme se však při letošních nákupech zamyslet a nakupovat trošku „jinak“. To platí také (možná zejména) pro nákupy dětského textilu. Zaměřme se spíše na kvalitu a výhodné cenové nabídky balení mnoha kusů dobře zvažme. Všímejme si, zda je oblečení ušito z přírodních materiálů, kde a za jakých podmínek bylo vyrobeno a zda je popřípadě certifikováno. Právě certifikace jako např. GOTS, Fair Trade, Oeko – Tex Standard a další jsou dobrým ukazatelem kvality zboží. Vyhnete se případnému zklamání z „levného nákupu“ a získáte kvalitní oblečení, které upotřebíte pro mladší sourozence nebo dobře poslouží dětem kamarádky. Nakupujte hezké a kvalitní věci s radostí a s vědomím, že jste i vy alespoň trošku přispěli k lepšímu světu, ve kterém budou naše děti rády žít. Široký sortiment kvalitního, certifikovaného, kojeneckého a dětského oblečení z bio bavlny můžete nakoupit ZDE.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek