Slovenská modelka Karin Savková získala v prestižní modelingové soutěži třetí místo. Do první patnáctky se dostala také česká vítězka národního kola Tereza Klimešová. Vítězkou se stala Ukrajinka Karolina Tolkačovová.

"Je to velký úspěch. Vyslali jsme tam letos tři modelky - Češku, Slovenku a Polku - a všechny tři se dostaly do první patnáctky," řekl ředitel soutěže pro Českou a Slovenskou republiku Sáša Jány. Podotkl, že se každý rok do soutěže hlásí přes 350 000 dívek z celého světa. Ve finále bylo 70 účastnic z více než 60 zemí.

KAFE.cz zjistilo

Soutěž Elite Model Look vyhledává talenty pro modeling od roku 1983. Světové finále se v roce 2007 konalo i v Praze. Mezi úspěšné účastnice minulých soutěží patří Češky Petra Němcová, Linda Vojtová či Denisa Dvořáková, které mají velký úspěch ve světě. Finalistkami soutěže, která se v minulosti konala pod názvem The Look Of The Year, byly i známé světové modelky jako Cindy Crawford, Linda Evangelista, Karen Mulder, Tatjana Patitz nebo Gisele Bündchen.

Šestnáctiletá modelka, která pochází ze slovenské Nemšové poblíž Trenčína, patřila podle Jányho mezi favoritky také v domácí soutěži, která vyvrcholila v polovině září. "Objevili jsme ji na castingu v obchodním centru v Trenčíně. Měla zkušenost z fotografování pro časopis Elle. Jinak fotila jen pro slovenský časopis Eva," uvedl. Při přípravě na domácí finále se ale naučila výtečně chodit po molu. "Asi jsme dobře vybrali, když ji takto hodnotila i mezinárodní porota," dodal.

Dívky musejí při mezinárodním finále absolvovat pohovory s agenty modelingových agentur a porotou. "Nejde jen o výhru, ale také o budoucí kariéru," vyzdvihl Jány. Díky dobrému umístění ve světové soutěži Savková získala garantovaný kontrakt ve výši USD 75.000, který by jí měl usnadnit další práci. "Soutěž dívky zviditelní. Je to začátek velké kariéry," míní ředitel národního kola. Mladá modelka však podle něj nesmí zanedbat ani studium. "I když chceme, aby se co nejrychleji objevila na molu v Miláně, Paříži a New Yorku, škola je podstatná," dodal.

Co chce svět?

Současný trend při výběru modelek přeje podle Jányho dívkám z východní a střední Evropy. "Je tady obrovský návrat ke klasické kráse. To nahrává dívkám se slovanskými rysy, jako jsou výrazné lícní kosti, hezké rty či výrazné oči. Žádané jsou blondýny se zelenýma očima, jako je Karin, nebo brunety s modrýma očima. Nejsou to ale prvoplánové krásky typu miss," řekl.