Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak vybrat správné sluneční brýle

Jak vybrat správné sluneční brýle
Jak vybrat správné sluneční brýle
Zdroj: www.isifa.com
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Všechny víme, že základním požadavkem při výběru slunečních brýlí je kvalitní ochrana před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku i rohovku. Čeho si ale všímat dál?

Samozřejmě (a nejen pro ženy)  je důležité si vybrat model, ve kterém se budete cítit dobře a přirozeně. Sluneční brýle by totiž neměly být módním výstřelkem, který oblékáte, jen když máte náladu, ale naším společníkem pro všechny slunné dny. Zvláště nebezpečné jsou UV paprsky, které se odrážejí od reflexních povrchů, jako jsou sníh, voda, písek nebo hladký chodník.

  • Sluneční brýle však před UV zářením chrání nejen naše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich – brání tak například tvorbě vrásek. Rozměrné brýle, které lépe stíní vaše oči z různých úhlů, poskytují nejlepší ochranu před škodlivým zářením. Pořiďte si klidně brýle, které budou dosahovat až na lícní kosti.

Kde koupit kvalitní sluneční brýle?

Mějte na paměti, že UV záření není jen jedno. Používejte proto pouze brýle, které vás spolehlivě ochrání před UVA i UVB zářením. Informace o tom, jak účinnou ochranu poskytuje konkrétní filtr, byste měli najít na etiketě výrobku nebo vám ji poskytne personál specializované prodejny. Odborníci rovněž varují před nákupem brýlí v supermarketu nebo na tržišti. Raději si zajděte do oční optiky, kde vám nejen pomohou s výběrem těch správných obrouček, ale především zaručí kvalitu čoček.

Vyberte si správné stínění!

  • Málokdo ví, že filtr, který brání vstupu UV záření, je čirý, a proto nám barevný odstín brýlí neříká pranic o tom, jak účinně nás brýle před UV paprsky chrání.
  • Na druhou stranu zabarvení čoček může ovlivnit vnímání barev, na což je důležité myslet především tehdy, pokud používáme brýle při řízení auta.

Polarizační čočky ano, či ne

Čočky s polarizačním filtrem jsou o něco dražší a jejich výhoda spočívá v tom, že dokážou minimalizovat odlesky světla například na vodní hladině. Proto jsou vhodné především pro použití při různých sportovních aktivitách.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky