Dokonalé tělo a zajímavý obličej s jasnýma modrýma očima znamenaly skvělé předpoklady pro práci v modelingu. Agentura Metropolitan Models si vybrala ze 150 dívek právě ji a Terezu Maxovou.

Rychlý vzestup

Přešlo pár měsíců a Eva se v Paříži zařadila do „první ligy“. O její rychlý start vzhůru se po hodinách focení, pokaždé s jiným týmem a po prvních přehlídkách, postarala reklama na podprsenku Wonderbra, s jejímž výrobcem podepsala exkluzivní smlouvu. Aby se prosadila, musela být flexibilní, temperamentní, přirozená a otevřená – všemu novému, co se mohla naučit. Dvě poslední vlastnosti dostala zřejmě ve šťastné kombinaci. Jak sama modelka potvrzuje, „dovedou dál než krása“. Dřela angličtinu… Ve volném čase se učila - cokoliv, kdekoliv a jakkoliv! Téměř deset let patřila k nejžádanějším topmodelkám, byla hvězdou přehlídkových mol, fotografických ateliérů i společenských večírků.

Úspěchy na všech frontách

Plavovláska, které novináři přezdívali Miss Wonderbra nebo Marilyn Východu se změnila v brunetu v kampani pro Calvina Kleina v roce 2000. Změna je život… A v modelingu dvojnásob. Eva Herzigová nikdy nepopírala, že ji láká filmová kamera - poprvé se objevila ve filmu ve francouzské komedii Strážní andělé, kde si zahrála po boku Gérarda Depardieua. Za roli Christine (ve snímku Just for the Time Being) získala dokonce na newyorském festivalu nezávislých filmů cenu za nejlepší herecký výkon. Modelka získala roli i v životopisném filmu Modigliani. Nepohrdla ani erotickou reklamou pro luxusní šampaňské s názvem „Pokojová služba“, kterou si vymyslel módní guru Karl Lagerfeld.

Kolem konce tisíciletí končil také modelčin vztah s prvním manželem, bubeníkem skupiny Bon Jovi, Tico Torresem (údajně pro románek s Leonardem DiCapriem). Až před několika lety (2001) se Eva Herzigová skutečně šťastně zamilovala, do podnikatele, který svou partnerku všude oddaně doprovází. Gregorio Marsiaj stojí nohama pevně na zemi a netrpí žárlivostí na Evin příjem a slávu. Žijí v kosmopolitním Londýně. Miluje Evu pro ni samotnou, ne proto, že je topmodelka… V roce 2007 Eva Herzigová potvrdila, že čeká potomka a že se cítí na dítě připravená. Snoubencům se narodil syn, který se jmenuje po svém otci.

Modelka zůstala nadále stálicí Metropolitan modeling agency v New Yorku a Paříži. Vrátila se v plné kráse na přehlídková mola, nově ale také autorsky navrhuje, od plavek přes vlastní modely se značkou EH. Módu v současné době nejen předvádí, ale i vymýšlí kolekce, pro které je leitmotivem elegance a pařížský šarm. Nedávno oznámila spolupráci se značkou Un 1 Deux 2 Trois 3. A zároveň se stala spoluautorkou limitované kolekce pro rok 2010.

Podobnost čistě náhodná?

Je bohatá, slavná, krásná. Mezi nevýhody povolání modelek patří prý relativně krátká doba, po kterou se modelka udrží „na špičce“. Evě Herzigové se to daří už dvacet let. Její story zní jako pohádka o Popelce. S oblibou navštěvuje prestižní filmové festivaly a jestli se česká „Marilyn“ vydá ve filmových stopách té americké MM, to ještě ukáže čas.

„Dodnes nevím, jestli je modeling dřina za velké peníze, nebo zábava za velké prachy. Záleží na tom, jak tuhle práci vnímáte, a já ji miluju! Potkáte spoustu lidí, sedíte vedle Madonny, dostanete se na večírek prince Alberta. Komu se to poštěstí?“