Typů číslování podprsenek je opravdu mnoho. Máme sice evropské číslování, ale např. Velká Británie či Francie číslují odlišně. Také v USA se podprsenky číslují jinak než v Japonsku či Austrálii. Mnoho výrobců má svoji vlastní řadu velikostí, která se od těch ostatních trochu liší. Navíc každý výrobce cílí na konkrétně vybranou skupinu zákaznic, definovanou zejména věkem a velikostí poprsí. V číslování kvůli tomu vznikl naprostý zmatek.

Někteří výrobci toho využívají a snaží se, aby zmatek byl ještě větší. Upravují velikostní tabulky a snaží se je prosadit jako jediné správné, aby vyřadili ze hry konkurenci.

V České republice je nejčastěji užívané číslování EVROPSKÉ (standardní) a BRITSKÉ.

• EVROPSKÉ (standardní) číslování používá většina výrobců spodního prádla, které se na našem trhu prodává. Obvod těchto podprsenek se měří v nataženém stavu. Naměříte si pod prsy krejčovským metrem například 85 cm, kupujete podprsenku také s označeným obvodem 85 cm. Podprsenka vám pak dobře sedí, neboť obvod je vyroben ve skutečnosti o něco menší (podle použitého materiálu), aby po oblečení hruď dokonale obepnul. Je povinností výrobce spočítat, jakou tažnost má materiál, ze kterého podprsenku šije, a podle toho vyrobit i správnou délku obvodu. Velikost košíčků u tohoto číslování narůstá po 2 cm (AA, A, B, C, D, E, F, G, H atd.).


• BRITSKÉ číslování používají zejména výrobci z Velké Británie a někteří polští výrobci. Obvod těchto podprsenek je označen velikostí v uvolněném stavu, takže se po oblečení ještě opravdu hodně natáhne, proto vám výrobce přidává doporučení kupovat si podprsenky o 5-10 cm menší, než je naměřená hodnota pod prsy. V tomto případě výrobce předává svoji odpovědnost za tažnost materiálu na zákaznici, ale zároveň tím dosahuje konkurenční výhody v číslování košíčků, které výrobci se standardním číslováním nepoužívají, a tudíž je ani nevyrábí, např. FF, GG, HH, JJ, KK (velikosti košíčků narůstají po 2,54 cm, tj. po 1 palci).

Stává se pak, že po českých obchodech bloudí zákaznice, které shánějí tu svoji údajně „jedinou správnou velikost podprsenky“, například 75FF. Výrobci se standardním číslováním však takovou velikost nepoužívají, ale mohou bez problémů nabídnout stejnou velikost podprsenky pod klasickým názvem 85D. Kdo se v tom však má vyznat, že?!?

TIP NA ZÁVĚR:
Výpočet velikosti podprsenky měřením pod prsy a přes prsa při nakupování berte pouze jako orientační zjištění. Podprsenku je potřeba si v obchodě dobře vyzkoušet, celá prsa vložit do košíčků, dotáhnout ramínka a překontrolovat tah obvodu, aby vyhovoval právě vašim potřebám.
Výrobci velikosti pouze doporučují. Co si vyberete, záleží jenom na vás.

Autorka článku: Hanka Nekolová

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!