Ještě naše maminky a babičky se holením nijak nezaobíraly. Chlupatá podpaží, nohy a soukromé části ženského těla byly zkrátka normou, což dokazuje nejeden film pro pamětníky. Holení vnímaly dámy jako něco, co provozují především ty ženy, které se živí nejstarším řemeslem. Móda se v tomto ohledu v průběhu dějin nicméně měnila poměrně často.
První zmínky o holení žen pochází již ze starověkého Egypta, tedy více než tři tisíce let před naším letopočtem. Především urozené Egypťanky si odstraňovaly skutečně veškeré tělesné ochlupení, často dokonce včetně vlasů, které nahrazovaly parukami. Jejich kosmetické procedury, které jim pomáhaly k dosažení hladkého těla, byly ale poměrně bolestivé.
Depilace nad plamenem
Chloupky se mohly vytrhávat pomocí nití, což je způsob depilace, který se dodnes používá hlavně v blízkovýchodních zemích, nabízí ho ale také některé kosmetické salony. Druhou variantou pak byla dnes dobře známá depilace cukrovou pastou. Používala se ale také pemza - tou si dnes lidé brousí paty, dříve se s ní ovšem “ohoblovaly” chloupky, což bylo značně zdlouhavé i bolestivé.
Hladce oholené ženské tělo bylo žhavým módním hitem také ve starověkém Řecku a Římě. Dochované antické sochy pubické ochlupení nemají a stejně tak to bylo se ženami, které tehdy chtěly jít s dobou. Na rozdíl od Egypťanek ale nepoužívaly depilační pasty, a tak si chloupky trhaly pinzetami. Objevovaly se také pokusy nežádoucí tělesný porost opálit plamenem svíčky. Tato procedura ale snadno mohla skončit nepříjemným úrazem.
Středověk lidé obecně považují za dřevní doby, kdy se lidé především modlili, nekoupali se a o svá těla nedbali. Opak je ovšem pravdou. Dámy si trhaly obočí do tenkých čárek a nebo rovnou úplně. Za znak krásy bylo považováno také vysoké čelo, které podle tehdejších představ naznačovalo velkou moudrost. Dámy, kterým ho nenadělila příroda, si k němu proto pomáhaly vytrháváním vlasů.
Kosmetické přípravky z hororu
Co se týká pubického ochlupení, pokud už některé dochované obrazy zobrazují nahé ženské tělo, pak tato dáma chloupky nemá. Středověký autor Trotula de Ruggiero ve svém pojednání De Ornatu Mulierum, neboli O ženské kosmetice z 11. století dokonce radí ženám prostředek na odstranění tělesného porostu. “Za účelem trvalého odstranění chloupků vezměte mravenčí vajíčka, červený orpiment a břečťanovou pryskyřici, smíchejte s octem a potřete jimi daná místa.” Nakolik byl tento lektvar účinný, se v textu ovšem již nezmiňuje.
V textu Erasma Rotterdamského z roku 1509 je vytrhávání pubického ochlupení rovněž zmíněno, a tak je velmi pravděpodobné, že nešlo v tu dobu o nic neobvyklého. Jako důvod se kromě kosmetických nároků tehdejší doby uvádí také důvod hygienický - v neoholených chlupech se totiž snadno mohly zabydlet vši. V éře britské královny Alžběty I. naopak následovalo období, kdy se stalo módním si své chloupky opečovávat.
První dámský holící strojek spatřil světlo světa ve 20. století. Vliv na touhu po hladkém těle měla jistě uvolňující se morálka, která postupně dovolovala odhalovat stále větší části těla. V 80. letech přišly do módy titěrné bikiny, a tak potřeba dát chloupkům sbohem vzrostla.
Zajímavostí je, že v posledních letech řada žen od holení opět ustupuje. Tlak na hladká těla považují mnohé především mladé dívky za nesmyslný tlak namířený vůči ženám a odložení žiletky tak považují za svou malou osobní rebelii. K tomuto trendu se ostatně připojily také některé celebrity - například herečka Julia Roberts nebo zpěvačky Madonna a Miley Cyrus, které se bez obav objevují na veřejnosti s neoholeným podpažím.