Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Barvou roku 2019 bude koralová: Jakému typu sluší a kdo by na ni měl zapomenout?

Klasické lodičky na jehlovém podpatku v korálové.
Klasické lodičky na jehlovém podpatku v korálové.
Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Rok se s rokem schází a společnost Pantone, která každoročně vyhlašuje barvu roku, konečně prozradila, jaká barva bude vládnout letopočtu 2019. Je jí korálová, lépe řečeno living coral/živoucí korálová. Tato barva během roku ovlivní úplně všechny, kdo mají při své práci co do činění s barevností. 

Nechte si zasílat nové články přímo do Vašeho messengeru

Pantone je firma se sídlem v americkém New Yorku, založena počátkem šedesátých let. Je známá pro svůj systém barev, jenž se používá v mnoha odvětvích, například v tiskovinách, výrobě textilií, plastu atd. Za dobu svého působení si vybudovala velice silnou pozici ve všech směrech a právě tato společnost vybírá ke konci prosince barvu, která ovlivní rok další. Během probíhajícího roku se dvakrát pořádá neveřejná schůze různých představitelů ze světa designu, médií a umění a po dvou dnech intenzivních prezentací vybere představenstvo firmy jednu barvu, jenž bude vládnout další rok.

Zdroj: Profimedia.cz

Je to velká zodpovědnost, protože barva, kterou firma Pantone zvolí, ovlivňuje úplně vše, co daný rok vzniká. Má vliv na módní návrháře, designéry nábytku, dekoratéry interiéru, šperkaře, designéry obuvy, fotografy a mnoho dalších oblastí. Jen namátkou, pro rok 2018 byla barvou roku ultra violet (ultra fialová), rok předtím greenery (zelenkavá) a například v roce 2016 byla barvou roku rose quartz (jemně růžová), v jejímž odstínu představil Apple nový typ telefonu. Jak vidíme, barva roku vskutku ovlivňuje mnoho. 

Jak jsme již řekli v úvodu, pro rok 2019 byla barvou roku zvolena living coral, živoucí korálová. Co od této barvy, v přírodě se vyskytující vzácně, můžeme čekat? Je to barva, jenž se hodí naprosto do každé oblasti života. Ženy ji mohou nosit na nehtech, na rtech, na vlasech, hodí se do bytu, na oblečení a to jak na sportovní oděvy, tak i pro společenské šaty či spodní prádlo. Korálová zkrátka bude vládnout všude a i celebrity to vědí. 

Barva bude vládnout i oblasti designu. Barva bude vládnout i oblasti designu. Zdroj: Profimedia

K jakému typu se hodí? Zatímco tmavší fialová, neboli ultra fialová, se hodila pro všechny barvy vlasů, korálová je přece jen trochu jiná liga. Rozhodně bude slušet tmavovláskám, pro které je jako dělaná, u blondýnek bude vždy potřeba doplnit tuto krásnou pastelovou barvu něčím trochu tmavším, aby nebyly až moc světlé, případně zvolit ostřejší odstín korálové, a korálová je trochu no go pro zrzky, protože ryšavé vlasy a k tomu světle červené oblečení, by mohlo působit poněkud agresivně a jednotvárně. 

Pro rusovlásky máme ale super tip, pokud se chtějí korálové nabažit i ony. A sice použít ji v menších plochách. Na nehtech, rtěnku, nebo doplňky. Boty, kabelka či pásek v korálovém odstínu k topu a kalhotám v jiné barvě - černá, zelená, námořnická modrá, bílá - budou určitě super a pokud se v létě trochu opálí, nikoli do ruda, ale opravdu do hněda, bude skvěle vypadat i jako tričko, nebo minišaty. Ovšem opět pozor, i přesto je třeba korálovou kombinovat s jinou barvou. 

Módní návrháři se už pilně připravují na příval korálové. Módní návrháři se už pilně připravují na příval korálové. Zdroj: Profimedia

My se už moc těšíme, jaké novinky vzniknou ve světě designu a módy v tomto úchvatném odstínu. Kdyby žil Alexander McQueen, zcela určitě by vymylsel nákladnou kolekci plnou mořských vzorů, různých tvarů a dalších bláznivých barev. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky